368 Shares 1283 views

Olej silnikowy do silników wysokoprężnych z turbodoładowaniem. Który olej do silników wysokoprężnych z turbodoładowaniem lepiej?

Rozwijanie turbodoładowany silnik na olej napędowy, producenci dokonali stworzenie benzyny silnikowej nie jest gorszy pod każdym względem. Na pierwszych turbosprężarek zostały wykorzystane do zwiększenia mocy silnika spalinowego w lotnictwie na początku XX wieku. Dla samochodu wszedł do masowej produkcji aż do 1978 roku.


Jednak wraz ze wzrostem zmniejsza moc silnika zasobów. Dlatego specjalny olej do silników wysokoprężnych z turbodoładowaniem.

Urządzenie i sposób działania

Działanie silnika opartego na energii spalin. Z cylindra, są kierowane na wirnik turbiny, turbina obraca sprężarki. Okazuje się, że tutaj, w przeciwieństwie do silników benzynowych, powietrze jest dostarczane pod zwiększonym ciśnieniem. Objętość powietrza w butli wzrasta, a wraz z objętościowej pojemności spalania paliwa wzrasta do dwudziestu pięciu procent.

Że powietrze wchodzi cylinder większe załączniki użyciu – intercooler. To chłodzi powietrze przed wejściem do silnika. Zatem, jednostkowe zużycie paliwa zmniejsza się i zwiększa moc, która osiąga prawie bez zwiększania rozmiaru jednostki i liczbę obrotów.

Oczywiste jest, że silniki te wymagają specjalnego podejścia. W Rosji, coraz więcej kierowców woli kupić podobną konfigurację. Ale nie każdy wie, jak prawidłowo obsługiwać diesel turbo. Rozważmy kilka wskazówek, które pomogą Ci zaoszczędzić na dłuższą żywotność urządzenia.

Poziom oleju powinny być kontrolowane

Wszystkie silniki negatywnie wpływa na niedobory oleju. Jednak dla silnika diesla z turbo oleju odgrywa kluczową rolę. Między innymi są smarowane łożyska turbosprężarki. Gdy poziom cieczy jest zbyt niska, są one bardzo łatwo uszkodzić.

Dlatego poziom oleju w silniku powinien być sprawdzany tak często, jak to możliwe. Jeżeli brakuje, konieczne jest natychmiast nadrobić. Należy także pamiętać, aby dowiedzieć się przyczyną gwałtownego spadku poziomu i popraw.

Jakość płynu smarującego

Olej do turbo-diesel muszą być wysokiej jakości. W oparciu o wyjątkowej roli, jaką odgrywa w życiu silnika, konieczne jest, aby zrozumieć, że słaba jakość będzie skazywać go na powolną śmierć. Nie zapomnij: skład silników benzynowych różni się od oleju napędowego. Ponadto, nie jest możliwe, aby mieszać różne smaru lepkości (parametr, patrz poniżej).

Inne porady w działaniu turbo diesel

Oto kilka wskazówek, bez oleju, ale które powinny być przestrzegane.

Jakość paliwa powinien być wysoki. Jeśli to nie jest tak, będzie to zatkać układ paliwowy, a zasilanie zostanie zmniejszona. W efekcie turbina będzie pracować z maksymalną prędkością, co zmniejszy jego żywotność.

Nie peregazovyvayte gdy silnik jest uruchomiony. Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do tych, którzy nie uruchomić system (stop). Gdy pedał jest wciśnięty do obciążenia turbiny jest stosowana, to zaczyna się obracać, ale bez oleju, a ten ostatni nie miał czasu, aby zrobić. Prowadzi to do szybkiego zużycia węzłów.

Zaleca jedzie ze średnią prędkością. Praca przy niskich prędkościach od dawna zakazane. Po turbiny jest przeznaczony do dużych obciążeń. Dlatego od czasu do czasu wskazane jest, aby pracować, a przy najwyższych prędkościach. Więc zwiększyć uruchomienia systemu czyszczone, co zwiększa jego żywotność.

Nie można wyłączyć silnik natychmiast po zatrzymaniu, jak wirnik turbiny będzie nadal obracać, a olej napędowy z silnikiem turbo już przestają być wprowadzane do systemu.

