167 Shares 7792 views

Rehberg próbki pacjent podda jedną z kilku sposobobov, za radą lekarza

Jeśli podejrzewasz, że niektóre choroby lekarz zaleci, aby wykonać analizę, która nazywa Rehberg próbki. Tak określić efektywność przepływu krwi przez nerki.

W ramach przygotowań do analizy nie jest zalecane do wykonywania ćwiczeń fizycznych, a także zrezygnować z herbaty, kofeiny i alkoholu. Czynniki te wpływają na wskaźniki rezultatu i proste środki ostrożności zapewnią prawdziwy obraz zdolności oczyszczania nerek.

Paul Rehberg pierwszy zaproponował ustalenie szybkości filtracji w kłębuszkach egzogennej kreatyniny w 1926 roku. Próbka Rehberg natomiast dopasowane z pewnymi trudnościami. technika trudnością było konieczne wprowadzenie egzogennego kreatyniny dożylnie.

Akademik Tareev uproszczone procedury, proponując, aby znaleźć prędkość w 1936

kłębkową filtracyjne (klirens kreatyniny) endogenicznych wydalania. Następnie naukowcy odkryli, że substancja znajdująca się we krwi w stałej ilości. W związku z tym, że substancja kłuć dożylnie pojawiła się niepraktyczne. Ponieważ procedura określania szybkości usuwania z krwi w nerkach endogennej kreatyniny nazywa próbkę Reberga oraz – próbka Reberga – Tareeva.

Metoda analizy opracowano w trzech wariantach

1. Pierwsza metoda jest dość dobrze poinformowany. Procedura rozpoczyna się rano, gdy pacjent budzi się, jest on podany pić około dwóch szklanek wody. Po 15 minutach, idzie na mocz w toalecie w momencie zakończenia oddawania moczu rejestruje dokładny czas. Pacjent wraca do łóżka i spokojnie leży dokładnie 1 godzinę, a następnie oddaje mocz do zbiornika. Pod koniec oddawania moczu ponownie rejestruje dokładny czas. Tak przygotowany 1 porcję materiału do analizy

Pacjent leży w łóżku, a dokładnie 1 godziny oddawanie moczu do naczynia. W ten sposób otrzymuje się 2 części moczu.

Sonda Reberga obejmuje pobieranie próbek krwi żylnej w ilości 6-8 ml. Pobiera się krew w trakcie procesu oddawania moczu.

W laboratorium, objętość moczu mierzono w każdym naczyniu, to ilość jest obliczana jako ciecz wydalana przez nerki w ciągu 1 minuty, zwany wskaźnik minut diurezy. Określona w każdej próbce i stężenia kreatyniny w osoczu krwi pobranej. Aby ustawić luz endogennego stosowania kreatyniny wzoru

F1 = (U1 / P) V1.

Tak więc, stężenie ilość kreatyniny w moczu wybrany z pierwszą częścią (U1), podzielona przez liczbę stężenia kreatyny wykrytych w osoczu (P), a wynik dzieli się przez diurezy minut podjętej przez pierwszą część moczu (V1). Wynik uzyskuje – F1, to liczba szybkości filtracji dla pierwszej porcji moczu.

To samo równanie obliczyć F2, na drugiej części:

F2 = (U2 / P), V2.

Doświadczenie pokazuje, że dane uzyskane w pierwszej i drugiej próbce moczu będzie różnić się między sobą. Próbka Reberga w niektórych przypadkach utrudnione ze względu na fakt, że zespół nerczycowy zwiększa wydalanie kreatyny w kanalikach proksymalnych. Czasami wskaźnikiem patologicznego sekrecji kreatyniny wewnętrzna nabłonka kanalików 30% stężenia w moczu, co znacznie przekracza wartości normalnych. Oznacza to, że jeśli nerki pacjenta nie działają dobrze, zbyt niską zdolność filtracji kłębuszkowej, nie mogą być wyświetlane patologia analizy.

2. Próbka Reberga drugi przykład wykonane w dziennej objętości moczu. Pacjent budzi się pierwszy oddawanie moczu sprawia, że toaleta, resztę czasu sika w tym samym naczyniu, ostatnia część przypada na rano następnego dnia. Materiał przechowywany w lodówce między mikcji. Gdy ogrodzenie jest przeprowadzane w domu, a następnie po środkach pacjentów ostatni oddawanie moczu dokładnie objętość całego moczu, przechowuje się wynik, na przykład, dzienna diurezy 1100 ml, masa (pacjenta) z 75 kg, wysokość (pacjenta): 170 cm, w moczu zamieszano odlewu Test służący do. zmierzone stężenie kreatyniny, a reszta odrzucono. Odnosząc się moczu do laboratorium w tym samym czasie pobierania krwi. Według drugiego przykładu w tej kolejności jest on wykonywany Reberga próbkę. Norma różni się w zależności od wieku i płci.

Jeżeli wskaźnik osiągnie poziom 140 ml / min, lekarz ma podejrzenie związane z początkiem rozwoju cukrzycy, zespołu nerczycowego, lub nadciśnienia. Spowalniania wydalniczy czynności nerek w górę do 50-30 ml / min i poniżej, oznacza niewydolność nerek.

3. Trzeci przykład wykonania prowadnica materiału Reberga próbki odbywa celów naukowych i dzieli się przez 2, a potem 3 porcje moczu w ciągu dnia.