805 Shares 7126 views

Shark blue: opis gatunku, siedlisko, pochodzenie i cechy

Blue Shark … Na wspomnienie tego słowa kombinacja, serce wielu nurków zaczyna bić szybciej. Te majestatyczne drapieżniki zawsze uwikłały się w tajemnicę i wzbudzają strach. Wielkość i moc szczęki są legendarne. Czy te potwory morskie są niebezpieczne, a co jest ukryte pod postacią krwawych morderców? Być może warto zacząć od faktu, że ten drapieżnik jest najczęstszym przedstawicielem jego rodziny na wodach Oceanu Świata.


Niesamowite zabarwienie

Należy do podgatunku szarych rekinów, które zawsze były znane z ich drapieżnego chwytu i dużej prędkości. Nazwa ich rekinów (niebieskich) otrzymała, podobnie jak wiele innych, w wyniku jej niebiesko-niebieskiej barwy. Jej plecach jest głównie ciemnoniebieski, boki są delikatne niebieskie, a brzuch jest biały. Niedawno ten mieszkaniec głębokości wody był jedną z najbardziej rozpowszechnionych ryb na naszej planecie. Ale dziś ludność tych majestatycznych i wdzięcznych drapieżników szybko się spada. Być może w niedalekiej przyszłości ich liczba osiągnie krytycznie niski poziom. Wszakże często zdarzają się przypadki, gdy w sieci doświadczeni marynarze pochodzą z bardzo młodych osób, które jeszcze nie zdołały zdobyć potomstwa.

Shark blue: siedliska, pochodzenie

Halo zamieszkiwania tych królowych morskich ogranicza się głównie do oceanów indyjskich i pacyficznych. Wskazuje to, że gatunek ten jest termofilnym związkiem spokojnych wód. Jednak od czasu do czasu zauważa się je w obszarach Argentyny lub Nowej Zelandii. W ciągłych poszukiwaniach rekina, niebieski może znajdować się na wodach niedaleko Norwegii lub nawet Islandii. W przeciwieństwie do wielu krewnych, rzadko migruje na duże odległości. Jeśli jest wystarczająca ilość żywności, istnieją korzystne warunki klimatyczne, to prawdopodobieństwo, że gatunek ten przejedzie długą podróż po morzach i oceanach, jest stosunkowo niewielka.

Struktura ciała i komfortowa temperatura wody

Predator preferuje wygodną temperaturę, która może wahać się w zakresie pozytywnej temperatury: 7-8 do 15-16 stopni Celsjusza. Logiczne jest stwierdzenie, że taki reżim nie jest charakterystyczny dla głębinowych wód oceanicznych, gdzie nawet trudne do pokonania promienie słoneczne wnikają. Dlatego niebieski rekin woli górne warstwy wody. Mimo całej jego zwinności i szybkości, nie opada na głębokość ponad trzystu metrów. Osoba dorosła w wygodnych warunkach życia może osiągać długość czterech metrów, ważyć około czterystu kilogramów. Ten gatunek różni się od innych krewnych w dość cienkiej sylwetce. Niektórzy nazywają to fusiform. Pomimo gęstości, niebieski rekin ma dość duże i potężne płetwy piersiowe. Dzięki tak małej wadze i mocnych mięśniach, ten drapieżnik może powodować zawroty głowy w wodzie.

Dieta standardowa

Co możesz powiedzieć o diety tych odkrywców? Czynnik ten zależy od siedliska, a mianowicie od wybrzeża lub odleglejszej strefy oceanicznej. Na różnych głębokościach znajduje się najbardziej zróżnicowane życie morskie, więc w poszukiwaniu rekinów żywnościowych należy wziąć pod uwagę ten naturalny czynnik. I doskonale radzą sobie z tym problemem. Z dala od brzegu, rekina błękitnych karmionych małymi rybami: śledzia, makreli lub sardynek, czasami zawiera również kałamarnicę w diecie. Strefa przybrzeżna jest bogatsza w żywe stworzenia niż głębia morza. Dlatego w pobliżu brzegu często można złapać małe ryby, ptactwo wodne i odpady, co jest czymś błękitnym rekinem. Opis jej morskich wyczynów jest często podziwiany. I to jest z warunkiem, że praktycznie nie wyróżnia kolorów! Jednak ta wada jest w pełni kompensowana przez nienaganne poczucie zapachu i niezwykłe wrażenie kontrastu.

A teraz trochę o tym, jak rasowy rekin rasy. Opis wielu publikacji naukowych sugeruje, że gatunek ten odnosi się do rekinów żyworodnych. Ciąża trwa średnio od dziewięciu do dwunastu miesięcy. Cechą wyróżniającą jest liczba rekinów noworodków. Mogą wynosić od czterech do setek! Matka woli hodować potomstwo w ciepłych wodach przybrzeżnych. Pomimo dużego potomstwa, tylko nieliczni udają się do dalszej nawigacji. Jest to często związane z nielegalnymi połowami, w wyniku których kłusownicy złapają wiele młodych i wciąż delikatnych ryb.

Niebieski rekin i człowiek

Być może nie tylko człowiek jest zagrożeniem dla drapieżnika, ale odwrotnie. Niebieski rekin stanowi bezpośrednie i poważne zagrożenie dla ludzkiego życia. Prawdopodobieństwo ataku lub, jeśli można tak powiedzieć, wypadek jest szczególnie duży w otwartym oceanie. Po katastrofie spowodowanej przez katastrofy lub innej katastrofie człowiek jest sam z elementami. I niebieski rekin nie przegapi szansy skorzystania z nowej łupu. To niebezpieczeństwo jest również przedmiotem nurków z akwalungiem i nieostrożnych kąpiących się. Rekin może się czai w atrakcyjnych ciepłych wodach i cichych lagunach. Przygryzając się do rekina, w większości przypadków można od razu pożegnać się z życiem. Ich potężne szczęki są skonstruowane w taki sposób, że niemal niemożliwe jest wyjście z ust.

Ostre, przednie zęby są również wklęsłe do wewnątrz. Ich trójkątny kształt przypomina małe ostre sztylety. Ciekawą cechą są małe bruzdy, które znajdują się na wyrzucie zębatego drapieżnika. Ich głównym zadaniem jest zwiększenie czułości receptorów wykrywających zapachy. Z powodu tego rekina może odczuwać krew lub zapach łupu na ogromnej odległości, która czasem przekracza dziesiątki kilometrów.

Na skraju wyginięcia

Cokolwiek to było, niebieski rekin jest pięknym i potężnym zwierzęciem, które robi znacznie mniej szkody osobie, niż jej czyni. Zupy z płetw rekina, tak umiłowane przez wielu smakoszy, spowodowały ich masową zagładę. Władze podejmują wszelkie możliwe środki. Pomimo tego populacja tych majestatycznych mieszkańców morskich nieuchronnie maleje. Niestety wszystko zależy od świadomości każdej osoby indywidualnie. Jednak nadal ma upiorną nadzieję, że niebieski rekin nigdy nie zniknie z historii historii.