Wysoce niepożądane jazda na biegu jałowym. Pół godziny pracy jest wystarczająco „zabić” silnik, jak to występuje zakoksovka turbinę. Można go również uruchomić wyciek oleju do cylindrów, dlatego szczegóły grupy tłoka zostanie zniszczony.

Terminowe konserwacja jest szczególnie ważne dla turbodoładowanym silnikiem wysokoprężnym. Termin jej przejście mniej niż jednostki atmosferycznych, jak duże obciążenia wymagają bardziej świeży olej i nowy filtr.

olej główne cechy

Poprzez zakup smaru, kierowcy zwrócić uwagę na szereg wskaźników.

Najważniejszym parametrem jest lepkość, to jest przepływ, olej jest. To zależy od temperatury. wysoki wskaźnik lepkości wskazuje mniejszą zmianę z wahaniami temperatury.

Temperatura zapłonu jest zwany wskaźnik, przy czym, gdy para prezentacji na ogień wybuchają.

Temperatura krzepnięcia jest najniższa, gdy nie jest całkowicie traci płynność (sprawdzane podczas rurki nachylenia).

W trakcie pracy, i obecności różnych dodatków następuje proces utleniania, gdy wyroby formowane alkalicznych i kwaśnych. W laboratorium i analizowano, baza i liczbę kwasową. Z tych wskaźników są oparte na obliczeniach neutralizacji oleju.

smar bazowy

W swojej bazie oleju są następujące:

 • mineralny;
 • półsyntetyczny;
 • syntetyczne.

Ostatnio, coraz więcej kierowców wolą syntetyki. Jednak dobry mineralny płynu całkowicie w stanie poradzić sobie z zadaniami w ciepłym klimacie smarowego. Ale do pracy w niskich temperaturach, to lepiej nie iść. Olej ten składa się z produktów naftowych.

Oto niektóre olej do silników wysokoprężnych z turbodoładowaniem bazie mineralnej jest uważane za dobre: Castrol GTX (różne stopnie lepkości), „Lukoil Vanguard Profesjonalne LA”, „Lukoil Vanguard Ultra”, „Suprotec Aktywny Regular”, „Aktywny Diesel Plus” i inne.

Semisynthetics jest mieszaniną mineralne i syntetyczne podstawy. To może już być używany przez cały rok. Zaleca się, półsyntetyczny olej silnikowy do silników turbodoładowanych: Statoil MultyWay „Lukoil Vanguard”, Castrol Magnatec i tak dalej.

Oleje syntetyczne są całkowicie sztuczne. Jest to najbardziej kosztowny i jest uważany za lepszej jakości. Należy jednak rozumieć, że samo w sobie nie gwarantuje dostępności syntetycznym doskonałą wydajność. Oprócz podstawy szereg innych powiązanych parametrów, które należy rozważyć.

Możemy polecić następujące syntetyczny olej do silników wysokoprężnych z turbodoładowaniem: ZIC XQ5000, Castrol EDGE Sport, „Lukoil Vanguard zawód”, Shell Helix Ultra i innych.

dodatki

Oprócz bazy danych, istnieją konkretne suplementy, które nazywane są dodatki. Uważa się, że są one poprawę właściwości olejów. Dodatki mają różne efekty:

 • gatunki przeciwutleniające zatrzymać proces utleniania;
 • pranie – oczyszczony przez silnik;
 • dyspergujące – zapobiegają tworzeniu się grudek;
 • Folia antykorozyjna utworzone na części bez podania rozwijać rdzy;
 • Forma anty powłoka, która chroni powierzchnię części;
 • EP utworzenia folii, która zapobiega zadziory.

Są także dodatki, które zmniejszają temperaturę, środki zwiększające lepkość wlać, i tak dalej. Mogę je wszystkie wykorzystać? Oczywiście, że nie. Olej silnikowy do silników wysokoprężnych z turbodoładowaniem, a także innym olejem, ma już niezbędne składniki w ich skład. W związku z tym, czy wydać pieniądze na promocji firm – producentów dodatków czy nie rozwiązać właściciel samochodu.

klasyfikacja

Istnieją różne klasyfikacje płynów smarujących. Różnią się one w klasie lepkości, wydajność sezonowym.

klasyfikacja krajowa ma odpowiednie gości. Ale prawie kierowcy nie wiem. Najczęstszym klasyfikacja granicą: SAE, API, ACEA i CCMC. Ten ostatni jest przestarzały, ale to może jeszcze znaleźć w niektórych źródłach.

