84 Shares 7156 views

królicze pasterelozy (krwotoczny posocznica) drogi zakażenia, objawy, leczenie, zapobieganie

Wielu niedoświadczonych hodowców często pojawia się pytanie, dlaczego umierają królików na farmie. Die te małe zwierzęta mogą być z różnych powodów. Jednak najczęściej atakują stada jest wynikiem różnego rodzaju chorób zakaźnych. Jednym z najbardziej niebezpiecznych infekcji, które infekują królików jest pasterelozy.

Jest to nieprzyjemne choroby, które mogą zagrozić zdrowiu praktycznie wszystkich zwierząt hodowlanych: świnie, owce, bydło i drób. Ale to były króliki, charakteru dobrego zdrowia nie jest inaczej, posocznica krwotoczna występuje częściej. Leczenia zwierząt zakażonych pasterelozy, należy rozpocząć natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów niego. Inaczej zaatakować stado będzie bardzo duże (do 75%).

Co powoduje posocznicę krwotoczną

Czynnik tej niebezpiecznej choroby królików pasterelozy bakterii Pasteurella multocida (czasami gemolitica). Jest to polimorf, krótki, stałe różdżka, nie tworzą zarodniki. W wodzie, odchodów i gleby bakterie mogą przetrwać przez 2-3 tygodnie, a ciał martwych zwierząt – do 4 miesięcy. Jednocześnie bezpośrednie światło słoneczne zabity Pasteurella multocida w ciągu zaledwie kilku minut.

Jak to choroba

Rabbitry dostać się tej bakterii można na kilka sposobów:

  • ze starymi lub tylko zanieczyszczonej żywności i wody;
  • z nabyte w innym sektorze chowu lub producentów;
  • kropli.

Bardzo często nośnikiem tej infekcji są kurczaki. pasterelozy ptaki tego samego rodzaju jak te z królików. Dlatego Klatka i woliera zaleca się budować z dala od kurniki. Czasami Bacillus Pasteurella multocida wprowadza rabbitry odzieżowe gospodarzy. Doprowadzić tego zakażenia w gospodarstwie i może być na ciele lub kołami samochodu po wizycie w niespokojnych gospodarki pod względem chorób zwierzęcych.

Obraz kliniczny choroby

pasterelozy królika może być ostry lub przewlekły. Dużym zagrożeniem dla zwierząt choroba jest po części dlatego, że jego objawy nie są wymawiane. Zewnętrznie wyglądają zakażonych królików stosunkowo zdrowe. Jedyną rzeczą – zwierzęta czują się nieco uciśnionych i nie jest zbyt chętny do jedzenia. Dlatego niedoświadczonych hodowców często właśnie przeszedł pierwszy etap choroby, bez podejmowania żadnych działań. Tymczasem uratować zwierzęta mogą być tylko w czasie, aby rozpocząć ich leczenie.

Pasterelozy jest najczęstszą odpowiedzią na pytanie, dlaczego umierają królików w gospodarstwie. Okres inkubacji choroby w postaci ostrej trwa około 5 godzin. Zwierzęta umierają po około 5 dniach od zakażenia. Czasami choroba staje się również przewlekłe.

objawy pasterelozy

Aby ustalić obecność zakażenia w stadzie, oprócz depresji i utraty apetytu może być z następujących powodów:

  • wzrost temperatury ciała do 41-42 zwierząt w.;
  • nieco utrudnione oddychanie;
  • obrzęk przewodu pokarmowego;
  • ropa z jamy nosowej.

