650 Shares 8520 views

Charakterystyka porównawcza planet w Układzie Słonecznym: opis i ciekawostki

Trudno jest sobie wyobrazić wielkość wszechświata. Nasz własny system solarny wydaje się zbyt duży, rozciąganie ponad cztery biliony mil od słońca. Ale to jest – po prostu jednym z miliardów innych gwiazd, które tworzą nasz Drogi Mlecznej.

Ogólna charakterystyka planet w Układzie Słonecznym

Zazwyczaj obraz układu słonecznego jest następujący: 9 planety krążą na orbitach wokół owalnego stałe, zawsze palącym słońcu.

Ale charakterystyka planet układu słonecznego jest znacznie bardziej skomplikowana i interesująca. Poza własną rękę, istnieje wiele satelitów, jak również tysiące asteroid. Daleko poza orbitą Plutona, który został uznany za planetę karłowatą, istnieją dziesiątki tysięcy komet i innych zamrożonych światów. Związany grawitacyjnie do Słońca, że kręci się wokół niego na dużych odległościach. Układ Słoneczny jest chaotyczny, ciągle się zmienia, czasem dramatycznie. Siła grawitacji sąsiednie planety wpływają na siebie wzajemnie w czasie, zmieniając nawzajem orbitę. Twarde zderzenie asteroidy z planet może dać nowe kąty. Cechy planet Układu Słonecznego jest interesujący, ponieważ czasami zmienić warunki klimatyczne, ponieważ ich atmosfer ewoluować i mutować.

Gwiazda Called Sun

To smutne, aby go zrealizować, ale słońce jest stopniowo zużywane ich zapas paliwa jądrowego. będzie rozszerzać do rozmiarów czerwonego olbrzyma, pożreć planety Merkury i Wenus, Ziemi, gdy temperatura wzrasta do takich wskaźników, że oceany wyparuje w przestrzeń, a ziemia jest sucha skalisty świat jak dzisiaj Merkurego przez miliardy lat. Wyczerpawszy cały zapas syntezy jądrowej, słońce jest zredukowana do wielkości białego karła, a po miliony lat, wyblakłe jako powłoki, stał się czarny karzeł. Ale 5 miliardów lat temu, Słońce i jego planety 9 nie było. Istnieje wiele różnych wersji wyglądu w kosmicznym chmury gazu i pyłu słońce jak protostar i systemu, ale w wyniku miliardy lat fuzji jądrowej współczesnego człowieka patrzy na niego tak, jak jest teraz.

Wraz z Ziemią i innymi planetami gwiazdy o nazwie Sun urodził się około 4,6 miliarda lat temu z ogromną chmurę pyłu, które obracają się w przestrzeni. Nasza gwiazda – kula płonący gaz, gdyby to było możliwe, aby ważyć słońce, waga pokaże 1990 000 000 000 000 000 000 000 000 000 kilogramów materii, na które składają się z wodoru i helu.

siła ciężkości

Gravity, według naukowców, tajemniczej tajemnicy wszechświata. Ta atrakcja jest jedna kwestia do drugiego i co sprawia, że planety tworzą piłkę. Grawitacja słońca jest wystarczająco silny, aby utrzymać 9 planet, satelitów i dziesiątki tysięcy planetoid i komet. Wszystko to odbywa się wokół Słońca niewidzialnych nici grawitacji. Ale wraz ze wzrostem odległości między obiektami kosmicznymi atrakcją osłabia szybko pomiędzy nimi. Cechy planet układu słonecznego zależy od ciężkości. Na przykład, atrakcja Plutona do Słońca jest znacznie mniejsza niż siła przyciągania pomiędzy Słońcem a Merkurym i Wenus. Słońce i Ziemia są wzajemnie przyciągają się nawzajem, ale ze względu na fakt, że masa Słońca jest znacznie większy, a atrakcją z jego strony mocniejszy. Charakterystyka porównawcza planet w układzie słonecznym pomoże Ci zrozumieć główne cechy każdej z planet.

