343 Shares 2887 views

Kasztanowiec – starożytni mieszkańcy naszej planety

Ta piękna roślina jest niewątpliwie ozdobą naszej planecie. Kasztanowiec należący do rodziny buk. Naukowcy sugerują, że istniała ona w okresie trzeciorzędu. W przeszłości jego obszar dystrybucji był znacznie większy, niż jest dzisiaj: dorastał w Azji Mniejszej, na Sachalinie i na Kaukazie, w Grenlandii i Ameryki Północnej, nad brzegiem Morza Śródziemnego. Kasztan jest uważana za miejsce narodzin Azji Mniejszej i na Kaukazie.

imponujące piękno

Nowoczesne kasztan ma około 2 metry średnicy i rośnie wysokość do 35 m. Istnieją wyjątki, jak w Sycylia rosła „Chestnut stu jeźdźców” gigantycznych rozmiarów, po drugiej stronie, był prawie 20 metrów. Liście drzewa są dość duże – o długości 25 cm, szerokości 8 cm płytki są ułożone spiralnie na pędach .. kolor liści zmienia się w zależności od pory roku. Na wiosnę są brązowo-czerwone, zielone latem, jesienią staje się złoty żółty. U dorosłych korona drzewa zaczyna się na wysokości co najmniej 7 metrów, dolne gałęzie odpadają. Po zaglądać roślinę natychmiast zaczyna kwitnąć.

Owoce – główne bogactwo

Ludzie w dawnych czasach wiedzieli, że drzewo kasztanowca mogą być wykorzystywane do własnych celów. Jego orzechy w niektórych rejonach świata, w których niemożliwe jest uprawa zbóż jest głównym składnikiem ludzkiego żywienia. Otrzymywany z owoców obecności mąki odżywczym przewyższa pszenicę i ich mieszanie, udało się znacznie lepszy smak i jakość chleba. Sami nakrętki są również stosowane jako pokarm – gotowane, rusztu, suszone.

W służbie człowieka

kasztanowiec szeroko stosowane. Jej owoce są wykorzystywane nie tylko w przemyśle spożywczym, ale także w medycynie i drewniane meble wykonane doskonałe. Kasztan jest doskonałym roślin miód, jeden dojrzały drzewo może produkować do 20 kilogramów miodu. Drewno jest również stosowany w budownictwie, oraz z kory i liści są naturalnymi barwnikami. Jednak głównym bogactwem kasztanowca – jest jego owocem. Roczna światowa produkcja nakrętek osiągnie pół miliona ton.

daleki krewny

Prawo określone niniejszą szlachetny kasztan lub może tylko słodkich kasztanów (Castanea sativa). Ale on ma krewnego, który jest najbardziej popularny znacznie gorsze od swojego brata, ale jest dobrze znana w Rosji. Ten kasztan powszechne w naszym kraju o nazwie konia. Te dwa rodzaje owoców tylko podobne, a liście i kwiaty są zupełnie odmienne. Nawet należą do różnych rodzin. Ten należący do buka i konia – do hippocastanoideae.

Drewno – podróżnik z Bałkanów

Niedawno, kasztanowiec jest rzadko można znaleźć w centralnej Rosji. I choć miasto Kijów został urządzony z tych wszystkich wspaniałych drzew, na terenach na północ od stolicy Ukrainy, był uważany termofilowa artysta gość. Dzisiaj, kasztan uprawa które stały się powszechne, rozważył w wielu rosyjskich miastach. Niewiele osób pamięta, że jego prawdziwy dom dla lasów gór bałkańskich. W Europie buckeye dawna czczony jako wybitny drzewa, które mogą upiększyć każdą park. Specjalny urok daje mu imponującą masywny tułów, szaro-biała kora i duże liście semipalye.