719 Shares 7625 views

Historia termometrów. Rodzaje nowoczesnych przyrządów do pomiaru temperatury

Ludzie w potrzebie pomiaru temperatury ciał fizycznych i płynów od samego początku rozwoju cywilizowanego społeczeństwa. Historia zaczyna termometr kilkaset lat temu. Pozwól nam dowiedzieć się, jakie były pierwsze urządzenia tego celu? Kto zaprojektował skalę termometru? Kiedy wynaleziono pierwszy termometr?


Pierwszy termometr

Przodek współczesnego termometr stoi raczej prymitywny przyrząd zwany termobaroskop. Historia powstania tej kategorii termometry prowadzi nas z powrotem do odległej 1597 roku. To właśnie w tym czasie jego eksperymenty mające na celu rozwój urządzeń do pomiaru temperatury cieczy, przeprowadził słynny uczony Galileusz.

termometr pochodzenia nie więcej niż konstrukcja pokazana rury cienkiego szkła o małej piłki, w środku lutowanego. Podczas pomiarów termobaroskopa dolna część poddano ogrzewaniu. Rurkę umieszczono następnie w wodzie. Po upływie kilku minut w chłodzonej konstrukcję, w wyniku obniżenia ciśnienia i przemieszczenie piłki.

Niestety, naukowcy nie byli w stanie sfinalizować instrumentu. Nigdy nie znalazła praktycznego zastosowania. Nie było skala termometr. W związku z tym, za pomocą urządzenia można było określić dokładne parametry liczbowe temperatury otaczającej przestrzeni lub cieczy. Jedyną rzeczą, która okazała się być odpowiednią termometr – Definicja ogrzewania konkretnej substancji.

Dalszy rozwój Galileo termobaroskopa

Historia termometru nie zakończy się daremnej próbie wymyślić praktycznego instrumentu Galileo. W 1657 roku, 60 lat po pierwszych prób i błędów wynalazcy, jego praca była kontynuowana przez grupę naukowców z Florencji. udało im się wyeliminować główne wady termobaroskopa, w szczególności, aby wprowadzić gradację skali instrumentu. Ponadto, naukowcy próżni florencki w zatopionej rurce szklanej, która eliminuje zależność wyniki pomiarów od ciśnienia atmosferycznego.

Później, urządzenie to zostało sfinalizowane. Woda zastąpiła wino z alkoholem. Zatem termobaroskop zaczęło działający na zasadzie rozszerzalności płynu pod różnym wskaźników środowiskowych temperatury.

termometr Santorio

W 1626 roku, włoski naukowiec o imieniu Santorio z Padwy, który służył jako profesor na miejscowym uniwersytecie, stworzył własną wersję termometru. Z można było zmierzyć temperaturę ciała ludzkiego. Jednakże urządzenie nie znalazła praktycznego zastosowania, ponieważ był niezwykle uciążliwe. Urządzenie ma imponujące wymiary tak, że pomiar musiała znosić w zagrodzie.

Jaki jest termometr Santorio? Urządzenie zostało wykonane w postaci kuli, podłączony do uzwojenia, wydłużonej rurki. Na powierzchni, drugi zawierał działkę. Swobodny koniec rury została wypełniona płynnym materiału zawierającego barwnik. Podczas umieszczania rury w ogrzanej substancji barwionych środowiska wewnętrznego osiągnie określoną wartość na skali.

Wynalazek jest pojedynczym skala pomiarowa

Historia termometrem obejmuje próbuje nie tylko do opracowania skutecznej konstrukcji termometru, ale również pracować na stworzenie obiektywnej skali pomiarowej. Jednym z najbardziej udanych eksperymentów w tej dziedzinie udało niemiecki fizyk Gabriel Fahrenheit. To właśnie on w 1723 roku zdecydował się zastąpić alkoholu w termometrach żarówki z rtęcią tym czasie.

Skala naukowiec w oparciu o obecność trzech punktów odniesienia:

  • dopasowane pierwszego wskaźnika zera temperatury wody;
  • drugi punkt na skali odpowiada 32 stopni;
  • Trzeci – równa temperaturze wrzenia wody.

Wreszcie, poprawa termometr skala szwedzki fizyk, meteorolog i astronom Anders Tselsy. W 1742 roku, w trakcie eksperymentów, postanowił podzielić skalę termometru 100 równych odstępach czasu. Górny rysunek odpowiada temperaturze topnienia lodu i dołu – do temperatury wrzenia wody. Skala Celsjusza jest używany w termometrach do dnia dzisiejszego. Dziś jednak jest on ustawiony w przyrządy pomiarowe do góry nogami. W ten sposób, górny element 100 odpowiada teraz do około temperatury wrzenia wody, a dolna przyjmuje się 0 ° C.

W połowie 19 wieku, jego wersja skali pomiarowej zaproponował brytyjski fizyk Uilyam Tomson, który jest bardziej znany publiczności jako Lorda Kelvina. Punktem wyjścia dla pomiarów wybrał temperatury, która wynosiła -273 C. Wskaźnik ten eliminuje ruch w cząsteczkach obiektów fizycznych. Jednak urządzenia oparte na taką skalę zostały zastosowane tylko w środowisku naukowym.

Rodzaje urządzeń i termometry nowoczesne próbkę

Najprostszym rodzajem termometru jest zwykły termometr szklany, który jest już dostępny w każdym domu. Jednakże, takie urządzenia są stopniowo oddala się w przeszłość. Ponieważ urządzenie do napełniania kolby toksyczne rtęć jest bardzo bezpieczne, roztwór do użytku domowego.

Obecnie, jako alternatywa dla termometrów rtęciowych stopniowo zaczyna korzystać z urządzeń cyfrowych. Ostatni pomiar produkcji temperatury otoczenia przez działanie wbudowanego czujnika elektronicznego.

W odniesieniu do najnowszych wynalazków, są termometry na podczerwień i jednorazowe termopoloski. Jednakże takie urządzenia nie znalazły szerokie zastosowanie.

Konkludując

Tak więc okazało się, kto wynalazł termometr, jakie są dostępne dla użytkowników rodzaje urządzeń w tej kategorii dzisiaj. Na koniec chciałbym zwrócić uwagę, że na urządzeniu docelowym mają szczególne znaczenie dla współczesnego człowieka. Termometr nie tylko sprawia, że można szybko ustalić temperaturę ciała, ale także pozwala wiedzieć, jak ciepło lub zimno jest na zewnątrz. zamontowana w piecu termometr, pomaga utrzymać optymalną temperaturę potraw gotowanie, i podobnych urządzeń w lodówce – przechowywanie żywności jakość sterowania.