178 Shares 1612 views

Aortoarteriit niespecyficzne: objawy i metody leczenia

Obecnie istnieje ogromna liczba chorób, które mogą mieć wpływ na różne narządy i układy organizmu. Ale wśród nich są tacy, którzy wolą wybrać konkretną płeć. W tym artykule, możemy zapoznać się z jedną z tych chorób – jest aortoarteriit niespecyficzne, które często cierpi z powodu płci żeńskiej i młodych dorosłych. Najczęściej diagnozowane choroby w krajach azjatyckich. Spójrzmy na jego przyczyny, objawy i jednocześnie dyskutować, czy jest możliwe, aby poradzić sobie z tą patologią.


Istotą choroby

Niespecyficzne aortoarteriit jest chorobą reumatyczną, w których występuje utrata wewnętrznej powierzchni tętnic i ich oddziałów. Jeżeli proces zapalny rozwija ścianka zagęszczający naczyniowe mięśnie gładkie warstwy zaczyna się rozkładać i zastąpione przez tkanki łącznej, naczyń krwionośnych i pojawiają się ziarniniaków składający się z ogromnym komórki.

W wyniku takiego procesu rozszerzenie naczyń krwionośnych i wybrzuszenie rozwija tętniaka. Jeżeli proces nie zatrzyma się, po czym kończy się ono obumierania elastycznych włókien z tkanki mięśni gładkich. Zaczynają cierpieć narządów i tkanek z powodu upośledzenia przepływu krwi. W międzynarodowym systemie klasyfikacji choroby, schorzenia, ma swój własny kod, a nie wyjątkiem niespecyficzne aortoarteriit. ICD M31.4 przyznano mu kodu (zespół łuk aorty).

Przyczyny choroby

Do tej pory, przyczyny, które prowokują rozwój tej choroby, a nie zostały ustalone. Większość naukowców, którzy są zaangażowani w tej kwestii, są zdania, że nie jest to ostatnia rola w ten grany przez infekcje, które prowadzą do stanów niedoboru odporności. Taka opinia powstał ze względu na fakt, że niespecyficzne aortoarteriit często związane z chorobami, które są oparte na zaburzeń immunologicznych.

Obecnie istnieje grupa naukowców, którzy są skłonni popierać teorię rozwoju choroby autoimmunologicznej. Dowodem na to jest wykrycie pacjentów z przeciwciałami antiaortalnyh osoczu.

Można powiedzieć, że mechanizm choroby autoimmunologiczne mogą być potwierdzone, ale czy jest to podstawowy, czy w odpowiedzi na proces zapalny – mówią dotychczas trudne.

Klasyfikacja chorób

Aortoarteriit nieswoiste mogą być różnych typów, w zależności od danego obszaru:

 1. Pierwszy typ – w tym przypadku uderzyło tylko łuk aorty i małych oddziałów, które rozciągają się od niego.
 2. W drugim typie są dotknięte chorobą tętnic klatki piersiowej i brzucha.
 3. Trzeci typ – wpływ łuk aorty z klatki piersiowej i brzucha.
 4. Czwarty charakteryzuje zmian w tętnicy płucnej.

Z jakiegoś programu lub rozwijać niespecyficzne aortoarteriit (choroba Takayasu), niepełnosprawność grozi chory bardzo często. Zwłaszcza jeśli zdiagnozowana zbyt późno.

Objawy choroby

Aortoarteriit objawy niespecyficzne jest inna, to zależy od postaci choroby. choroby Takayasu może przewlekłe i ostrej fazy.

Ostrej fazy choroby objawia się następujące objawy:

 • Ogólne zmęczenie.
 • Podczas ćwiczeń, bóle mięśni i stawów.
 • Wydaje krwotocznej wysypki.
 • Rozwijać rumień guzowaty.
 • Poszerzanie granic serca.
 • Wydaje skurczowego i rozkurczowego czasami szmer.
 • Rzadkie przypadki bólu brzucha.
 • Jeśli przeprowadzić testy laboratoryjne pokazali umiarkowaną niedokrwistość, obecność białka C-reaktywnego.

Dość często przejawem takich objawów błędnie – „reumatoidalne zapalenie stawów”, „TB” lub „sepsa”. To, niestety, występuje w 95% przypadków.