SAE

SAE implikuje stosowanie oleju z temperaturą powietrza. W tym kontekście, istnieje sześć klas zimowych i pięć letnich. Zima rozpoznawane przez literę W. Im większa liczba klasa, tym większa lepkość oleju. Najczęstszym są oleje wielosezonowe. Mają podwójne oznaczenie. Zawsze pewien producent zaleca olej silnikowy do silników wysokoprężnych z turbodoładowaniem. „Volkswagen”, na przykład, idzie do wielkiego Castrol. Porady są oparte na cechach konstrukcji silników i producentów samochodów i aranżacje oleju razem. Dla poszczególnych klas ma swoje maksimum lepkości.

Klasyfikacja przez jednostki wysokoprężne API

Klasyfikacja ta jest ustalana na podstawie jakości: czystość zanieczyszczeń, ilość sadzy. API płynu smarującego do następujących klas.

S (Service), jest odpowiednia dla silników benzynowych czterosuwowych.

C (komercyjna) dla silników wysokoprężnych typu handlowego i przemysłowego, jak również sprzętu rolniczego i budowlanego.

Dwie litery S lub C, A-L oznacza kategorię (pierwszy stopień) i właściwości (w sekundach). Wydajność wyższa, im dalej od początku alfabetu jest drugi list.

SG / CD, SJ / CF – to uniwersalny klasa dla silników benzynowych i wysokoprężnych.

WE – jest to bardziej energooszczędne cechy.

Zatrzymajmy się na płynu smarującego dla jednostek wysokoprężnych. Pasują do następujących klas:

 • SS nadaje się do silników z dawką światła lub bez takich.
 • Cd jest taki sam silnik wysokoprężny z turbodoładowania i wymaga dużej mocy niezbędnej skrajne ciśnienie i antiscaling cechy. Na przykład, ta klasa jest odpowiedni olej do silników wysokoprężnych z turbodoładowaniem „Toyota Diesel”, RV Special.
 • CE potrzeba silnej turbosprężarki i pracy pod bardzo dużymi obciążeniami. Odpowiada to olej silnikowy do silników Diesla z turbodoładowaniem i filtrem cząstek stałych.
 • CF może być wykorzystywany na turbodoładowanych silników wysokoprężnych samochodów ciężarowych samochodów.
 • CF2 – poprzednie cechy zgodności dodany do ciągu silników wysokoprężnych dwusuwowych.
 • CF4 to ulepszona wersja klasy CE.
 • CG4 i nowa klasa CH4 odpowiada oleju silnikowego do silników wysokoprężnych z turbodoładowaniem ciężarówka, wymagających szczególnie dużego obciążenia.

Klasyfikacja ACEA

Ten system europejski, aby spełniać bardziej rygorystyczne wymagania dla olejów silnikowych niż poprzedni. Zawiera ona 12 klas, które są rozmieszczone na 3 kategorie, w których:

 • A dla silników atmosferycznych;
 • C – dla silników wysokoprężnych;
 • C – do silników wysokoprężnych, pasuje do normy Euro-4;
 • E – dla silników wysokoprężnych handlowych.

Liczby w kategoriach średniego poziomu wymagań. Wyższa liczba oznacza wyższe wymagania. Na podstawie tej klasyfikacji, możliwe jest „oblicz” odpowiedni olej do silników wysokoprężnych z turbodoładowaniem i filtrem cząstek stałych. To, na przykład płynne środki smarujące z klasy C.

wniosek

Na podstawie powyższych rozważań wynika, że należy kierować się wieloma parametrami, wybierając olej silnikowy do silników wysokoprężnych z turbodoładowaniem. "Hyundai", "Honda", "BMW" i "Mercedes": każdy producent zaleca pewną markę oleju. Jednak nie jest to główny wskaźnik przy wyborze oleju. Głównym zalecenia, które powinny być stosowane – to jest uzyskanie smaru na parametry określone w klasyfikacji przez producenta. Następnie, zgodnie z zasadami funkcjonowania swojej turbo diesel regularnie będzie służyć całej terminie.