710 Shares 7728 views

Choroba zarostowa kończyn dolnych: przyczyny, objawy i leczenie

Choroba zarostowa kończyn dolnych – dość niebezpieczna choroba, która objawia się zapaleniem tętnic. Wraz z postępem choroby zwężone światło naczynia, co prowadzi do zaburzenia przepływu krwi i niedostatecznym dostarczaniem krwi, tkanek, a tym samym tlenu i składników odżywczych.


Choroba zarostowa kończyn dolnych: Przyczyny

Według statystyk, choroba ta jest najczęściej diagnozowana u mężczyzn w wieku dojrzałym. Niestety, w pełni zbadać przyczyny zapalenia udało się zakończyć. Czynniki ryzyka to palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, stały przechłodzeniu kończyn dolnych, a także nadmierne spożycie tłustych. W niektórych przypadkach choroba rozwija się na tle przewlekłego zatrucia organizmu z trucizn i toksyn. Przyczyną może być stres nerwowy.

Zazwyczaj zacierania endarteritis dolnych zaczyna uporczywego skurcz ścianie naczynia, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju procesu zapalnego. Uważa się, że istnieje mechanizm autoimmunologiczną chorobą, w której komórki odpornościowe rozpocząć uszkodzić zdrowe tkanki własnego organizmu.

Choroba zarostowa kończyn dolnych: główne objawy

Zazwyczaj, choroba rozwija się stopniowo. Po pierwsze, jest ciężar w nogach, osoba skarży się na zmęczenie. Jako zwykłe zaburzenia ukrwienia skóry blednie, suche i chłodne w dotyku. Objawy mogą być również nadany, oraz zwiększenie pocenie się stóp.

Niemniej jednak Główną cechą choroby uważa ból (czasami bardzo silny) w mięśniu brzuchatym łydki, które występują okresowo podczas wysiłku fizycznego, na przykład podczas chodzenia. W niektórych przypadkach pacjenci skarżą się nawet skurcze, które mogą być przypisane do niedostatecznego tlenu i składników odżywczych. Pacjenci mówią o tymczasowej utraty czucia, drętwienie palców.

Jako progresja stanu zapalnego na skórze mogą pojawić się owrzodzenia niegojących. Paznokcie stają się kruche i zdeformowane.

Zarostowa choroba dolnych: leczenie

Z takimi problemami zdrowotnymi powinny skonsultować się z lekarzem. Fakt, że choroba zarostowa kończyn dolnych – bardzo niebezpieczne choroby. Długotrwały skurcz naczyń i zakłócenie normalnego krążenia krwi co prowadzi do postępującej martwicy tkanek, a czasem do rozwoju gangreny.

Leczenie zależy od stadium rozwoju stanu zapalnego. We wczesnych stadiach stosowanie metod zachowawczych, których celem jest wyeliminowanie skurcz naczyń i normalizacji krwiobiegu. W tym celu stosowane leki protivospazmoliticheskie, witaminy, kortykosteroidy, leki, które powoli krzepnięcia krwi. Być przydatne, a niektóre metody fizjoterapii.

Z nieskuteczności technik chirurgicznych stosowanych terapii konserwatywne. Jeśli zmiana jest niewielka, można ją usunąć. W niektórych przypadkach, bypass naczyń krwionośnych i terapii laserowej. Wraz z rozwojem gangreny pokazuje amputacji nóg (stopy, nogi, lub całe kończyny).