324 Shares 4089 views

Rasy lekkich kurczaków: opis, charakterystyka, opinie

Kurczaki różnych ras mogą być hodowane w gospodarstwach drobiarskich iw gospodarstwach domowych. Popularność rosyjskich rolników cieszy się zarówno przez kierunek produktywności mięsa drobiowego, jak i przez jajo. Brojlery hodowane są w wielu gospodarstwach drobiarskich, we wsiach iw domkach. Jednym z najlepszych ras mięsnych jest brahma.


Procedura jest dość skomplikowana technologicznie – hodowla kurczaków w domu. Dla początkujących rolników niełatwo będzie poczuć się jak karmienie tego ptaka, albo wydostanie się z niego młodego albo wyjeżdżającego. Brahma jest bezpretensjonalną rasą. A jeśli chcesz zapoznać się z tak opłacalną działalnością, jak hodowla kur, możesz zacząć od niej.

Historia rasy

Brahma wyhodował w Ameryce w XIX wieku na podstawie azjatyckiego ptaka przywożonego z Indii. Te potężne, pucołowate kurczęta były mieszane z Chittagongs, Cochins i Malay. Prezentacja rasy miała miejsce w 1850 roku. Początkowo nazywano szare Chittagong. Ale w 1952 roku jeden z rolników przedstawił taką kurczętę angielskiej królowej. Na cześć przodków indyjskich farmer drobiarski nazywał to brahmaputrą, która później przekształciła się w skrócony "brahma".

Opis ogólny

Ta rasa jest doceniana przez rolników nie tylko z powodu doskonałej produkcji mięsa, ale także dla pierwotnego wyglądu. Do charakterystycznych cech brahma można przypisać, na przykład:

 • Puszyste i bardzo gęste upierzenie;
 • Mocny żółty dziób;
 • Szef bardzo mały, w porównaniu do ciała, rozmiar;
 • Czerwone płatki i żółte oczy;
 • Obecność puszystego upierzenia, w tym na łapach.

Konstrukcja ciała jest lekka brahma jest bardzo silna i muskularna. Wiele innych ras kurcząt (dorking, cochin, itp.) W tym zakresie jest znacznie gorsza od niego.

Niedopuszczalne wady

Podobnie jak inna rasa, brahma ma swoje cechy charakteryzujące czystość krwi. Niedopuszczalne wady w kurczętach są takimi oznakami:

 • Mała figura wzrostu lub osłupienia;
 • Krótkie plecy lub wąska klatka piersiowa;
 • "Hawk" pięta;
 • Forma ciała Cochin;
 • Słaby pokwitanie środkowego przedniego palca;
 • Białe płaty;
 • Luźny krzaczasty ogon;
 • Obecność palca na grzbiecie.

Hodowla kurcząt w domu dla początkujących może wydawać się względnie złożona. Jednakże, pod warunkiem, że wybór dla czystej hodowli jest dobry, połowa sukcesu przedsiębiorstwa wobec właściciela będzie gwarantowana.

Odmiany

Kolor kurczaka może być bardzo różny. Najczęściej hodowane są hodowle:

 • Blado mosiądz z złotym upierzeniem, czarny ogon i naszyjnik na szyi tego samego koloru;
 • Światło z srebrzystym upierzeniem, czarnym ogonem i naszyjnikiem;
 • Ciemny z czarno-szarym upierzeniem i wzorem.

Mroczne i jasne braminy jako rasy zostały zatwierdzone w 1874 roku, płowa (buff) w 1924 roku. W latach 60-70 ubiegłego wieku oficjalnie uznano dwa nowe odmiany: żółto-czarną i kuropatchato. Nawet później został zatwierdzony kolor niebieski kruczkowaty.

Brahma light: opis

Najczęściej ta rasa hoduje hodowcy. Lekki brahma w inny sposób nazywa się kolumbijskim. Upierzenie takich kurcząt, zgodnie ze standardami, musi być absolutnie białe (z wyjątkiem naszyjnika i czarnego ogona). Jeśli zamiast srebrzystego ptaka ma żółtawy odcień, jest uznawany za wadliwy. Naszyjnik i ogon takich kurczaków powinny również mieć zielony błysk.

