695 Shares 6023 views

Mączniak – objawy, zapobieganie, leczenie

Choroba wielu upraw roślinnych. Powodowane przez grzyby. Przejawia się w postaci sproszkowanej, białą powłoką. Liście dotknięte przez tego grzyba, zwijają się i opadają. Roślina więdnie i umiera bardzo szybko. Mączniak pojawia się przez cały sezon w ogrodzie „kwitnące” w miesiąc po kiełkowania. Przyczyny pojawienia się grzyba na liściach są zbyt gęste plantacji, słabe gleby, podlewanie chude, gwałtowna zmiana temperatury dziennej w stosunku do nocy (gorąco-zimno).

Mączniak obecny. Głównym objawem – pojawienie się nalotu opisane powyżej, nie tylko na liściach, ale także na łodygach, a nawet kwiaty. Choroba osłabia roślinę szybko. Liście zwijają się, ale nie wchodzą przez długi czas. Powodem tej ścisłej sadzenia i podlewania skąpe. Przykład – na mączniaka agrestu: poskręcane liście przestają rosnąć, na sucho, w rozbiciu; jagody, nie vyzrev, kruszyć. W rezultacie – brak zbiorów i śmierci roślin w ciągu roku lub dwóch.

Mączniak jest fałszywe. Głównym objawem – wygląd „rozmyciem” lub żółto-brązowe plamy z warstwy górnej, dolnej pojawia się szarawe formy. Roślina jest osłabiony, staje się brzydka. Pojawienie owocu możliwe, ale ich jakość jest niska, z różnych szczepów. Przykładem jest mączniak prawdziwy na ogórkach. Główną przyczyną tego grzyba na roślinie leży w niskich i wysokich temperatur w ciągu dnia wieczorem.

Leczenie chorych roślin jest możliwe, ale lepiej jest skupić się na prewencji. Unikać sadzenia, wybrać wietrzne miejsce, zapewnienie regularnego podlewania, zakup odmian roślin, które są odporne na grzyba. Usunięte zainfekowane pędy i liście są spalane. Gleby między rzędami i kopania wokół krzewów, przy czym wykonanych umiarkowane opatrunku nawozów (potas i fosfor i azot).

Dobre wyniki daje oprysków słabego roztworu sody (0,5%) z dodatkiem zwykłych mydeł. Spryskane kilka razy: przed kwitnieniem, zaraz po, przed zbiorami (dziesięć dni) i ponownie dwa tygodnie później.

Jeśli mączniak już pokazuje się traktować rośliny porażone (najpierw usunąć terenów zanieczyszczonych (liście, a nawet gałązki), fungicyd. Środkami chemicznymi, więc przestrzeganie proporcjach i stosowanie środków ochrony indywidualnej (rękawice, maski) są wymagane. Jak można przeczytać na opakowaniu.

Pozytywnie wpływa na stosowanie leku „Topaz”. Wymaga to podwójne przetwarzanie, chociaż to wystarczy tylko jeden (po kwitnieniu)

Inny lek, który podaje się za substytut mieszanina Bordeaux – „domu”. Tuleje rozpylana przed kwitnieniem, zgodnie z instrukcją.

U ludzi rozproszonego „leczenie” home: zmiękczona kostkę mydła i 20 g siarczanu hodowane w wiadrze wody (10 litrów). Roztwór sączy się matowy niebieski traktowane rośliny natychmiast po kwitnieniu.

Może on być traktowany roztworem mydła gospodarstwa domowego (50 g) i węglanu sodu (50 g) rozpuszcza się w wiadrze wody. Tuleje są nawadniane z konewki z drobnym filtrem przed kwitnieniem liści (na bush – trzy litry roztworu), a po kwitnieniu.

Inną metoda nie jest zbyt czasochłonne, wymaga 3 kg popiołu i wiadro z wrzącą wodą (temperatura wody wylano lotny). Wlew popiołu opryskano rośliny przed kwitnieniem, a następnie (po upływie około dziesięciu dni).

Oczywiście, gdy nie należy stosować wszystkie przepisy – to będzie przesadą, może tylko pogorszyć sytuację. Lepiej jest wybrać bardziej odpowiedniej metody. Zwykle brakuje dwóch zabiegów rocznie. Zwłaszcza, jeżeli lądowanie (lub wysiew) wybrać odmiany, które są odporne na mączniaka.

I kolejny ważny punkt: nowe, nowo nabytych roślin, muszą być odkażone. Idealny środek do tego celu służą jako 1% roztworze siarczanu miedzi. Sadzonki utrzymywano w tym roztworze w ciągu 5 minut, przemyto wodą, a następnie zasiane.