525 Shares 5750 views

Co to jest instalacja? Rodzaje instalacji komputerowych i ich opis

W artykule jest opisany sposób instalacji, jaki jest ten proces oraz opis instalacji gry i oprogramowania.

Wiek cyfrowy

Obecnie komputery stają się coraz bardziej rozpowszechnione, wiele już nie żyje bez nich, a prawie wszystkie przedsiębiorstwa przechodzą do elektronicznego zarządzania dokumentami. Ale nawet 15 lat temu obecność domowego komputera mogłaby się pochwalić nie wszystkim, a także nieograniczony dostęp do sieci. Rozwój nowego oprogramowania stał się dla wielu zyskownych przedsięwzięć, które przynosi miliardy. Jeśli spojrzymy na statystyki popularnych zawodów na rynku pracy, to co roku coraz więcej programistów i innych podobnych specjalistów jest wymaganych.

I to jest naturalne, ponieważ nawet najbardziej potężny i nowoczesny komputer bez oprogramowania to nic więcej niż zestaw drogich mikroukładów. Systemy operacyjne i programy są rodzajem warstwy między osobą a maszyną, która umożliwia im interakcję. Ale do pracy z programami trzeba je najpierw zainstalować, ponieważ nie można po prostu przesłać zestawu plików do komputera i czekać na wszystko, aby działało samo, w tym celu potrzebna jest ich prawidłowa instalacja. Więc co to jest instalacja? Co się dzieje i co jest potrzebne? W tym zrozumiemy.

Instalacja

Zanim odpowiemy na to pytanie, warto trochę pogłębiać sposób pracy programów. W swojej czystej formie każdy z nich to zbiór sekwencji zer i zera, które przetwarzają komputer lub inne urządzenie interpretując je w jeden lub inny komendę. Ale podobne programy były rozpowszechniane dawno temu, gdy komputery nie miały interfejsu graficznego i były "karmione" programami bezpośrednio.

A teraz, jeśli spojrzysz na prawie każde oprogramowanie, oprócz interfejsu możesz zauważyć wiele innych rzeczy: dodatkowe czcionki, pakiety językowe, pliki pomocy, sprawdzanie online aktualizacji i wiele innych. Wszystko to jest objęte specjalnymi bibliotekami systemu i muszą być skopiowane prawidłowo. To prawda, że instalacja jest inna, ale wszystko w porządku. Więc co to jest instalacja?

Definicja

Prawie wszystkie programy są dostarczane w formie skompresowanej lub spakowanej, co jest naturalne, ponieważ łatwiej jest pobrać jedno archiwum instalacji i uzyskać już wszystko, czego potrzebujesz niż pobieranie lub kopiowanie kilkudziesięciu lub nawet setek różnych plików. Na przykład wystarczy spojrzeć do katalogu dowolnego oprogramowania, aby zadać pytanie: "Co to jest instalacja?"

Instalacja jest procesem kopiowania i instalowania oprogramowania na komputerze użytkownika końcowego. Nie można nazwać to zwykłym kopiowaniem do systemu plików, ponieważ w trakcie instalacji specjalny program (menedżer wsadowy) sprawdza, czy komputer jest zgodny, dostępność niezbędnego oprogramowania towarzyszącego itd.

Następnie instalator umieszcza pliki na dysku w wymaganej sekwencji, tworzy dodatkowe katalogi, jeśli to konieczne, wprowadza wpisy do rejestru, uruchamia, kojarzy pliki itd. Więc teraz wiemy, jaki jest program instalacyjny.

Jak widać, podczas tego procesu komputer wykonuje wiele działań, chociaż użytkownik najczęściej nie zauważa niczego. Warto również zauważyć, że termin ten będzie używany w odniesieniu do wtyczek i sterowników, chociaż nie są to same programy.

Rodzaje

Istnieje kilka podstawowych rodzajów instalacji. I chociaż wykonują tę samą pracę, ich metody różnią się nieco. Zastanawiając się nad instalacją oprogramowania, warto wspomnieć o najpopularniejszych.

Na przykład cicha instalacja jest wykonywana bez wyświetlania pop-up okien lub cokolwiek innego. Użytkownik rozpoczyna proces, a po chwili pobiera gotowy do użycia program.

Automatyczna instalacja (najczęściej) występuje bez udziału osoby, oczywiście, z wyjątkiem samego uruchamiania i niektórych ustawień, na przykład instrukcji dotyczących rozpakowywania oprogramowania, tworzenia skrótów uruchamiania itp.

Instalacja ręczna różni się tym, że wymaga dużo skomplikowanych działań.

Istnieją również programy, które nie są wymagane do zainstalowania , a cała instalacja polega na tym, że po prostu skopiują pliki na dysk twardy. Więc teraz wiemy, jaki jest program instalacyjny.

Gry

Gry komputerowe od dawna przestały być dziecinną lub pierwotną rozrywką. Jest to rentowna działalność, a wiele dużych firm spędza dziesiątki, jeśli nie setki milionów, na stworzenie innej zabawki, które przynoszą zyski wielokrotnie.

Więc jaka jest instalacja gry? W rzeczywistości jest to samo co instalowanie innego programu. W toku na dysku twardym skopiowane są materiały gry (modele, dźwięk, tekstura itp.) I pliki wykonywalne, które gromadzą się w trójwymiarowym obrazie kontrolowanym.