779 Shares 1313 views

Krótki opis rzeki Lena: lokalizacja, hydrologia i wykorzystanie gruntów rolnych

Lena – majestatyczny i potężna rzeka, jedna z największych arterii wodnej Azji, zbiera swe wody do rozległej Syberii. Jego basen jest całkowicie wewnątrz jednego państwa – Rosja. W tym artykule znajdziesz krótki opis rzeki Lena, aw szczególności jej położenie geograficzne i cechy reżimu wodnego nawigacji na nim.


Opis plan rzeki Lena

Wszystkie rzeki są zwykle opisywane przez pewien algorytm, który zawiera pewne aspekty obowiązkowe. Zapewnia kompleksowy opis cieku poszczególnych składników. Zatem opis planu rzeki Lena w tym artykule będzie wyglądał następująco:

 1. Nazwa rzeki, a także historię jej pochodzenia.
 2. Lokalizacja River (położenie geograficzne, źródło i okolice ust z basenu, struktura systemu rzecznego, transfer dużych napływów i tym podobne).
 3. Hydrologię River (średnie zużycie wody, zwłaszcza sposób wodny zamrażanie i autopsji cieku wodnego, etc.).
 4. Specyfika gospodarczego wykorzystania ludzkiej rzeki (mieszkańców wybrzeży, żeglugi, portów i głównych mostów na rzece, ochrony wód i banków, etc.).

Lena River krótki opis

Lena zaokrągla się w pierwszej dziesiątce rzek najdłuższych na świecie (4270 km). Jest to jeden z głównych rosyjskich dróg wodnych. W tej rzeki jest jedna zaskakująca cecha: zamarza w jednym kierunku (od ujścia do górnego biegu) i jest otwarty – w odwrotnej kolejności.

Opis rzeki Lena byłoby logiczne, aby rozpocząć od wyjaśnienia historię pochodzenia jego nazwy. Co dziwne, ale to nie jest związane z nazwą kobiety. Ma to gidrotoponim Evenki korzenie i pierwotnie brzmiało to jak „Yeh-lii-UNE”, co oznacza „wielką rzekę.” Z biegiem czasu nazwa ta została przekształcona w rosyjskiej wymowie bardziej znajomo brzmiące słowa „Lena”.

geografia rzeka

Opis Lena – rzeka płynąca w poprzek połacie Syberii, jest niekompletna bez szczegółowego scharakteryzowania jego położenia geograficznego. Z którego pochodzi, oraz gdzie przepływa w jakim kierunku przepływa?

Lena i wszystkie jej licznymi dopływami zbierać wodę z rozległych obszarach Syberii Wschodniej. Jest to około 2,5 miliona kilometrów kwadratowych. Rzeka pochodzi z małego jeziora, które, z kolei, jest praktycznie sąsiadem Bajkał. W górnym biegu Lena niesie swe wody przez rozczłonkowane terytorium góry Predbajkalja. Średni przepływ rzeki jest inna interesującą cechą. Tutaj Lena jest całkowicie asymetryczna wybrzeże: lewa – niskie i płaskie, a prawo jest reprezentowany przez stromy i gwałtowny krawędziowych Patom Highlands.

Lena wpada do Morza Łaptiewów. W dolnym biegu jest to, że gigant wodna osiąga szerokość 10 kilometrów! W odległości 150 km od ujścia Lena tworzy szerszy delta.

Na jego długą drogę do morza, rzeki zajmuje mnóstwo dopływów. Jednak największym i najbardziej znaczącym wśród nich są cztery: Aldan, Viluy, Vitim i Olokma.

rzeka hydrologia

Charakterystyka sytuacji hydrologicznej – to jeden z głównych aspektów, które są zawarte w żadnym fizycznym i geograficznym opisem rzeki. Lena jest zasilany przez wody śniegiem i deszczem. Charakteryzuje potężny wiosennej powodzi, która stanowi około 40% całkowitego odpływu, zalewając kilka lato i jesień-zima okres niskiej wody.

Maksymalne wartości średniego miesięcznego zużycia wody odnotowano w czerwcu, dotarli do 60000 m3 / sek.

Bardzo mocny wzrok – Wiosna przerwa na Lena, która zwykle towarzyszy burzy korków. Rzeka zaczyna być otwarty w kwietniu w górnej i wykończeń – w czerwcu w rejonie jamy ustnej.

Populacja brzegów rzek i wysyłce

Gospodarcze wykorzystanie rzeki jest dość słaby, jak Lena odbywa się niezwykle nizkozaselennoy obszarach. Wzdłuż jego łóżku znajduje się zaledwie 6 średnich miast. W największym z nich – Jakuck – domem dla zaledwie 300 tysięcy osób. Pływających na rzece, setki kilometrów nie widać nic prócz tajdze.

Na całej długości rzeki Lena, jest tylko 4 mosty. Na obszarach zamieszkanych Sybiracy przez rzekę promem lub zimowych drogach.

Niespodziewanie, Jakucja – jest jednym z regionów Ziemi, gdzie główną arterią komunikacyjną rzeki stoi. Że Lena jest najważniejszą arterią komunikacyjną obszaru, w którym są przewożących pasażerów, surowców i towarów. Okres nawigacji trwa około 150 dni w roku. Główne porty na rzece są następujące:

 1. Sangar.
 2. Jakuck.
 3. Pokrowski.
 4. Olekminsk.
 5. Lensk.
 6. Kireńsk.
 7. Sturgeon.

Podsumowując …

Lena – jest to jeden z największych systemów rzecznych w Rosji, która jest w pełni położonych w jego granicach. Ponadto, ważne jest również drogi Syberii, łącząc kilka z jej dumą i wsiach.

Krótki opis rzeki Lena, zaproponowana w niniejszym dokumencie daje nam kompleksową i jasny obraz jego główne cechy geograficzne, stosunki wodne oraz poziom rozwoju gospodarczego.