Postęp przewlekłym stadium choroby

Jeżeli pierwsze stadia choroby nie podejmują skutecznych środków, aby go leczyć, patologia wkrótce staje się przewlekły. Symptomatologia jest już inaczej niż w fazie ostrej:

 • Praktycznie nie ma impulsu z jednej strony, a czasem jedno i drugie.
 • Pacjenci często skarżą się na ból w kończynach, że tylko wraz ze wzrostem obciążenia wzmocniony.
 • Ręce stają się słabe, trudne dla ludzi, aby trzymać przedmioty.
 • Często staje się zawroty głowy, które mogą doprowadzić do utraty przytomności.
 • Gdy użytkownik odwiedza okulisty wykryte zmiany w dnie.
 • Ponieważ proces zaangażowany jest często tętnice wieńcowe, można zaobserwować ataki niedokrwienne.
 • Z klęsce aorty brzusznej zaczynają cierpieć nerkę.
 • Zaburzenia neurologiczne objawiające się zaburzeniami uwagi i pamięci, zmniejszenie zdolności do pracy.
 • Jeżeli nerw wzrokowy jest naruszone, a następnie cierpi widzenie, podwójne widzenie pojawia, może być ślepy na jedno oko.
 • Zaangażowanie tętnicy płucnej prowadzące do rozwoju duszność, ból w klatce piersiowej.
 • Cierpią stawy rąk.
 • Kiedy nieswoisty proces rozmnażania aortoarteriit zaczyna się od głównych arterii, co zazwyczaj prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi ze względu na zwężenie naczyń krwionośnych.

Zwykle, fazy ostrej choroby przewlekłe się na 6-8 lata. Pacjenci powinni być ostrożni, jeśli są one nieustannie dręczony przez osłabienie, ból głowy, ból w trakcie dużych tętnic, zaburzenia koordynacji i pamięci. Trzeba przejść pełne badanie w celu ustalenia dokładnej diagnozy.

diagnoza

Jeśli istnieje podejrzenie nieswoistego aortoarteriit, wczesna diagnoza jest bardzo ważna. Ta choroba jest rozpoznawana przez lekarzy, jeśli nie ma następujące objawy:

 • Jeśli istnieje znacząca różnica w ciśnieniu krwi w różnych rękach.
 • Impuls poważnie osłabione lub nie wykrywalne.
 • Jest chromanie przestankowe.
 • Słuchając szumu obserwowanego w aorcie.
 • Badanie wykazało, zwężenie tętnicy.
 • Niewydolność zastawki aortalnej.
 • Trwały wzrost ciśnienia.
 • ESR zwiększa się z jakiegoś powodu.

Wreszcie, aby pomóc zdiagnozować następujące badania:

 1. Biochemiczne analizy krwi wskazuje na zaburzenia krwi, które są charakterystyczne dla tej choroby.
 2. Badanie USG naczyń ocenić ich stan i szybkość przepływu krwi.
 3. Angiografia z wtryskiem kontrastu wykryje zwężenie tętnic.
 4. Rentgenowskie klatki piersiowej stwierdzenie lokalizacji uszkodzenia aorty i tętnicy płucnej.
 5. Echokardiografia oceny funkcjonowania serca.
 6. Przez elektroencefalografii można wykryć zaburzenia mózgowych naczyń krwionośnych.

Tak więc, dla każdej choroby, w tym w taki nieswoistej aortoarteriit, wywiad chorobowy zaczyna się od pełnego badania, którego celem jest prawidłowa diagnoza.

rozpoznanie różnicowe

Jest to bardzo ważne dla diagnozy odróżnić aortoarteriit wrodzonych anomalii układu naczyniowego i choroby zakrzepowo-zatorowej. W tym ostatnim przypadku charakteryzuje ostrego przedmiotu, z możliwością tworzenia się skrzepu krwi w jamie mięśnia sercowego.

Ważną cechą jest to, że niespecyficzne wpływa aortoarteriit grupy statków, a dla niektórych wad wrodzonych cierpią tętnice.

Jeśli opierać się na nadciśnienie diagnoza nerkowym, konieczne jest, aby pamiętać, że może on rozwijać miażdżycy naczyń i nerek. Jeśli aortoarteriit niespecyficzne rozwija się głównie u młodych kobiet, miażdżyca dotyka starszych mężczyzn.

Tylko pełne badanie i wykwalifikowany specjalista pomoże postawić diagnozę i rozpocząć skuteczne leczenie.

Zespoły kliniczne w patologii

Biorąc pod uwagę, że w tej patologii mogą wpływać różne sekcje statków, które dostarczają krew do narządów wewnętrznych, jest możliwe, aby przeznaczyć kilka zespołów klinicznych:

 1. zespół niedoboru przepływu krwi obwodowej. Jednocześnie istnieją bóle ramion z uczuciem drętwienia palców. Jeśli uderzony tętnic kręgowych, ból tam z tyłu.
 2. Zespół sercowo-naczyniowego – związana jest z rozwojem zabezpieczenia obiegu. Można zdiagnozować objawy zapalenia mięśnia sercowego, niedokrwienie.
 3. Jeśli dotkniętego łuku aorty, rozwijający się zespół naczyń mózgowych. Objawia się bólami głowy, ograniczone widzenie, zaburzenia krążenia mózgowego.
 4. Zespół brzucha objawia się bólem w jamie brzusznej, co jest napadowy charakter. Ten objaw nie jest rzadkością w zmian w aorcie brzusznej.
 5. Zespół nadciśnienie – występuje w następstwie uszkodzenia tętnic nerkowych.

terapia

Jeśli diagnoza „niespecyficzne aortoarteriit” leczenie ma na celu:

 1. Znaczący wpływ na ogniska zapalnego, prawdopodobnie w wyniku zmniejszenia go do minimum.
 2. Walcz z powikłań niedokrwiennych.
 3. Usuń przejawy nadciśnienie.