Promienie słoneczne podróżowanie w różnych kierunkach w przestrzeni, osiągając wszystkie dziewięć planet, które krążą wokół słońca. Ale w zależności od sposobu odległej planecie, chodzi inną ilość światła, stąd różne charakterystyki planet układu słonecznego.

rtęć

Na Merkurym, bardzo blisko Słońca, planety, Słońce pojawia się 3 razy więcej w porównaniu z ziemskim słońcem. Dzień powierzchni Merkurego może być oślepiająco jasne. Ale niebo jest ciemne, nawet w ciągu dnia, ponieważ nie ma atmosfery do pokonania i rozpraszania światła słonecznego. Gdy słońce znajduje się kamienny krajobraz rtęć, temperatura może dochodzić do 430 C. Ale mimo wszystko noc ciepła powrócił swobodnie w przestrzeni, a temperatura powierzchni planety może spaść do -173 C.

Wenus

Cechy planet Układu Słonecznego (klasa 5 studiuje ten temat) prowadzi do rozpatrzenia na najbliższym Terran planety – Wenus. Venus drugi planeta przed słońcem, jest otoczony przez atmosferę, która składa się głównie z gazem – dwutlenek węgla. W takiej atmosferze stale obserwowane chmury kwasu siarkowego. Co ciekawe, pomimo faktu, że Wenus jest bardziej odległa od Słońca niż Merkury, jego temperatura powierzchni jest wyższa i sięga 480 C. Powodem tego węgla aktów dwutlenku, który jest efektem gazów cieplarnianych i utrzymuje ciepło na naszej planecie. Wenus ma podobną wielkość i gęstość Ziemi, ale właściwości atmosfery są szkodliwe dla żywych istot. reakcje chemiczne wytwarzają chmury kwasy zdolne do rozpuszczania ołowiu, cyny i kamieni. Ponadto Wenus jest pokryta tysiącami wulkanów i rzek lawy, które zostały uformowane miliony lat. Blisko powierzchni atmosferze Wenus jest 50 razy gęstsza niż atmosfera Ziemi. W związku z tym, wszystkie obiekty, które przechodzą przez to eksplozję przed przekazaniem ich do powierzchni. Naukowcy odkryli Venus płaskie plamy 400, z których każdy jest od 29 do 48 km średnicy. To – meteoryty blizny, które eksplodowały nad powierzchnią planety.

ziemia

Teren, gdzie wszyscy mieszkają, to idealne warunki atmosferyczne i temperatury dla życia, ponieważ nasza atmosfera składa się głównie z azotu i tlenu. Naukowcy udowodnili, że Ziemia krąży wokół Słońca, przechyla się na bok. Rzeczywiście, pozycja planety odbiega od kąta prostego do 23,5 stopni. To nachylenie, jak również jego wielkość, według naukowców, nasza planeta otrzymała po potężnej kolizji z kosmicznego ciała. Jest to nachylenie Ziemi tworzy pór roku: zima, wiosna, lato i jesień.

Mars

Po Ziemi jest Mars. On Mars, Słońce wydaje trzy razy mniejsza niż Ziemi. Tylko jedna trzecia na świecie, w porównaniu do tego, co widzą ludzi, odbiera Mars. Ponadto, na tej planecie często występują huragany, podniesienie czerwonego kurzu z powierzchni. Ale mimo to, w letnie dni na Marsie, temperatura może osiągnąć 17 C, a także na Ziemi. Mars jest czerwony, ponieważ tlenek żelaza minerałów z ziemi zniechęcają czerwonawy – pomarańczowe światło słońca, innymi słowy, marsjańska gleba składa się z wielu zardzewiałe żelazo, tak często nazywają Mars czerwona planeta. Mars powietrza jest bardzo rzadki -1 procent gęstości atmosfery ziemskiej. Atmosfera Ziemi zawiera dwutlenek węgla. Naukowcy przyznają, że na tej planecie raz, około 2 miliardy lat temu, były rzeki i woda w stanie ciekłym, a atmosfera zawierała tlenu, ponieważ żelazo pokryte rdzą tylko w interakcji z tlenem. Jest możliwe, że atmosfera Marsa była kiedyś nadaje się do powstania życia na tej planecie.

W odniesieniu do parametrów chemicznych i fizycznych pokazuje charakterystykę planety układu słonecznego (tabela do planety naziemnych).

planeta

Skład chemiczny w atmosferze

parametry fizyczne

CO2

N2

O 2

Ar

H2O

Ciśnienie atm.

Temperatura, C

ziemia

0,03

78

21

0.93

0,1-1,0

1

-30 do +40

Wenus

95

3-5

0.001

0.01

0,01-0,1

90

470

Mars

95

2-3

0,1-0,4

1-2

0,01- 0,1

0,05

-70 do 0

Jak widać, skład chemiczny atmosfery z trzech planet jest bardzo różny.