Na szpilkach i palcach tych kurczaków są czarne paski. Ze wszystkich odmian jasny brahma odznacza się najbardziej dumną postacią. Klatka piersiowa kurcząt jest potężna, plecy są krótkie, a skrzydła nie są zbyt duże i szczelnie dociskane do ciała.

Cechą wyróżniającą lekki brauma jest lekki kości. Pień tych kurczaków ma kwadratowy kształt. Łapy są grube i bardzo dobrze owłosione.

Wskaźniki wydajności

Jedną z bezwarunkowych zalet kurcząt tej rasy, w porównaniu z wieloma nowoczesnymi, jest to, że zachowali bardzo silny instynkt macierzyński. Przynieś własne gniazda lekkich brahamów i dbać o nich dobrze. Przez rok kurczak tej odmiany może przynieść do 140 jaj. Zazwyczaj rolnicy zbierają 120 sztuk. W pierwszym roku i około 100 w drugim. W następnej produkcji jaj, podobnie jak w większości innych ras, zaczyna padać w lekkie biustonosze. Kolor skorupy jaj w ptasiej odmiany jest kremowy. Wymiary są dość duże (około 60 gramów).

Waga kur niosek tej rasy wynosi 3,5-4 kg, mężczyźni – 4-5 kg. Kurczaki (lekka brama) mają żółte lub płowe. Powoli rozwija się młody wzrost lekkiego brauma.

Odmiana ta odnosi się, podobnie jak wszyscy inni przedstawiciele rasy, do grupy późnego dojrzewania. Niektóre braki lekkiego brahma uważane są za zbyt wysoki smak mięsa. Kurczęta te zyskują na wadze. Jednak ich mięso ma raczej grubą konsystencję i nie jest bardzo soczyste. Uważa się, że może nadal być używany nie tylko do zup, ale również na drugie dania.

Charakter kurcząt

Rasy te doceniają między innymi rolnicy, a także fakt, że można je trzymać na dziedzińcu z jakimkolwiek innym drobiem. Kury te różnią się spokojem i wyważeniem. Lekki mosiężny kurek nie walczy z przedstawicielem własnej rasy, ani z jakimkolwiek innym drobiem. Osoby niebędące nosicielami tej samej odmiany biało-srebrnej mogą spokojnie i bez kłótni jeść z jednego koryta kurcząt ras, indyków, przepiórek itp. Ta klamra jest oswojona bardzo łatwo nawet w porównaniu z reprezentantami innych odmian.

Wskaźniki wytrzymałościowe

Jeśli chodzi o warunki trzymania kurcząt, lekka brama jest uważana za stosunkowo bezpretensjonalną. Ten odporny ptak dobrze dostosowuje się do niemal wszystkich warunków klimatycznych. Jakość paszy barma nie jest również wykazywana na specjalne wymagania. Nie jest konieczne, aby ogrzać szałas z tego ptaka zimą. Jaja w zimnym sezonie, te kurczaki praktycznie nie zmniejszają się.

Zawieraj biustonosze najczęściej na metodzie podłogi. Ale w tym samym czasie zbyt wiele ćwiczeń nie jest dla nich wymagane.

Jak zrobić stodołę dla lekkiego odmian

Ptak na bransoletę srebrno-srebrną nadaje się do zwykłych (2-5 krów na 1 m 2 metr kwadratowy). Aby zainstalować w nim grzejniki, jak już wspomniano, nie jest konieczne. Jednakże, aby zaizolować szopy dla tego ptaka, oczywiście warto tego. Najczęściej te konstrukcje są wykonane z siatki. W tym przypadku wełna mineralna jest używana jako grzałka. Można również zbudować szopy z zastosowanych podkładów lub pianobetonu.

W kurniku drobiu dla ptaków rasy Brama, podobnie jak kurczęta innej rasy, należy ustalić:

 1. Nuty . Zwykle mają przekrój 40 mm i są ustawione na wysokości 80 cm od podłogi.
 2. Jacksy. Wymiary tych wzorów powinny być takie, aby kurczak był swobodnie umieszczany w nich. Nie powinno się powodować kłopotów przy wejściu do gniazda. Musi być wystarczająco szeroka i wysoka. Aby uzyskać lepsze układanie gniazda jaj, należy wypełnić ścianę obok gniazd na tym samym poziomie.
 3. Pijący . Pod wodą w domu drobiu można używać wszelkich pojemników – wiader, starych patelni, itp. Aby uniknąć przewrócenia, pijący powinni być lekko pochowani w ziemi.
 4. Podajniki . Ten sprzęt jest zazwyczaj zwalniany z dwóch desek w taki sposób, że w przekroju konstrukcja przypomina literę V. Nad korytami na krótkich podporach zamontowano obrotowy słupek. Jego obecność uniemożliwiała skakanie kurczaków wewnątrz i rozproszenie żywności.

