238 Shares 4681 views

Jak rosną orientalne tui w domu i dlaczego są one tak popularne

Tuy – grupa wieloletnia krzewy i drzewa iglaste wiecznie rodziny Cypress. Rosną one głównie w lasach mieszanych i na obszarach o łagodnych, umiarkowanych i ciepłych klimatach. Orientalne tui pochodzą z Azji. Jednak w ciągu ostatnich 50 lat stały się one bardzo popularne wśród producentów krajowych jak roślin domowych.

tajemnice Orientu

Tuja zawsze cieszył się szacunkiem wśród mieszkańców Wschodu. Wierzono, że roślina ta jest święte, to posadzone w pobliżu meczetów i miejsc świętych. Tuja w języku greckim oznacza „ofiarę”. W dawnych czasach, podczas poświęcenia kłody drewna ułożone w ofiarnych pożarów. Francuzi wierzyli tuja „drzewo życia”. Służył jako swego rodzaju talizmanem dla domów i aktywnie wykorzystywana jako roślina lecznicza.

Oriental tui – roślina lotny. Ich igły uwalnia do otoczenia olejków eterycznych różnych szkodliwych czynników chorobotwórczych. Drewno i igły z tui znaleźć wiele użytecznych związków, które są korzystne dla ludzkiego zdrowia. Nasiona roślin były wykorzystywane od czasów starożytnych jako sposób na wzmocnienie i tonowanie ciała. Wywary i wlewy chińskich w leczeniu choroby układu oddechowego, nerek, wątroby i pęcherzyka. Tuja pomaga na reumatyzm i podagrę, był to popularny hemostazy i wykrztuśny.

Wschodni Thuja Aurea Nana

Thuy tylko sześć gatunków, ale największe uznanie jako roślina dla mieszkań i biur otrzymał arbor vitae „Aurea Nana”. Jest to mała wysokość i kompaktowy krzew o kształcie stożka lub jajowatą koroną. Iglaste liście są miękkie, wentylator, szczelnie dociskana do bagażnika i skierowany do góry. „Paws” Igły mają jasny kolor jasnozielony, który znajduje się na młodych pędów może mieć cytrynę lub złoty odcień. Orientalne tui zmieniają kolor wraz z nadejściem chłodów. Crohna staje karmin czerwono-brązowy odcienie.

Po upadku tui, podobnie jak wielu drzew iglastych, nabyć małe gałki – nasiona. Są one tak małe, jak 2-3 cm, małe wag uzbrojonych zakrzywione haki do ochrony przed intruzami. Nasiona mogą być zielone lub niebieskie, które z początkiem zapadalności zmiany brązowy.

rosną dom

Sadzonki i siewem nasion – to są dwa sposoby, które mnoży tui. Uprawy w domu nie wymaga szczególnej uwagi i wysiłku, ale warto zastanowić się, że roślina będzie rosnąć wolniej. W ciągu roku krzewy dodać do wzrostu nie więcej niż 8-10 cm.

Konieczne jest uwzględnienie pewnych subtelności. odmian żywotnika , istnieje około 60. Wszystkie one różnią się, jak kolor i kształt ich korony. Podczas namnażania kiełkowania nasion mogą znacznie się różnić co do formy, koloru i igły widok z rośliny macierzystej. Jeśli chcesz, aby tui ma pewien wygląd, powinny pozostać na sadzonkach. Metoda ta zapewni roślinę z danymi macierzystych. Na przykład poniższe nie jest przedstawiony arbor vitae – zdjęcia już zakorzenione i posadzone w sadzonkach naziemnych.

nasienie

Nasiona mają wysokie podobieństwo i „SLEEP” zarodka, który zaczął się rozwijać, trzeba odwołać się do metody stratyfikacji. Jak to się robi?

Nasiona trzeba zebrać z tui jesienią i umieścić je w zimie w chłodnym miejscu, symulując naturalne warunki. Wraz z nadejściem ocieplenia, kiedy je przenieść do ciepłego miejsca, nasiona odczują nadejście „wiosny” i zaczynają kiełkować.

Istnieją dwie metody:

  1. Wziąć doniczkę i przesłanie go do mieszaniny gleby i piasku i torfu (1: 0,5: 2). Po roślinę, nasiona do głębokości 1 cm, lekko wilgotne podłoża. Po garnka miejsca w torebce, wiązania i umieścić w chłodnym miejscu (3-5 temperatury? C). Może to być piwnica lub dolnej półce lodówki, tak jak jest to wygodne. Okresowo, trzeba rozwiązać pulę i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, ziemia nie powinna stać się nudny, lub odwrotnie, suchy. Po upływie 2-3 miesięcy naczynie umieszcza się w ciepłego (20-23 = C).
  2. Nasiona, zawinięte w tkaniny, przechowywane w lodówce w wilgotnym mchu Sphagnum lub trociny. 2-3 miesięcy sadzi się przygotowanej luźnym gruncie, a doniczki umieszczono w cieple. Zazwyczaj orientalne Sadzonki żywotnika dać 1,5-2 miesięcy. Dlatego konieczne jest, aby postępować zgodnie z umiarkowane podlewanie i uniknąć bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

sadzonki

W lipcu i sierpniu w zakładach dorosłych są cięte w ubiegłym roku, dobrze rozwinięte gałęzie boczne z kawałkiem drewna dominującej (deptak). Niższe igły z którego chcesz usunąć, a następnie ustawić się do wody w celu ukorzenienia. Aby przyspieszyć ten proces, można użyć stymulatorów wzrostu. Po łodyga dał korzeń, został obsadzony w przygotowanym podłożu.

Dziś orientalne tui jest często postrzegany jako prestiżowych biurowców i domów mieszkalnych. Roślina nie wymaga szczególnej uwagi, jest odporna na zimno i suszę. Tui podlewanie powinno być umiarkowane, a umieszczenie go lepiej na północnej lub zachodniej stronie domu, unikając bezpośredniego światła słonecznego. Rośliny te nie są po prostu piękne – są całkowicie czyste powietrze, nasycając ją zdrowych smaków.