346 Shares 9043 views

Wielkanoc żydowska jest jednym z głównych świąt w Izraelu

Wielkanoc żydowska jest jednym z najstarszych świąt, którego historia sięga końca tysiącleci. Żydzi nazywają to Pesach, który w języku hebrajskim oznacza "przejść" lub "przejść". Odpowiadając na pytanie, kiedy obchodzi się Wielkanoc Żydowską w Izraelu, należy zauważyć, że jest obchodzony 15-go dnia miesiąca Nisan, ale wszystkie daty kalendarza żydowskiego są pływające, a zatem zgodnie z stylem Juliana, pamiętne wydarzenie może padać na różne numery, w zależności od konkretnego Rok.


Historia : święto związane jest z wydarzeniem historycznym, opisanym szczegółowo w drugiej książce Tory, która w tradycji rosyjskiej nazywana jest "wyjściem". Jest to biblijna legenda o życiu niewolników Żydów w Egipcie, prześladowania małych ludzi przez faraona i jego kapłanów, a także o późniejszym uwolnieniu. Pojęcie "przechodzenia" związane jest z nakazem Boga, aby namaścić baranki drzwi krwią ofiarnego jagnięcina, aby anioł śmierci mógł przechodzić przez żydowskie domy i zabijać tylko pierworodnego z Egipcjan.

Naukowcy są przekonani, że należy poprosić korzenie Pesach w dwa archaiczne i już zapomniane święta rolnicze. Jeden z nich jest związany z nową rasą bydła, kiedy Żydzi mieli poświęcić jeden jagnięcina bez widocznych wad, a drugi – z pierwszym zbiorem. Zbierając jęczmień, ludzie całkowicie zniszczyli stary chleb zachowany w domu i wypiekany z ziaren nowego zbioru płaskich ciast, zwanych "matzas".

Znaczenie wakacji : takie święta w Izraelu, podobnie jak Pesach, otrzymały nie tylko wyraźne znaczenie religijne, ale także kolejną ważną chwilę, którą często zapominają Żydzi. W istocie żydowska Pasja była punktem zwrotnym w tworzeniu jednego narodu, a następnie narodowej identyfikacji Żydów jako oddzielnego ethnos.

Zanim Exodus opisał w Tory, niewolnicy byli zwykłymi podmiotami faraona, chociaż zachowali odrębność i religijność w odniesieniu do reszty mieszkańców Egiptu. Po opuszczeniu terytorium potężnego kraju Żydzi kierowani przez przywódcę Mojżesza stali się prawdziwymi ludźmi z ich hierarchią i instytucjami, a po przejściu do Ziemi Obiecanej udało się założyć własne państwo, zbudować jedną świątynię, aby służyć Najwyższej i stworzyć pierwszą dynastię królewską w swojej historii.

Świętowanie : Wielkanoc żydowska tradycyjnie obchodzi się przez osiem dni, a na co dzień są nie tylko pewne obrzędy religijne, ale i podobne zachowania wierzących. Podczas ceremonii, zwanej "Seder", każdy posiłek na stole symbolizuje epizody związane z exodus z Egiptu. Na przykład matzo, pieczone w postaci cienkich i płaskich ciast, wiąże się z nieplanowanym testem, który Żydzi musieli zabrać ze sobą w pośpiechu, gdy zmuszono ich do ucieczki z pogoni za wojskami faraona.

Obowiązkowe potrawy zawierają mieszanki orzechów i jabłek, kubek solnej wody, chrzanu lub gorzkiego ziół. Przypominają, jak przodkowie współczesnych Żydów musieli formować cegły gliniaste w budowie piramid, rozlewali łzy i czuli gorycz z niewoli i zupełnego braku praw. Pascha żydowska to nie tylko święto, każdy posiłek towarzyszy pewnemu zestawowi błogosławieństw i modlitw, a także poprzez czytanie psalmów.

Pod koniec ceremonii, za każdym razem, gdy wyrażenie brzmi: "W przyszłym roku – w Jerozolimie", co związane jest z zakończeniem "rozproszenia" wśród reszty ludu i powrót do Ziemi Obiecanej. Główne obrzędy religijne odbywają się w synagogach, rabbi czyta Pieśń Pieśni, a wszyscy wierzący pogrążają się w radosnej i świątecznej atmosferze, która powinna śpiewać i tańczyć, oddając cześć Najwyższej.