Co zrobić, jeśli dana osoba ma nieswoiste aortoarteriit? Rozpoznanie przeprowadzone testy na zlecenie, zadanie Specjalista – zbudowanie schematu leczenia. Terapia może być następująca:

 • Lek.
 • Chirurgia.

Rozważmy dowodów i charakterystykę poszczególnych opcji.

leczenie lekami

Leki przewidziane aortoarteriit rozważając ciężkości stanu pacjenta i jego charakterystyki przepływu procesu zapalnego. Następujące leki są przepisywane najczęściej:

 • „Prednizolon” w ilości 1-2 mg na kilogram masy ciała pacjenta. Wstęp jest przeprowadzane przez 1-2 miesięcy.
 • Jeżeli zapalenie jest słaby charakter przedstawiono otrzymywanie aminohinolinovogo leków, na przykład „do” Lago 0,25 g
 • Podstawowa terapia opiera się na odbiór „metotreksatem”. Dawka wynosi 7-10 mg na metr kwadratowy powierzchni ciała. Recepcja – raz w tygodniu.
 • Środki pomocnicze stanowią antykoagulanty, leki sercowe i obniżające ciśnienie krwi.

farmakoterapia ma trwały charakter, jeśli nie ma poprawy lub istnieje wyraźny zakłócenie kończyn, mózgu, zaleca się do uciekania się do interwencji chirurgicznej.

zabieg chirurgiczny

Jeśli leczenie zachowawcze nie pomaga, a sytuacja będzie jeszcze gorzej, trzeba uciekać się do opieki chirurgicznej. Chirurgia pomaga przywrócić przepływ krwi do narządów i tkanek. Należy jednak pamiętać, że proces zapalny powinien być zatrzymany przed operacją. Istnieje kilka metod tego rodzaju terapii:

 • Endarterektomia. Odbywa się to w obecności izolowanych segmentowej niedrożnością tętnic, które są uruchamiane bezpośrednio z aorty.
 • Agnioplastika przeprowadzane jeśli są zmiany w poszczególnych naczyniach nerki.
 • Aortalno prowadzi się przy użyciu syntetycznych protezą naczyniową. Taki zabieg jest skuteczny w wielu zmian naczyniowych.

Po okresie rehabilitacji operacja jest ważne, przestrzeganie zaleceń lekarskich.

Porady dla pacjentów

Okazało się, co aortoarteriit niespecyficzne objawy i leczenie zostały również uwzględnione, ale pacjent jest równie ważne, aby przestrzegać następujących zasad:

 1. Każdy pacjent powinien być świadomy, że leczenie tej choroby wymaga czasu i dotrzymywanie terminów wszystkich lekarzy.
 2. Konieczne jest, aby stosować się do systemu i dawkowanie leków, które zaleca się do lekarza.
 3. Ponieważ przy dużych ilości leków, istnieje ryzyko różnych działań niepożądanych podczas terapii. Aby je zminimalizować, konieczne jest przechodzą regularne badania i testy przejdzie.
 4. Kiedy pogorszenie konieczności poinformowania specjalisty.

Jeżeli zastosujemy się do tych zaleceń, terapia choroby będzie bardziej udany.

Rokowanie dla chorych

Niestety, aby pozbyć się nieswoistym aortoarteritis niemożliwe, ale jeśli wszystkie zalecenia lekarza i skuteczne leczenie może osiągnąć remisję. Pozwoli to pacjenci angażować się w zwykłych pracach i nie czuć bólu.

Skuteczność leczenia zależy od nasilenia zapalenia i obecności powikłań, a to wpływa na dokładność i szybkość diagnozy. Tak wynika z terapii był dodatni, konieczne jest, aby wykryć chorobę we wczesnym stadium rozwoju.

Specjalne środki zapobiegawcze nie są zapewnione.

Wszelkie choroby, wymaga poważnego podejścia, jedynym sposobem, aby osiągnąć poprawę lub nawet pokonać chorobę. Zadbaj o swoje zdrowie i regularnie pokazywany – tak można wykryć nieprawidłowości na wczesnym etapie i do wyboru skutecznego leczenia.