678 Shares 9940 views

Fokker-100 – jeden z najbardziej popularnych europejskich samolotów

Samolot Fokker-100 to samolot pasażerski średniego zasięgu, który został opracowany przez tę samą firmę z Holandii. W Europie model ten jest jednym z najczęściej. Jest przeznaczony do lotów krótkich i średnich dystansach, więc jest on powszechnie stosowany do usług regularnych między miastami europejskimi. Wyjaśnić wielką popularność tego samolotu może być opłacalne działanie i mały rozmiar.

Rozpoczęcie produkcji

W listopadzie 1983 roku oficjalnie rozpoczęła proces projektowania modelu Fokker-100. Opinii przedstawicieli firm, które wcześniej korzystały z samolotów od tego producenta, wykazały, że głównym wymogiem dla nowego produktu było zmniejszenie zużycia paliwa. W związku z tym, inżynierowie poprawiły skrzydło przy użyciu wysokiej wydajności płat w jego budowie. Pomysł ten pozwolił na znaczne zwiększenie przelotową charakterystykę urządzenia.

W 1987 roku samolot Fokker-100 przeszedł obowiązkowej certyfikacji w Holandii, a dwa lata później – w Stanach Zjednoczonych. Ciekawostką jest to, że z powodu tego modelu, wiodący amerykański producent „Boeing” został zmuszony do porzucenia własnego samolot przeznaczony do przewozu 100 osób. Fakt, że czołowe amerykańskie linie lotnicze wykonane ich wybór jest na rzecz holenderskiego samolotu regularnych dostaw, która rozpoczęła się w USA w lutym 1988 r.

informacje historyczne

Prognozowanych samolot początkowo oznaczony jako Super F-28. Schemacie projektowania i mocno przypominał model F-28 Fellowship. Ponadto pytanie na pożyczanie pewne rozwiązania dla wersji F-29. W tym przypadku mówimy o pozycji silnika pod pylony skrzydłami. Cokolwiek to było, projektanci zdecydowali się na układ komory ogon kadłuba. W efekcie możliwe jest lepsze wykorzystanie wszystkich zalet opracowanego skrzydła. Z tego lotu, a on stał się bardziej cichy i spokojny. Rozwój wzięli udział przedstawiciele brytyjskiej firmy „krótka” i niemieckiej firmy „Deutsche Aerospace.” Pierwsze testy tanie nowe elementy zostały wyprodukowane pod koniec listopada 1986 r.

Fokker-70 – Po Fokker-100 przeszedł certyfikację, na podstawie jego modyfikacji 70-osobowej, która została wywołana została opracowana. Jakiś czas później, inżynierowie zaczęli również stworzyć wersję z wydłużonym kadłubem i mocniejszymi silnikami. Projekt nazywa się Fokker-130. Samolot ten został zaprojektowany, aby zapewnić transport pasażerów w ilości od 116 do 137. Ponadto, spółki lotnictwa udało się zakupić i wzór użytkowy Fokker-100QC, który był w stanie pomieścić do jedenastu pojemników LD3 marki.

Systemy sterowania i bezpieczeństwa

Samolot Fokker-100 oferuje wysoki poziom niezawodności i zgodności z obowiązującymi normami w zakresie bezpieczeństwa. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu sprzętu wysokiej jakości. W szczególności, nie jest skomplikowany zestaw awioniki cyfrowe marki EFIS, który jest produkowany przez amerykańską firmę „Collins”. Jest on zgodny z ARINC 700. Wszystkie informacje związane z parametrami lotu, działanie pozostałych silników i systemów pokładowych w modelu jest wyświetlana na sześciu monitorach kolorów znajdujących się w kokpicie. Dodatkowo układ Fokker-diagnoza 100 wyposażona jest w stanie wszystkich systemów.

charakterystyka

Każdy samolot wykorzystuje dwa silniki turboodrzutowe napędzane marki Rolls-Royce Tay Mk.620 lub Tay Mk.650-15. Siła pociągowa każdego wynosi 6290 kg do 6850 kg. Prędkość przelotowa modelu wynosi 855 km / h, i filtrować zakres maksymalnego obciążenia przewidziane – 2390 kilometrów. Całkowita długość samolotu wynosi 35,5 m, a rozpiętość skrzydeł – 28,8 m. Obciążenie Startu samochód 45,810 ton.

Charakterystyka wnętrza

Absolutnie wszystkie miejsca w przedziale pasażerskim ma szerokość 43 centymetrów. W odniesieniu do odległości między rzędami, jest podobna do większości modeli klasy ekonomicznej. Należy zauważyć, że jest to o wiele bardziej wygodne do siedzenia w lewym boku Fokker-100. Schemat wewnętrzny usytuowany poniżej jest przykładem. Jak widać, w tym boku dwóch sekcji, a po prawej – trzy.

Pierwszy cykl jest charakteryzuje się więcej miejsca, co wiąże się w pewnej odległości od strefy. Ponadto uważa się, że korzyść i przednie pasażera nie rzucać temu z powrotem na krześle. Jednak istnieje również wada związana z bliskiego umieszczenia kuchni. Ze względu na położenie w pobliżu włazów ewakuacyjnych, oparcia jedenastego i dwunastego rząd siedzeń został zablokowany. Bliżej do tyłu usłyszał głośny hałas silników. Na każdym wygody dla pasażerów siedzących w ostatnim (22 th) rzędu, nie powiem. Faktem jest, że, między innymi, seatbacks tutaj spocząć na ścianie toalety. Jednakże, jak wskazano powyżej, te statki nie pływają bardzo długich dystansach, więc zakłócenie będzie trwało długo. Jeśli chodzi o najbardziej komfortowych foteli, są one w XIV rzędu.