Również w stodole należy zainstalować kilka dorzeczy z popiołem i pojemnik z małymi kamyczkami. Podłogi w henhouse powinny być wykonane na pokładzie. Aby jasno zabarwiona brama nie zamarzała zimą, pokryta jest grubą warstwą trocin lub słomy.

Paddock

Obok domu drobiu ma powstać mała ptasia, aby zapewnić, że kurczęta w ciepłe dni mogą chodzić. To pozytywnie wpłynie na zdrowie Brahmy. Gromadzenie jest najlepsze ze wschodniej lub zachodniej strony domu. Zapewni to wystarczająco dużo słońca, a jednocześnie obecność cienia, w którym kurczaki mogą się schować w upale.

Podajniki i kilka pijących w lecie są zwykle wyrzucane na wybieg. Obudowa może być zamknięta przez królik (wysokość – 2 m). Podobnie jak inni przedstawiciele rasy, lekka bruma nie wymaga dużo chodzenia. Jednakże pomieszczenie dla tego ptaka musi mieć jeszcze większy obszar niż dla ciemnego lub palmarnego bramina. Kurczęta są bardziej masywne i aktywne.

Cechy karmienia

Ponieważ lekka brama odnosi się do rasowego kierunku wydajności, dieta powinna zawierać wystarczającą ilość produktów zawierających białka. Ziarno (najlepiej pszenica) podaje się kurczętom co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. W czasie obiadu kury mogą być oferowane na grzybach w surowicy. W celu przygotowania takiej żywności można używać pokrzywy, marchwi, buraka i szczypiorków, wszelkie rośliny korzeniowe (z wyjątkiem zielonego ziemniaka), cukinię, bakłażan, owoce.

Aby ptak mógł otrzymać wszystkie niezbędne witaminy i pierwiastki śladowe, konieczne jest dodanie małego przedmieszki, przeznaczonego dla kurczaka lub brojlera, do grzybów. Czasami brahma jest karmione i gotowane ziemniaki. Taki produkt sprzyja szybkiemu przyrostowi masy ciała przez ptaka. Jednakże użyj takiego produktu, tak jak w przypadku brojlerów, jest możliwie dokładny. Kiedy przekarmujesz gotowane ziemniaki z lekkim brahamem, a zwłaszcza u młodych zwierząt, może wystąpić jelita.

Uprawa kurcząt

Kurczęta brahmy są usuwane, jak już wspomniano, na własną rękę. W przypadku jednej kury, jeśli to konieczne, można umieścić do 20 jaj. Ale oczywiście dużo młodych zwierząt łatwiej dostać się do inkubatora. Pisklęta hodowlane są pobierane przy użyciu takiego sprzętu za pomocą standardowych technologii.

Brahma jasne: opinie rolników

Opinia właścicieli zagród o tych kurczętach była po prostu doskonała. Jaja regularnie przewożą i waga, w porównaniu z ilością spożywanej żywności, zyskuje na znaczeniu. Do niektórych wad rasy rolnicy uwzględniają fakt, że kiedy kurczęta są wylęgane, taki kurczak może po prostu zahamować jaję ze względu na jego ciężką masę. Dlatego niektórzy właściciele działek domowych doradzają początkującym nadal używać inkubatora w celu zwiększenia liczby ludności. Cóż, albo jaja jajka brahmy pod kurczętami innych ras.

Niektórzy rolnicy uważają brak jasnej odmiany bardzo późnego dojrzewania płciowego. Jeśli inne formy tej rasy zaczną być zwolnione przez 9 miesięcy, srebrno-białe mogą "poczekać" czasami i do 10-11.

O naturze światła brum, rolnicy mają tylko najlepsze recenzje. Koguty tej odmiany, jak twierdzą niektórzy turystyczni, mogą spokojnie siedzieć w jednym "pióro" i nie zwracać uwagi na siebie.