219 Shares 7551 views

Złamania kości udowej: odmiany, grupy ryzyka i inne

Złamania biodra występują szczególnie u osób w podeszłym wieku. Głównym niebezpieczeństwem jest to, że uszkodzone udo może prowadzić do wielu komplikacji, a nawet w niektórych przypadkach zagrażać życiu pacjenta. Aby całkowicie pozbyć się konsekwencji szkody, trwa co najmniej sześć miesięcy, aby sprostać oczekiwaniom odpoczynku w łóżku – często dla osób starszych jest to równoważne śmierci. Oczywiście, należy zauważyć, że nowoczesna medycyna jest bardzo skuteczna w leczeniu złamań biodra, ale nie eliminuje to problemu liczby urazów. Przy okazji, dzieci nie mają problemów z kości biodrowych – młody wiek, z reguły, charakteryzuje siła kości.


Odmiany

Złamania kości udowej podzielone są na trzy grupy przez specjalistów. Pierwsza obejmuje urazy górnego końca uda, drugie – problemy z ciałem kości udowej, a trzecia – złamanie dolnego końca kości udowej. Każda z grup charakteryzuje się specjalnym mechanizmem uszkodzenia, objawami klinicznymi, a tym samym sposobem leczenia.

Femur

Złamania ciała kości udowej uważane są za bardzo poważne urazy. Z reguły towarzyszą im bolesne wstrząsy i pociągają za sobą ciężką utratę krwi. Jako główny powód tego typu uszkodzeń lekarze dzwonili na beaty i upadki, a także na wypadek samochodowy i różnego rodzaju urazy sportowe. Naturalnie dlatego, że takie złamania biodra są zwykle obserwowane u osób młodych i średnich.

Symptomatics

W celu ustalenia obecności złamania nie jest trudne: ofiary często skarżą się na nie do zniesienia bólu w uszkodzonym obszarze; Po pewnym czasie uszkodzony obszar pęcznieje, kończyna może zdeformować.

Pierwsza pomoc

Z pęknięciem kości udowej należy natychmiast podać pomoc, nie czekając na przyjazd pogotowia. Przede wszystkim naprawić ranną kończynę i dać osobie znieczulenie. Jeśli pęknięcie jest otwarte, tuż nad raną, należy zastosować opaskę ochronną; Nie zapominaj jednak, że można trzymać go nie dłużej niż półtorej godziny – w przeciwnym razie kończyna może zginąć.

Leczenie

Poza stosowaniem opatrunku odlewanego, leczenie musi obejmować takie procedury, jak zwalczanie wstrząsu pourazowego i transfuzji krwi (w razie konieczności). Ponadto w niektórych przypadkach lekarz może zalecić trakcję szkieletową, noszenie zewnętrznych urządzeń mocujących, a nawet chirurgii.

Zamknięte złamanie bioder

W tym przypadku przyczyna najczęściej staje się upadkiem lub uderzeniem w okolice kolana; Często dochodzi do zamkniętego złamania . Objawy obejmują ostry ból w okolicy rzepki. Aby upewnić się, że diagnoza jest prawidłowa, pacjentowi zazwyczaj podaje się MRI stawu kolanowego. Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od znieczulenia; Jeśli pacjent cierpi na zwężenie stawów, zaleca się nakłucie stawu: odsysanie starej krwi za pomocą specjalnej igły. Następnie patch z pachwiny do kostek jest mocowany bandażem tynkarskim. Noszenie tego może trwać od czterech do ośmiu tygodni. Jeśli fragmenty kości są przemieszczane, najpierw są one porównywane, a wkręty są używane do mocowania.