194 Shares 7355 views

Prolaktyna u mężczyzn

Prolaktyna – hormon, który bierze udział w regulacji procesu laktacji u kobiet w okresie ciąży i podczas karmienia piersią. Uważa się, że hormon ten jest unikalny dla kobiecego ciała, ale ma również w męskim ciele. U mężczyzn przyczynia się do powstawania i prawidłowego rozwoju produkcji plemników i testosteronu.


Co jest prolaktyna?

Prolaktyna hormon polipeptyd jest wydzielany za pomocą następujących struktur:

  • lactotropic przednie komórki przysadki;
  • doczesnej z łożyska;
  • błony śluzowej macicy (endometrium).

Główną funkcją prolaktyny jest wzrostowi i rozwojowi raka piersi, a także intensywne stymulację laktacji. Naukowcy podkreślają, odnoszą się do hormonów prolaktyny, ponieważ przy wysokich obciążeniach, urazy psychiczne, zmęczenie, czy działanie wszelkich zewnętrznych niekorzystnych czynników zwiększa swoją zawartość w organizmie człowieka.

Pomimo faktu, że do dnia dzisiejszego hormon prolaktyna odnosi się do słabo znane (dane na temat jego zaangażowania w innych procesach metabolicznych jeszcze), ale cały czas badania narosły pewne informacje o nim. Badania te dotyczą nie tylko rolę prolaktyny jako humoralnej regulatorem funkcji rozrodczych u kobiet, wpływają one jako część polipeptydu w procesach wymiany, które są unikalne dla męskiego ciała. Takie sposoby obejmują, na przykład, że prolaktyny u mężczyzn wpływa vyrabatku normalnej spermy. Dla procesów aktywności mózgu również potrzebuje mężczyzn prolaktyny.

Po prostu nie sądzę, że w męskim funkcjonowania organizmu tego hormonu jest podobny do swojego humoralnej wymiany w organizmie kobiety. Taka opinia będzie źle. Fizjologicznie, prolaktyna u mężczyzn jak u kobiet, jest wytwarzana w przedni płat przysadki. Ponadto, proces ten jest zaangażowana w różne struktury mózgu człowieka – podwzgórza. W prawie wszystkich tkanek i narządów w organizmie ludzkim zawiera cząsteczki prolaktyny i receptory, które są dostosowane do tego hormonu. Jednak dokładniejsze informacje na temat funkcji prolaktyny i jej roli w procesach zachodzących w tych organach, nauka nie ma jeszcze.

Prolaktyna u mężczyzn i kobiet: różnice

Ponieważ stan hormonalny i fizjologia narządów płciowych kobiet i mężczyzn jest znacząca różnica, w tym przypadku, oczywiście, rola prolaktyny będzie inna. W szczególności będzie to wyraźnie pojawiają się różnice w żadnej patologii, chorób, itp Na przykład oznaką ciąży u kobiet w badaniu jest obecność podwyższonego poziomu prolaktyny, już w ósmym tygodniu ciąży, poziom wzrośnie gwałtownie.

W normalnych okolicznościach, prolaktynę hormon mężczyzn wzrasta poziom testosteronu i przy takim stanie jak przewlekła prolactinemia, co jest spowodowane przez zmianę wydzielanie hormonu luteinizującego, testosteron wyspecjalizowane komórki Leydiga maleje. Tworzenie androgenów nadnerczowych (to kompensowane obszar kory), jest bezpośrednio zależna od poziomu prolaktyny.

Prolaktyna wzrosły: Przyczyny

Zwiększenie poziomu prolaktyny u mężczyzn wskazuje na szereg chorób i ma specyficznych objawów klinicznych. Takie choroby obejmują różne guza przysadki. Objawy choroby u mężczyzn i kobiet jest inna. U mężczyzn, zwiększenie poziomu tego hormonu prowadzi do impotencji, blaknięcie i zmiękczenie jąder, a kobiety – powoduje nieprawidłowości miesiączkowania, aż do niepłodności. Ten obraz kliniczny może być, gdy nowotwór ma wpływ tylko na gruczoły płciowe. Na przykład, u kobiet jest zespół policystycznych jajników, a mężczyźni, odpowiednio – BPH.