Zakażonych królików, między innymi, nie może być zapalenie spojówek i zapalenie ucha. Pod koniec tej choroby, przed utratą temperaturę ciała zwierzęcia obniża się gwałtownie (do 35-33 gr.). W przewlekłej pasterelozy królików mogą doświadczać objawów, takich jak obniżenie nastroju, zapalenie ucha, wydzielina ropny z oczu i nosa.

pasterelozy królików Leczenie lekami

Na początkowym etapie królików chorobowych przepisywane Sulfonamidy lub antybiotyki. Może to być, na przykład, tetracyklinę, levomitsin, biomycin, norsulfazol i t. D. W celu wprowadzenia tych środków umieszczone domięśniowo. Zastrzyki królikom zrobić dwa razy dziennie. W tym przypadku, pierwsze 3 dni są powszechnie stosowane leki sulfonamidowe, i przez następne trzy dni – antybiotyki. W końcowym etapie są wykorzystywane ponownie do pierwszej grupy zasobów. W sumie, zatem, leczenie królików trwa około 9 dni.

Opisany powyżej sposób jest stosowany głównie do dorosłych wybawieniem. Młodzież w wieku 45-90 dni przy pomocy specjalnego narzędzia – formolvaktsinu. Lek ten jest w stanie całkowicie pozbyć się zwierzęcia pasterelozy w jak najkrótszym czasie. Jednak, niestety, nie ma żadnego wpływu na efekt dorosłych królików.

zapobieganie chorobom

Główne sposoby zapobiegania rozprzestrzenianiu się infekcji, takich jak króliki pasterelozy są:

  • czystość klatek i klatek;
  • treść nowo pozyskanych zwierząt przez kilka dni w stacji kwarantanny.

Przed rozpoczęciem prac na właścicieli gospodarstw rolnych powinny być pewny, aby umyć ręce wodą z mydłem. Ponadto, nie idź do rabbitry w brudnych butach i ubraniu.

Jeśli okolice farmy została hodowla z chorymi zwierzętami, króliki powinny zbadać sondaże. Podejrzane osoby z stadzie muszą być izolowane. Każdy, bez wyjątku, zwierzęta powinny również bezpośrednio realizacji terramycyna domięśniowo w dawce 20 mg na kg masy ciała.

Szczepionka przeciwko pasterelozy: Redakcyjne

Oczywiście, najlepiej profilaktyczne przeciwko pasterelozy są szczepione. Szczepienia królików z tą chorobą nie wszystkie gospodarstwa. Kalibracja jest wykonywana tylko w tych gospodarstwach, które znajdują się blisko w niekorzystnej sytuacji. Osoby dorosłe starsze niż 2 miesiące jest zwykle wstrzykiwać szczepionki ekstraktem formolovuyu, przeznaczoną dla królików. Młodych zwierząt podawano antysurowic przeciw chorobom takim jak ptaki i świń pasterelozy (co 5-7 dni). Następnie, również przy użyciu szczepionki. Czasami w surowicy jest wstrzykiwany i zwierzęta starsze niż 2 miesiące.

Co jeśli króliki są już chory

Oprócz leczenia zwierząt, pojawienie się infekcji rabbitry powinien przeprowadzić dokładną dezynfekcję. Mięso poddane ubojowi lub zmarło z pasterelozy królików wziąć w żywności, nie powinny. W pewnych okolicznościach choroba może być przenoszona na ludzi. Nie dają mięso martwych królików i psów. Tusza, zgodnie z normami, należy spalić. Skórki są przepuszczane do warsztatów, ale tylko po dokładnej dezynfekcji.

Dezynfekcja w zainfekowanym rabbitry powinny podlegać nie tylko do komórek i klatek, ale także odzieży i rolniczych personelu. Jak odkażania może być wykorzystywane wyłącznie narzędzi przeznaczonych specjalnie do usuwania bakterii Pasteurella. Fakt, że nie zabił wszystkie środki dezynfekcyjne. Rabbitry prowadzenia obróbki na wybuch choroby, takie jak króliki pasterelozy może być, na przykład, w formalinie (1%), Lysol (5%), wodorotlenek sodu (2%), fenolu (3%). Wszystkie te leki mogą być stosowane pojedynczo lub jednocześnie. Przetwarzanie Rabbitry przeprowadza się za pomocą pistoletu natryskowego.