364 Shares 8146 views

Im bardziej niebezpieczne zapalenie mózgu

Kleszczowego zapalenia mózgu jest ostrą chorobą wirusową, która rozwija się kęsy zainfekowanych kleszczy i charakteryzuje się występowaniem objawów zatrucia układu nerwowego oraz kliniki mózgu.


Przyczyny choroby

Choroba rozwija się w wyniku spożycia wirusa zapalenia mózgu kleszczowego, który odnosi się do wirusów RNA. Czynnikiem sprawczym jest niestabilny w środowisku i narażone na działanie promieni słonecznych, ogrzewania lub narażenia na środki dezynfekujące umiera szybko. Istnieje kilka typów wirusa, w zależności od podziału terytorialnego. Kleszczowe zapalenie mózgu spowodowane przez wirusa, powszechne na Dalekim Wschodzie, jest uważany za najbardziej dotkliwe w jego przepływu.

Choroba rozwija się, gdy gryzą zainfekowanego wirusem ludzkiego roztocza. To z kolei jest jedynym nosicielem wirusa, który wchodzi do ciała kleszcza, gdy zostaje ugryziony przez zwierzę zakażone, zazwyczaj małe gryzonie. Jest to tak zwany „cykl” wirusa w przyrodzie: chore zwierzę – tick – zwierzę. Na terytorium Rosji roztocza jest powszechne, szczególnie w środku pasa, Ural, Syberia i Daleki Wschód. Nie wszystkie kleszcze są nosicielami wirusa. Liczba zakażonych owadów w różnych regionach jest różny i wynosi kilka procent całej populacji. Szczyt zachorowań występuje w wczesną wiosną i wczesnym latem. W tym czasie, kleszcze są najbardziej aktywne, chociaż możliwość kontraktowania jest zachowana w całym ciepłym okresie roku.

Wirus w organizmie człowieka dostaje ze śliną ukąszenia kleszcza na wprost. Czynnik może przenikać małe zadrapania i uszkodzenia skóry, czy dana osoba jest kruszony kleszcz i umyte ręce przyniósł wirusa do rany.

Rzadziej, wirus zapalenia mózgu może wprowadzić organizm podczas spożywania surowego, niepasteryzowanego mleka dużych i małych rogatych zwierząt.

Raz w organizmie, wirus replikuje się w makrofagach. Następny krwiobiegu wejdzie węzłów chłonnych, wątroby i innych narządów, gdzie to zaczyna reprodukcją. Potem wchodzi komórki rdzenia kręgowego i mózgu, a następnie rozwija się charakterystyczna dla klinice chorób.

Objawy kleszczowe zapalenie mózgu

Bezobjawowy okres po zakażeniu od ukąszenia przez kleszcza jest około jednego do dwóch tygodni, a jeśli zakażenie przez mleko – około tygodnia.

Początek choroby charakteryzuje się przez pojawienie się złe samopoczucie, utrata apetytu, bóle głowy i niestrawność, bóle mięśni i stawów. Podwyższona temperatura ciała. Bardzo często, te objawy są mylone z infekcją wirusową lub bakteryjną. W tym objaw choroby może być zakończone, a trzecia pacjentów w tygodniu będzie dalej, druga faza choroby z powtarzającym się na wzrost temperatury i pojawieniem się objawów neurologicznych. Może rozwinąć się zapalenie mózgu, patologiczne wygląd objawami neurologicznymi, zaburzeniami świadomości, rozwój paraliżu.

diagnostyka

Diagnoza „kleszczowe zapalenie mózgu” jest ustawiony na podstawie charakterystycznych skarg i obrazu klinicznego choroby. Pacjent może zwrócić się do niedawnego ukąszeniu kleszcza. Testy krwi we wczesnej fazie choroby, widać spadek liczby białych krwinek, niewielki wzrost aktywności enzymów wątrobowych. Najdokładniejsza metoda diagnozowania jest metodą immunologiczną. Zrobione dwa surowicy w różnych odstępach czasowych, w których wzrost zegarek swoistych przeciwciał.

Jak kleszcze mózgu rozpoznaje się przy użyciu metody biologiczne, w których badane wyodrębnione nośnik roztoczy wirusa.

W celu potwierdzenia rozpoznania opracowanych już uszkodzenia układu nerwowego, stosując izolację wirusa w płynie mózgowo-rdzeniowego i krwi.

Środki terapeutyczne podczas zapalenia mózgu

W nieskomplikowany mózgu jest leczenie objawowe, przypisuje przeciwgorączkowe, witamin, specyficzna immunoglobulina podawana jest w zależności od programu. Pacjent musi być zgodne z pokoju i ścisłego leżenia w łóżku. W ciężkim przebiegu leczenia choroby jest prowadzone w oddziale neurologicznym.

profilaktyka

W celu zapobiegania chorobom pożądane zrezygnować z wyjazdów w okresie maksymalnego roztoczy aktywności. Trzeba dokładnie sprawdzić odzież i skórę po wizycie w podmiejskich lokalizacjach. Gdy załączone kleszcze należy dokładnie usunąć go, uważając, że nie skóra lewo szczękę. Lekcje tick przypisuje się badaniom wirusologicznym. W urazach ustęp prowadzone profilaktyki zapobiegawczej choroby. Ale bardziej wiarygodne metody zapobiegania data jest szczepionką przeciw kleszczowe zapalenie mózgu.