473 Shares 9791 views

Jak zrobić laser z DVD?

Prawdopodobnie wszyscy w dzieciństwie, dowiedzieli się o istnieniu lasera, zaczęli marzyć o własnych siłach, potrafiąc ciąć wszystko na swojej drodze: drewno, kamień, stal. Oczywiście, to marzenie nie mogło się spełnić, ponieważ potężne lasery są zbyt niebezpieczne, aby mogły być przekazywane zwykłym ludziom. Jednak w chwili obecnej, gdy technologie komputerowe są rozwinięte, każdy może zrealizować to marzenie w pewnym stopniu.

Laser z DVD to urządzenie dostępne dla wszystkich, którzy mają niepotrzebny (ale wciąż pracujący) dysk. Oczywiście otrzymana "broń" nie może zaszkodzić twardym materiałom, ale tutaj papier, tektura, a nawet plastyk będzie w stanie tego zrobić.

Aby zrobić laser z DVD własnymi rękami, nie potrzebujesz dużo: pracy (koniecznie pisanie) dysku, kondensatorów napięcia, okablowania, baterii do telefonu komórkowego, multimetru, rezystora, lutownicy, wskaźnika, latarki LED. I, oczywiście, pragnienie, wolny czas i zdolność do lutowania.

Aby zrobić laser z napędu DVD, musisz go zdemontować. Należy pamiętać, że tylko do pisania jest odpowiedni do projektowania, ponieważ inne nie mają wystarczającej mocy.

Po odkręceniu napędu konieczne jest zlokalizowanie w nim diody laserowej. Należy pamiętać, że w każdym napędzie są dwa: jedna jest słaba (dioda IR), druga jest potężna (laserowo czerwona). Trudno jest rozróżnić między nimi, ale jest to możliwe: silniejsza dioda, potrzebna do wykonania lasera, znajduje się w wózek na dysku i ma większy grzejnik.

Należy zauważyć, że przed usunięciem diody laserowej zaleca się noszenie antystatycznego paska na nadgarstek, ponieważ diody bardzo "boją się" elektryczności statycznej, co może ją zniszczyć. W przypadku, gdy bransoleta nie jest dostępna i nie można jej dostać, należy owinąć druty laserowe cienkim drucikiem.

Po usunięciu diody trzeba lutować sterownik. Bez tego laser z DVD nie może otrzymać mocy potrzebnej do działania. Dla kierowcy wymagane są dwa kondensatory 0,1 i 100 μF, rezystor, którego moc prądu jest dobierana odpowiednio do prędkości obrotowej napędu (250, 300, 400, 450 i 500 mA odpowiednio dla 16x, 18x, 20x, 22x i 24x).

Podczas lutowania tych elementów i ciągnięcia przewodów do plusa i minus, bardzo ważne jest, aby nie mylić polaryzacji, w przeciwnym wypadku laser ulegnie pogorszeniu.

Aby zasilić urządzenie, możesz użyć baterii z telefonu komórkowego o pojemności od 200 do 300 mA. Niektóre lasery mogą wymagać dużej pojemności.

Również baterie typu AA mogą być używane jako źródło prądu .

Aby sprawdzić, czy sterownik jest właściwie lutowany, należy podłączyć go do drugiej (słabej) diody z napędu i użyć miernika do pomiaru prądu.

Jeśli wszystko zostanie zrobione poprawnie, można w końcu odebrać laser z DVD i umieścić go w ciele, jak chcesz. Aby urządzenie mogło trwać dłużej, zaleca się zamocowanie wszystkich elementów w miejscach ich klejem i uszczelnienie.

Dokonywanie lasera z dysku DVD jest wystarczająco łatwe, ale musisz być ostrożny podczas korzystania z niego. Należy pamiętać, że może powodować szkody, dlatego nie można jej kierować na zwierzęta lub ludzi. Jeśli dostanie się do oczu, laser może prowadzić do pogorszenia, a nawet utraty wzroku.