Jest to charakterystyczne dla planet układu słonecznego. Powyższa tabela jasno pokazuje zależność różnych substancji chemicznych, jak również dostępności ciśnienia, temperatury i wody na każdy z nich, tak że ogólna idea o tym teraz nie działa.

Giganci Układzie Słonecznym

Na Marsie są olbrzymie planety składa się głównie z gazu. Ciekawe cechy fizyczne planet układu słonecznego, takich jak Jowisz, Saturn, Uran i Neptun.

Wszystkie gigantów pokryta warstwą chmur, a każda kolejna otrzymuje od Słońca mniej światła. Z Jowiszem Słońce wygląda jedną piątą tego, co widzą ludzie. Jowisz – planeta w Układzie Słonecznym z największym rozmiarze. Zgodnie z grubych chmury amoniaku i wody Jupiter pokryta metalem morskie ciekłego wodoru. Cechą planety jest obecność olbrzymiego czerwona plama na chmury wiszące nad jej równika. Ten gigantyczny sztorm długość prawie 48 000 km, który obraca się na naszej planecie przez ponad 300 lat. Saturn – planeta w Słonecznym koncert System. Na Saturna, światło słoneczne, nawet słabsze, ale nadal ma wystarczającą moc do oświetlania wielki układ pierścieni planety. Tysięcy pierścienie, które składają się głównie z lodem oświetlonego promieniami słońca, przekształcając je w olbrzymich kół światła.

Pierścienie Saturna nie badano jeszcze naukowców ziemian. W niektórych wersjach, zostały one utworzone przez zderzenia swojego towarzysza z kometa lub asteroida, a pod wpływem grawitacji okazały się ogromnym pierścieniu.

Planeta Uran – zimny świat, który znajduje się na głównej światła w odległości 2,9 miliarda kilometrów. Jego średnia temperatura atmosfery -177 C. planety oraz największy pochylenia i obraca się wokół słońca, leżąc na boku, a nawet w kierunku przeciwnym.

Pluton

Najbardziej odległa planeta 9 – lodowaty Pluton – świeci odległy zimne światło, i znajduje się 5,8 miliarda kilometrów i wygląda na jasną gwiazdę w ciemnym niebie. Ta planeta jest tak mała i tak odległy od Ziemi, że naukowcy wiedzą o nim całkiem sporo. Jego powierzchnia składa się z lodu azotu, aby jeden obrót wokół Słońca, potrzebuje około 284 lat Ziemi. Słońce na tej planecie nie różni się od miliardów innych gwiazd.

Pełna charakterystyka planet w Układzie Słonecznym

Tabela (5-równiarki studiuje ten temat bardziej szczegółowo) znajdujący się poniżej, można nie tylko dowiedzieć się o planetach Układu Słonecznego, ale także daje możliwość porównania ich podstawowych parametrów.

planeta

Odległość od słońca, astry. u

Okres leczenia, rok

Okres obrotu wokół osi

Promień w stosunku do promienia Ziemi

Masa w stosunku do masy ziemi

Gęstość, kg / m3

Liczba satelitów

rtęć

0,4

0.24

59 dzień

0.38

0,055

5430

Wenus

0,7

0.62

243 dni

0.95

0,815

5240

ziemia

1,0

1,0

23 godz. 56 min.

1.00

1,000

5515

1

Mars

1.5

1.88

24 godz. 37 min.

0.53

0,107

3940

2

Jupiter

5.2

11,87

9 godz. 50 min.

11,2

318

1330

61

Saturn

9.6

29,67

10 godz. 12 min.

9.4

95,2

700

31

Uran

19,2

84,05

17 godz. 14 min.

4.0

14,5

1300

21

Neptun

30,1

164,49

16 godz. 07 min.

3.9

17,2

1760

8

Jak widać, planety podobne do Ziemi w środku naszej galaktyki. charakterystyka planety układu słonecznego (tabela 5) klasy Powyższe pozwala zrozumieć.

wniosek

Krótki opis planet układu słonecznego pozwoli czytelnikom zanurzyć się w świat przestrzeni i pamiętać, że tak długo, jak ludzie są jedynymi istotami inteligentnymi pośród rozległego wszechświata i świat wokół nich musi stale ochrony, zachowania i przywracania.