489 Shares 1020 views

Jeśli masz bilirubinę

Bilirubina jest pigmentem żółciowym, zawartym we krwi każdego człowieka i wydalanym wraz z żółcią przez kanały żółciowe. Powstaje codziennie w wyniku rozpadu białka hemoglobiny, ale jego zawartość we krwi wzrasta tylko wtedy, gdy rozpad staje się patologiczny. Jeśli pacjent ma zwiększoną bilirubinę, może to wskazywać na występowanie poważnych chorób.


Mechanizm zwiększania bilirubiny

W erytrocytach białko zawiera hemoglobinę, w wyniku której erytrocyty zawierają tlen we wszystkich narządach i tkankach. Stare i niekompetentne erytrocyty są zniszczone w śledzionie, wątrobie i szpiku kostnym, uwalniając zmienioną hemoglobinę, która może przekształcić się w bezpośrednią i pośrednią bilirubinę. Bilirubina pośrednia jest toksyczna, dlatego jest natychmiast neutralizowana przez enzymy wątroby, a żółciowa żółciowa jest wydalana wraz z żółcią naturalnie.

Zawartość bilirubiny we krwi określa się za pomocą analizy biochemicznej. Aby zapewnić dokładny wynik analizy, nie zaleca się jeść przez co najmniej osiem godzin przed jej oddaniem. We krwi normalna zawartość bilirubiny wynosi 8,5 – 20 μmol / l, pośrednio – do 4,2 μmol / l.

Nie angażuj się w leki przeciwbólowe, jeśli masz zwiększoną bilirubinę. Jak traktować w tym przypadku pacjenta, powinien wybrać lekarza. Przed rozpoczęciem leczenia należy sprawdzić przyczynę zwiększonego bilirubiny. Istnieje wiele chorób, w których bilirubina jest podwyższona.

Choroby, w których bilirubina jest podwyższona

  • Jaundice

Wątroba jest organem, który odgrywa ważną rolę w metabolizmie bilirubiny, więc w przypadku wirusowego zapalenia wątroby, ilość bilirubiny we krwi wzrośnie znacząco. Ponadto, z zapaleniem wątroby, skóra zaczyna nabierać żółtawej barwy. Powodem tego jest "niewykorzystana" wątroba bilirubiny, która zaczyna przeniknąć do tkanek skóry i innych narządów.

  • Niedokrwistość

Niedokrwistością jest brak podaży krwi, to znaczy zmniejszenie całkowitej liczby krwinek czerwonych. Jak już wspomniano, kiedy erytrocyty są zabijane, uwalnia się bilirubina. Jeśli otrzyma zbyt dużo, to enzymy wątroby po prostu nie mają czasu na jego przetwarzanie. W konsekwencji bilirubina jest zwiększona i nagromadzona, powodując nieodwracalną szkodę dla całego ciała.

Inne czynniki, w których bilirubina jest podwyższona

  • Z powodu naruszenia odpływu żółci

Wypływ żółci może być osłabiony z powodu raka trzustki, kamicy żółciowej lub innych czynników powodujących zwężenie dróg żółciowych. Bilirubina, której wysoki poziom jest wizualnie odczuwalny przez kolor skóry, gromadzi się w tkankach. Pacjent ma takie objawy, jak swędząca skóra, wymioty, łuszczenie, zmniejszenie apetytu, a nawet kolka nerki.

  • Podczas ciąży

W czasie ciąży bilirubina jest podwyższona zazwyczaj tylko w ostatnim trymestrze. W przypadku kobiet w ciąży szczególnie istotne jest określenie prawdziwych przyczyn wysokiej bilirubiny, w przeciwnym razie może wystąpić powikłania takie jak zapalenie wątroby, anemia lub zapalenie pęcherzyka żółciowego.

  • Wysoka bilirubina u noworodków

U noworodków stężenie bilirubiny w surowicy jest normą, ponieważ po urodzeniu czerwone krwinki dziecka zaczynają aktywnie rozkładać, a uwalniając hemoglobinę płodu, która jest konieczna przy normalnym utlenianiu płodu. Aby dźwięk alarmu jest konieczny tylko w sytuacji, gdy żółtaczka fizjologiczna wykracza poza redystrybucję normy.

W każdym przypadku tylko lekarz powinien leczyć zwiększoną bilirubinę, skupiając się na historii, wynikach analizy i badaniu pacjenta. Nie angażuj się w leki przeciwzakrzepowe, ponieważ tylko prawidłowa diagnoza i całkowicie wykończone leczenie może znormalizować poziom bilirubiny.