315 Shares 1136 views

Natura Alaska: klimat, topografia, flory i fauny regionu

Alaska – największa i najbardziej „ciężka” stan USA. Ojczyzna Inuit Land of the Midnight Sun i oddaje niesamowite krajobrazy. Niezwykłe Dzika Alaska? Zdjęcie i opis stanu znajdziesz w dalszej części tego artykułu.


Ostateczna granica

Alaska znajduje się na tym samym półwysep w północno-zachodniej części kontynentu Ameryki Północnej. Jest to najbardziej wysunięty na północ stan USA, a także enklawy (obszar zależny, otoczony głównego terytorium kraju przez inne państwa). Z tych powodów, Alaska stała się znana jako „The Last Frontier”.

Poza kontynentem, państwo pokrywa Pribyvalova Island, Aleuty, Alexander archipelagu Kodiak Island, St. Lawrence, inne pobliskie wyspy. Graniczy z Kanadą i przez zespół Cieśniny Beringa – z Rosji. W południowej części państwa przez Oceanu Spokojnego, na północy jest otoczony przez Ocean Arktyczny, który wpłynął w znacznym stopniu powstawaniu naturze Alaski.

Region zajmuje powierzchnię 1,7 miliona kilometrów kwadratowych. Jeśli umieścić go na szczycie map USA, będzie rozciągać z Florydy do Kalifornii. Istnieje około 740 tysięcy osób. Szef i jeden z największych miast w Alaska – Juneau. Inne główne miasta: Anchorage, Sitka, Fairbanks, College.

Klimat i teren

Znaczący wpływ na charakter Alaski dał jej ulgę. Wzdłuż południowego wybrzeża regionu sięga Alaska Range, gdzie jest Mount McKinley – najwyższy szczyt w Stanach Zjednoczonych. Gore zwany także Denali i rozciąga się na wysokości 6194 metrów. We wschodniej części pasma, obok pracowników kanadyjski Yukon, to Mount Bona – dawno wygasły wulkan pokryty lodowcami.

Północ plateau grzbiet umieszczony w dużej wysokości od 1200 do 600 metrów, które stopniowo przechodzi do doliny. Podczas plateau jest Brooks Zakres z wysokości od 950 do 2000 metrów. Za nim jest niziny Arctic. Na Alasce nie są „mistrzami wieżowiec w Stanach Zjednoczonych,” więcej niż 20 szczytów mieć absolutną wysokość 4 kilometrów.

Ze względu na ogromne rozmiary stanu klimatu i charakteru Alaska jest inny w różnych częściach. Na północy stanu klimatu arktycznego. Nawet w lecie średnia temperatura w regionie -20 do -28 stopni. W innych częściach warunków państwowych są znacznie łagodniejsze.

Na południu, klimat jest wilgotny z dużym deszczu. Temperatura w lecie, choć nie aż tak poważna jak na północy, ale nadal niska. Przeciętny lipcu sięga 13 stopni. Najniższa temperatura Alaska, które nigdy nie zostały zapisane – ma -62 stopni.

Natura Alaska

W stanie jest osiem parków narodowych. Największy z nich, Gates-of-the-Alaska, znajduje się w całości w obrębie koła podbiegunowego w wiecznej zmarzlinie. Pomimo klimacie zimnym i surowym, dzikiej przyrody Alaski jest dość zróżnicowana.

W regionie znajduje się wiele jezior. Istnieje około 3 mln 12 tysięcy jezior i rzek. Największa rzeka jest Yukon. Na północy około 40 tysięcy metrów kwadratowych. km lodowce.

W północno-zachodniej części kraju istnieją ogromne wydmy. Wewnętrzna część obszaru pokrywanego lasy i Tundrę. Służą one jako schronienie dla łosie, niedźwiedzie grizzly, renifery, norki, kuny, lisy, rosomaków.

W południowej części Alaski są łąki i lasy iglaste. Jest domem dla wilków, kojotów, baribaly, kuropatwy, Alaskan gęsi, kuropatwy. Wśród zwierząt kopytnych dominują karibu, łosie, kozice, czasami są piżmo wół.

Wzdłuż wybrzeża państwa nie mniej aktywnego życia. Blisko Alaska domu do morsy, lwy morskie, różne gatunki wielorybów, fok. Na wybrzeżu Pacyfiku domu do wielu skorupiaków, krewetek i krabów.