836 Shares 3702 views

Bilet Wilk: co to znaczy?

Język rosyjski jest słynne zwoje zdanie, którego wartość jest trudna do rozwiązania nawet swoje media. Na przykład, możemy przypomnieć sobie idiom „wilczy bilet”. Co oznacza ten tajemniczy wyraz, skąd pochodzi i gdy używany w mowie i piśmie? Wszystko to można przeczytać w tym artykule.


Co to bilet wilk

Tak, jak ważna jest ta dziwna figura retoryczna? Idiom „wilczy bilet” ukazał się w języku rosyjskim w czasach Imperium Rosyjskiego. Nazwa ta nosiła papier zawierający notatkę o zawodności właściciela. Ludzie, którzy go otrzymują, nie jest już w stanie ubiegać się o służbie cywilnej, on kategorycznie odmówiono wstępu do instytucji edukacyjnych i tak dalej.

Praktyka, podobny do opisanego powyżej, istniał w Związku Radzieckim. Mówimy o ewidencji zatrudnienia, mówi, że mężczyzna został zwolniony na mocy. Jego dalsze zatrudnienie staje się niezwykle trudne zadanie, aby marzyć o dobrej pozycji i wszystko bezskutecznie.

Oczywiście, to bilet wilk dni nikt nie jest wydawane. Niemniej jednak wzór zdanie, które kiedyś cieszył się ogromną popularnością, nie zniknęło z języka rosyjskiego. Teraz użyj tego idiom gdy chcąc reagować negatywnie o pracy tej czy innej osoby.

teoria liczb 1

Nad nim opowiada, jak ważne stały obrót „wilczy bilet”. Istnieje kilka teorii, które wyjaśniają pochodzenie tego wyrażenia. Dlaczego bilet zawierający wiadomości zawodności, stało się znane jako wilk, a nie jako coś innego?

Najbardziej popularna wersja, która ufa większość językoznawców, łączy pochodzenie wyrażenia idiomatyczne z mieszkańcami o nochlezhek Moskwie. Flophouse zwany „suchy wąwóz”, cieszył się dużą popularnością w przedrewolucyjnych czasów, miał złą reputację. „Wilki” – Dry wąwóz tak pretensjonalnie nazywają siebie swoich gości. Wiadomym jest, że większość z nich nie wolno było mieszkać w Moskwie, odpowiedni wpis jest obecny w swoich dokumentach. Były to niewielkie przestępcy żebracy wyciskana.

Uważa się, że po „wilki pralnia wąwóz” świadectwo zawodności zwany „czarnej liście”.

teoria liczb 2

Nie ma innego wyjaśnienia skąd idiomu „wilczy bilet”, znaczenia i pochodzenia, który uważa się w tym artykule. Nie jest tajemnicą, że dzikie wilki prowadzą koczowniczy tryb życia, prawie nie siedzieć w jednym miejscu. Zwierzęta muszą nieustannie wędrują w poszukiwaniu pożywienia, są one prowadzone przez głód.

Jeżeli dana osoba otrzymuje zaświadczenie o zawodności, jego życie staje się bardzo podobny do tego powyżej, które są zwierzęta leśne. Jest on zmuszony do ciągłego poruszania się z miejsca na miejsce, a także, aby ukryć się przed organami ścigania, rodzaj polowania jest przeprowadzane na nim. Nic więc dziwnego, że bilety, które pozbawia jej odbiorcę, aby prowadzić spokojne życie, stał się znany jako wilk.

teoria liczb 3

„Czarna Lista” – idiom, i ma trzecią wersję pochodzenia. Niektórzy językoznawcy sugerują, aby zwrócić uwagę na słowo „wilk”, aby zrozumieć, skąd to postać mowy. To słowo w tym kontekście oznacza „zwierzę, crazy, nieludzkie”. Wilk jest czasami postrzegane jako symbol agresji, okrucieństwa, jest uważany za niebezpieczny dla społeczeństwa.

W rezultacie, właściciel biletu wilka różni się od innych ludzi, którzy są uważane za „godny zaufania, normalne.” Idiom wynaleziony w celu podkreślenia różnicy. Może również oznaczać, że osoba, która otrzymała taki certyfikat jest w stanie przeżyć w spokoju. Po tym wszystkim, Wilk – zwierzę wolność miłujących, niezależny, nie potrzebuje nikogo.

który wydał

Co ciekawe, niektórzy ludzie w przedrewolucyjnej Rosji może otrzymać zaświadczenie wskazujące na brak wiarygodności jego właściciela. Na przykład papier jest często wydawane oficerów hańbą honor pułku, instytucji. Bilet wskazał na fakt, że jego właściciel traci prawo do wykonywania usług publicznych.

Również może sprawić członkowie różnych organizacji, klubów. Na przykład, mogą oni popełnili pewne akty, zabronione przez społeczność czarterowej, będzie mógł spłacić swoje długi i tak dalej. W rezultacie, ci ludzie zostali pozbawieni członkostwa, jak również wszelkich nadziei na jego odzyskanie.

Wreszcie, bilet wilk mógł dostać studenci uniwersytetów, szkół wyższych. Może to być wynikiem uczestnictwa studenta w spotkaniach i wydarzeniach, które mają antyrządowych w przyrodzie. studenci są również wyłączone z Blacklisted za chuligaństwo. Przejdź do innej instytucji edukacyjnej oni nie mają prawa.

Przykłady zastosowania

Tak więc, „wilczy bilet” – co to znaczy? Pozwoli to lepiej zrozumieć przykłady zastosowania frazeologicznych, zapożyczonych z dzieł literackich. Na przykład, można zwrócić się do powieści „Radca stanu”, autorem Boris Akunin. Jedna z bohaterek książki opowiada o tym, jak ona został wydalony z gimnazjum z Blacklisted za popełnienie chuligaństwa. Ona również wspomina, że w wyniku musiała zakończyć swoją edukację w domu, bo dostać się do innej instytucji edukacyjnych jest niemożliwe.

Writer Yuzefovich wykorzystuje również to zdanie wzorzec w swojej pracy „kostium Arlekina”. Jeden z bohaterów stara się przekonać innych do przyznania się do zbrodni. Spowiedź pomoże mu uniknąć surowej kary. W przeciwnym razie, obiecuje mu coraz czarnej liście, która położy kres jego przyszłej kariery i znacznie skomplikować życie.

Czy są synonimami

Nad nim opowiada, skąd pochodzi ten stabilną ekspresję co oznacza. Wilk bilet – dokument pozbawiający osobę wszelkich praw obywatelskich. Czy istnieją w tej konstrukcji synonimów słowa? „Bilet” ze słowem „paszport” można wymieniać w razie potrzeby. Znaczenie to jest absolutnie nie zmieni.