450 Shares 1556 views

całkowitego PSA: Charakterystyka i stopa

swoistego antygenu sterczowego jest substancją we krwi mężczyzny. Jego stężenie może się różnić w zależności od rodzaju zmiany jest w stanie prostaty. Analiza jest powszechnie stosowany nie tylko do wykrywania raka prostaty, ale także w celu oceny skuteczności leczenia przeciwko chorobie.


Badanie krwi ma dwie odmiany:

  • PSA ogólnie;
  • PSA wolny.

Zazwyczaj lekarz daje powołanie pierwszego. Znacznie rzadziej, w celu wyjaśnienia diagnozy, istnieje potrzeba zdefiniowania również wolnego PSA. Łączna za wszystkie stopy – wskaźnik od zera do czterech nanogramów na miligram. Zaleca się jednak, że badanie PSA określonej wartości wspólnych dla ludzi czterdziestu lat. Norma – nie więcej niż dwa i pół roku, a od pięćdziesięciu lat – nie więcej niż trzy i pół.

Dlaczego jest to zwiększa badanie PSA jest całkowita?

Po pierwsze, znaczna lub nieznaczna zmiana wskaźnika wynika z powodu zapalenia gruczołu krokowego, albo ze względu na obecność gruczolaka (łagodny rozrost gruczołu krokowego).

Po drugie, tymczasowy wzrost ogólnej analizy wyników PSA może być ze względu na mechaniczne działanie prostaty (masaż, biopsja, cystoskopii, katetrizatsiya i tak dalej).

Po trzecie, duże natężenie i trwałość ze wzrostem obserwowanym w analizie raka prostaty.

Zasady, których należy bezwzględnie przestrzegać, gdy całkowity PSA powinien:

  • Nie można brać go od razu po posiłku, to lepiej zrobić to na pusty żołądek.
  • Wykonaj zalecane dwa tygodnie po uderzeniu mechanicznym (masaż prostaty, cystoskopii lub cewnikowania pęcherza moczowego), i po biopsji prostaty tylko w ciągu miesiąca.
  • Pamiętaj, aby poinformować lekarza o wszelkich leków przyjmowanych, jak również obecności uprzednio stwierdzonych chorób prostaty (gruczołu krokowego i BPH).

Często zdarzają się sytuacje, w których istnieje potrzeba, aby zrobić dalszej analizy – darmowe. Kierunek daje lekarzowi podczas całkowitego PSA w zakresie parametrów od czterech do dziesięciu nanogramów na miligram i nie ma wątpliwości, że jest to niezbędne do przeprowadzenia biopsji gruczołu krokowego. Bo dla indeksu więcej niż dziesięć nanogramów na miligram wolnego testu PSA nie jest podana na wizytę i pacjent natychmiast wysłany do biopsji.

Poniższe wyjątki od podstawowych praw trzeba pamiętać.

Po pierwsze, istnieje możliwość, że nie ma raka prostaty, nawet gdy PSA jest częstą postacią poniżej czterech punktów. Zwykle jest diagnozowana u lekarza, gdy jest uszczelka w prostacie, jest określony tylko przez odbytnicy u mężczyzn z wieku ponad pięćdziesięciu lat.

Po drugie, nie jest wzrost wskaźnika całkowitego PSA i uszczelnienia są w prostacie. Ale to nie zawsze jest bezwzględnym wskazaniem, że nie ma raka.

Po trzecie, jest to dość częsta sytuacja, gdy całkowity PSA jest wysoki i biopsja nie wykazują obecność raka prostaty. Fakt, że ostatnia analiza nie zawsze ujawniają obecność niewielkich rozmiarów guza. W związku z tym, w ciągu trzech miesięcy, aby upewnić się, aby ponownie biopsja. A nie zwykły, ale tylko przy użyciu wskazówek USG, które „target” narzędzie na żądanym obszarze dokładniej niż normalny palca. W takim przypadku połączenie wskaźników (całkowity PSA i specjalny biopsja) jest bardzo dokładny w diagnozowaniu raka prostaty.

Po czwarte, mianowanie leczenia hormonalnego na przerzutowego raka prostaty zaleca się kontrolę wartości odcięcia, czyli całkowity PSA co najmniej raz na trzy miesiące.

Naturalnie, te niuanse muszą być brane pod uwagę w procesie diagnozowania i leczenia wszystkich chorób prostaty.

Bądź zdrowy!