893 Shares 4359 views

Dobry przepis na kwasu chlebowego okroshka

Lato. Duszno gorąco … … Dobry kvass ugasić pragnienie w ogniu. I jakie jedzenie jest w takiej pogodzie może konkurować z okroshka? Ale nie z jednego z kwas chlebowy może przygotować to danie – słodki sklep nie nadaje. Potrzebny jest dobry zakwas receptury do mieszania tak, że napój nasycone, aromatyczne, ostry i niekwasowy.

haszysz

Hash – doskonałe jedzenie w czasie upałów, kiedy nic nie chce jeść, ale realizuje nienasycone pragnienie, aby pić i pić znowu. Okroshka ugasić nie tylko pragnienie, ale także głód. Składniki: zielone, ogórki, rzodkiewka, cebula, zielone ziemniaki, również gotowane lub kiełbasy z mięsa, jaj na twardo, do tankowania – śmietany. Produkty da swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i pierwiastków śladowych. Opcjonalnie można dodać musztardę lub chrzan, cukier. Wszystkie produkty są drobno kruszonka, stąd nazwa potrawy. Dobry kvass dla hash jest koniecznością. Jak gotować?

Kwas przepis na hash

Jest to łatwe i szybkie w przygotowaniu kwas chlebowy oparciu o półprodukty, które są sprzedawane w sklepach, ale ten napar jako słodki i nadaje się tylko jako napój. Przepis domowy kvass do mieszania znalezienia przystawki. Każdy przepis jest coś innego, ale w zasadzie oni podobna. W celu wytworzenia wymaganych tartą napojów, pożądane jest, aby chleb żytni, wodę, drożdże, cukier. W trzech litrach wody wystarczająco trzeciej części bochenka chleba jeden łyżeczka drożdży (bez góry), 150 g cukru.

Kwas do mieszania powinny być ostre i kwaśne. Właściwości te dają mu okruchy chleba żytniego. Chleb należy pokroić w drobną kostkę i wysuszyć w piekarniku na małym ogniu, tak aby były one pokryte ciemnym aromatyczne skorupy. Krakersy nie może przepalić, w przeciwnym razie będą one dać Kwas gorzki smak. Ponadto, napój można przygotować dwoma sposobami.

Pierwszym sposobem dokonywania kwas chlebowy

Gotowane ciastka wypełnić słoik, wlać wrzącej wody. Zaparzenia przed pełnym wody chłodzącej. Parzona krakersy dać chleba Kwas bogaty smak, ciemną barwę. Szczep zawartość słoików dodawać drożdże, cukier umieścić w ciemnym pomieszczeniu w temperaturze pokojowej przez 3-5 godziny. Wlać do butelki, dodać skórkę od 3-5 każdego, szczelnie zamknąć i przechowywać w lodówce. Rodzynki dać Kwas ostrość. Ten przepis dla kwasu chlebowego Okroshka jest dobre, ponieważ nie jest konieczne stosowanie za każdym razem pić szczepu.

Drugi sposób wytwarzania zakwas

Po pierwsze, trzeba przygotować zaczyn. W słoiku trzech litrów wypełnienia krakersy 1/4 części chleba, wlać ciepłej wody, umieścić 150 g cukru, drożdże łyżeczkę i umieścić w ciemnym pomieszczeniu do fermentacji przez około 12 godzin. Odpływ wlać ciepłe gotowane lub wody destylowanej, dodać okruchy i kawałek świeżego chleba, a następnie umieszcza się w ciemnym pomieszczeniu do fermentacji. nie jest konieczne, aby dodać drożdże. Więc jeszcze raz powtórzyć. W ten sposób możemy osiągnąć zanik węchu Braga. W kolejnym opróżnienie czystych rozmoczony krakersy i chleb i kawałek świeżego chleba i garść krakersów dodać. Można też rzucać 8-10 rodzynki ostrość. Taki przepis kvass dla hash jest dobre, ponieważ przygotowany zaczyn będzie trwać przez długi czas.