353 Shares 2359 views

Biopsja Biopsja niezgoda

W chorobie nowotworowej, wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie. Jednym z najbardziej skutecznych i poszukiwanych metod diagnostycznych współczesnej medycyny jest biopsja. Istota tej procedury polega na pobraniu próbki tkanki (biopsja) z podejrzeniem raka i jego badania pod mikroskopem w laboratorium. Nowoczesne technologie pozwalają dostać się do jakiegokolwiek narządu, tak że próbka tkanek może być pobrana z każdej części ciała. Zdarza się, że biopsja, lekarz usuwa chore obszary tkanki, tak że oprócz celów diagnostycznych, biopsja i leczenie jest często realizowane.


Istnieje kilka typów biopsji, które różnią się w sposób otrzymywania biopsji.

  1. Wycięcie biopsji różnych skali interwencji jest chirurgiczne usunięcie całego organu bądź powstawania patologicznego.
  2. Z biopsją pooperacyjnych usunięto część narządu lub tkanki dotkniętej lub zniszczonych przez proces patologiczny.
  3. Przebicie biopsji polega na pobraniu fragmentu tkanki docelowej za pomocą specjalnego cienkiej igły, który przebija tkanki.
  4. Gdy zawartość biopsja aspiracyjna z narządu lub wnęki jest zasysane przez strzykawkę medyczną. Metoda jest szybka procedury, jak również ich dostępności. Jednak to pozwala spędzić tylko cytologia, czyli ocenić strukturę komórkową próbki tkanek. Określić strukturę zajętych biopsji (badanie histologiczne) z biopsji aspiracyjnej w nie jest możliwe.
  5. W biopsji endoskopowej zastosowanie specjalnego urządzenia – endoskop, dzięki której usunięcie materiału biologicznego.

Biopsja rolę we wczesnej diagnostyce chorób nie można przecenić. Znajomość składu i struktury komórek w próbce tkanki wycofane można ocenić istnienie konkretnej choroby, charakteru i stopnia. Metoda ta zapewnia wykrywanie choroby we wczesnych etapach ich rozwoju, co stanowi warunek konieczny przeżycia guzów złośliwych. Aby potwierdzić rozpoznanie, w celu uzupełnienia wyników biopsji, korzystać z innych metod diagnostycznych: X-ray, endoskopia, immunologiczne, itp Biopsja jest także używany do określenia zakresu operacji usunięcia nowotworu.

Istnieje kilka metod wykonywania biopsji, które są ukierunkowane na badania narządu lub tkanki docelowej.

Fibrogastroscopy przeprowadzono w chorób i zaburzeń przewodu pokarmowego. Podczas zabiegu, pacjent jest podawany w jamie ustnej i cienkiej elastycznej rurki, wewnątrz której włókno przebiega. Pod koniec wątku ustawić kleszcze, które przenoszą ogrodzenia materiału biologicznego. W przypadku wykrycia polipów produkować ich usunięcie.

Fibrocolonoscopy utrzymywane w chorobach okrężnicy. Technika postępowania jest taki sam, jak opisano powyżej.

W niektórych przypadkach, za pomocą pistoletu do biopsji, z którego piorun strzał, preparowania tkanek. W rezultacie, w igłę, na końcówki pistoletu jest cienka kolumna całej tkanki.

Powikłania po biopsji jest zazwyczaj rzadkie. U niektórych pacjentów mogą wystąpić krótkie ból podczas zabiegu i po nim. Ostry ból – dość rzadkie zjawisko. Statystyka mówi, że śmierć po biopsji występuje tylko w 1 na 10000. To wskazuje na względne bezpieczeństwo procedury.

Przeciwwskazania do biopsji nie jest tak dużo, ale są. Należą do nich zaburzenia układu krzepnięcia krwi, nieobecność dodatnia dynamika leczenia, możliwość nieinwazyjnych metod diagnostycznych, a także napisany zwolnienie pacjenta procedury.