879 Shares 6871 views

Cyjanowodór: klasie wybuchowości wzór

cyjanowodór lub cyjanowodorowy nazwie kwas cyjanowodorowy. Jest bezbarwny, bardzo lotny i mobilne, wysoce łatwopalny, ma charakterystyczny zapach migdałów. Jest bardzo toksyczny.


właściwości

Cyjanowodór (wzór HCN) występuje w przyrodzie, gromadzi się kilka roślin również udział w dymie tytoniowym, koks, rozdzielenie występuje w trakcie rozkładu termicznego poliuretanu i poliamidu. Substancja ta jest naturalnym środkiem owadobójczym i chroni nasiona i nasiona wielu roślin przed atakiem szkodników. Na przykład, jest zawarty w jądrach morele, śliwki, wiśnie, migdały.

Jest łatwo miesza się w dowolnym stosunku z alkoholem etylowym, etanolem i wodą, także reaguje i aldehydu. Cyjanowodór zestala się w -13.3 stopni Celsjusza, struktury włóknistej z lodem. Okazuje się gazu na 25,7 stopni. Gaz jest lżejszy od powietrza.

Różne materiały łatwo wchłonąć cyjanowodoru. To, na przykład, gumy, tkaniny, beton, cegła, oraz wszelkich produktów spożywczych. Cyjanowodór miesza się powietrze stanowi palny, wybuchowy mieszanina, której siła wybuchowy jest większa niż w TNT.

wykorzystanie

kwas cyjanowodorowy stosuje się w produkcji akrylonitryl, akrylany, które następnie są do wytwarzania części z tworzyw sztucznych. jest także konieczne, aby wytworzyć chlorek cyjanu, akrylonitryl, aminokwasy i fumigantów stosowanych w rolnictwie do zwalczania szkodników. Udział w syntezie kauczuku nitrylowego i włókien syntetycznych, kwas mlekowy i pleksiglasu. Z powodzeniem stosowany w kontroli gryzoni, dezynfekcji i niszczenia szkodników drzew owocowych.

Transport i magazynowanie

Do transportu cyjanku wodoru jako tymczasowy zbiorników i kontenerów, pojazdów szynowych. Stabilne okres przechowywania ziemskiego pionowo cylindryczną przestrzeń zbiornika od pięćdziesięciu do pięciu tysięcy metrów sześciennych (współczynnik wypełnienia 0.9-0.95). Ciśnienie atmosferyczne, temperatura cylindrów nie jest ograniczona. Maksymalna dopuszczalna ilość pamięci – dwie tony.

trucizna

Ból głowy, podrażnienie, uczucie goryczy w ustach, panika – z których wszystkie mogą spowodować cyjanowodór. narażenia człowieka rozpoczyna się po przezwyciężeniu próg 0,3 mg / m3 (kostki) – ma ograniczenie dopuszczalnego stężenia w powietrzu w miejscu pracy. Atmosferyczne osady powietrza nie powinna zawierać więcej niż 0,01 mg / m3.

Człowiek zaczyna czuć charakterystyczny zapach migdałowy w stężeniu 2-5 mg / m3. Przy rosnącym stężeniu 5-20 mg / m 3 przedstawiono pierwsze objawy: bóle głowy, zawroty głowy i podrażnienie błon śluzowych i oczu, odczucie w ustach gorzki, pojawia się również nieuzasadnione uczucie strachu. Długotrwałe narażenie na stężeniu 50-60 mg / m3 powoduje nudności i wymioty, kołatanie serca, rozszerzenie źrenic, drgawki i utrata przytomności. Śmiertelnych wystarczająco wdychanie oparów o stężeniu 130 mg / m3 na godzinę, w stężeniu 220 mg raz / m3, jest zmniejszona do pięciu minut. Stężenie śmiertelne 1500 mg / m3.

Efekty fizjologiczne

cyjanowodoru – substancje, które mogą powodować niedotlenienia tkanek. Jeśli zatrucie w organizmie człowieka jest zwiększenie tlenem krwi tętniczej i żylnej krwi, a tym samym zmniejszenie różnicy tętnicze, żylne, w wyniku czego konsumpcja tlenu do tkanek jest drastycznie zmniejszona. cyjanowodór i jego sole są rozpuszczone we krwi mieszczą się w tkaninie i reagują z oksydazy cytochromowej. Po cyjanku związku w postaci żelaza trójwartościowego zakłócenia funkcji przenoszenia elektronów z cząsteczkami tlenu. Ze względu na fakt, że ostateczna jednostka utleniania zawodzi, cały proces oddychania jest zakłócony, cierpi na niedotlenienie tkanek, bo chociaż tlenu i jest dostarczane w odpowiedniej ilości, nie jest wchłaniany i jest wysyłany do krwi żylnej w niezmienionej postaci.

Podczas aktywacji glikolizy występuje podczas pruski zatrucie kwasowych zmian wymiany z tlenowego beztlenowej.

eliminacja wypadków

cyjanowodór (klasa zagrożenia – 2) mogą być śmiertelne dla ludzi. Podczas następstwie wypadku, które są związane z wydaniem lub rozlania KIR, strefa niebezpieczeństwo jest o 400 metrów. Konieczne jest, aby wyizolować i usunąć ludzi, usunąć źródła ognia, i niepalących. Powinna być po stronie zawietrznej.

Podczas gdy w obrębie obszaru zagrożenia wymagane jest użycie urządzenia ochronnego (izolacyjnego maski i urządzeń, a także ochronę skóry oddychaniem oznacza a-1, 5-FIR i jod 4). Poza strefą chetyrehsotmetrovoy nie może stosować środki ochrony skóry i zarządzać maski gazowe przemysłowe i cywilne, aby chronić się przed zatruciem.

Maski gazowe i inne urządzenia ochronne

Połączone maski filtry ramiona są skuteczne, jeśli stężenie cyjanowodoru w powietrzu jest mniejsza niż 2500 mg / m3. Maski filtry przemysłowe są stosowane przy maksymalnym dopuszczalnym stężeniu 6000 mg / m3. Jednakże, jeśli część pary kwasu cyjanowodorowego w powietrzu wynosi 7000-12000 mg / m3 (7-12 g), nawet sobie maskę, osobę w ciągu kilku minut, aby czuć się objawy zatrucia ze względu na przenikanie przez skórę. Dlatego przy wysokim stężeniu lub po dłuższym okresie użytkowania w strefie wymagana konieczność użycia sprzętu ochronnego.