603 Shares 9115 views

Fioletowa "ulubiona córka": opis, cechy kultywacji. Pielęgnacja kwiatów w pomieszczeniach

Kwiaty pokojowe uzupełniają wnętrze domu i tworzą ciepło i komfort. W każdym gustu są dzieła kwiatowe. Faworytami wielu są fiołki. Odmiany, skale barw i formy kwiatostanów – wielka różnorodność. Klasyfikacja odmian jest dość złożona i obejmuje kilka grup.


Warto zwrócić szczególną uwagę na fioletową "ukochaną córkę".

Ta odmiana wpływa na ludzką wyobraźnię delikatnym i harmonijnym pięknem.

Historia tworzenia odmiany

Piękno fiołków zadowoliło Włochów i Anglików sto lat temu. W ogrodnikach ZSRR amatorzy wznieśli fiołki, wręczając liście z ręki do ręki.

Ukochaną córkę Senpolia stworzyli hodowcy krajowi Boris i Tatiana Makuni.

Do dziś zachwyca odmianą Makuni i zdobywa nagrody w międzynarodowych konkursach.

Charakterystyka botaniczna

W opisie fioletowej "ukochanej córki" można podać główne kryteria.

Roseta pozostawia ciemnozielone. Liście mają owalny kształt o szorstkiej powierzchni. Krawędzie liści są nierówne. Kwiaty duże przeświecające, delikatne liliowe odcienie z nutami lawendy. Fringes wzdłuż krawędzi płatków ciemniejszych lub jasnych kolorach.

Fioletowa "umiłowana córka" cieszy się z jej blasku prawie przez cały rok. W pierwszych małych ciemnych pąków rozkwita. Po tym, jak kwiatostan zaczyna się zwiększać i rozjaśniać. Na płatkach pojawiają się ciemne plamy i krawędzie.

Na szypułkach znajduje się 8 pąków. Kwiaty średnio 5 cm średnicy. Kwitnienie trwa do 3 tygodni.

Fiolet ma również właściwości lecznicze. Ekstrakty roślin są stosowane w medycynie i kosmetologii. W pięknym pokoju kwiat zawiera witaminy B i C. Są inne substancje, na przykład kwas salicylowy i karoten. Niewątpliwie takie właściwości są użyteczne dla organizmu.

Liście, łodygi i kwiaty są używane do celów leczniczych, jako antyseptyki przeziębienia.

Uważaj na fiołki

Pielęgnacja kwiatów w pomieszczeniach wymaga czasu. Jeśli zadbasz o piękno kwiatu, fiołek odpowie o pachnącym wyglądzie, sprawi, że rodzina i zdziwią gości.

Fioletowa "umiłowana córka" nie jest zbyt wymagająca w treści.

Konieczne jest przestrzeganie określonych zasad:

  • Potty wybrać niewielką wartość, średnio do 7-9 cm;
  • Używaj wyspecjalizowanego, łatwego gruntu;
  • Regularnie wykonywać nawożenie i przycinanie roślin;
  • Odpowiedzialnie traktuj pojeniem fiołków.

Również należy dbać o niezbędne oświetlenie. Fioletowa "kochana córka" kocha światło, ale nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego. Śruby są niedopuszczalne do utrzymywania kwiatu.

Podlewanie jest umiarkowane. Dodatkowa wilgotność prowadzi do rozpadu systemu korzeniowego. Suszenie gleby jest również śmiertelne dla rośliny.

W ciągu całego roku optymalnie przeprowadzane są rośliny ozdobne. Nawozy azotowe wprowadzane są w okresie aktywnego wzrostu. I podczas tworzenia pąków i kwitnienia, nawozów fosforowych i potasu.

Warto pamiętać, że dorosłe kwiaty potrzebują okresowego przeszczepu. Przeszczep roślinę najlepiej wiosną i przestrzegaj pewnych zasad:

  • Garnek nie powinien być duży;
  • Doniczkę przed przeszczepem poddaje się obróbce gotującą się wodą i roztworem octu;
  • Katarina lub inny drenaż jest obowiązkowy;
  • Korzeń jest płukany, a uszkodzone elementy są usuwane (uszkodzone są brązowe);
  • Fiołek umieszcza się w doniczce i jest pokryty specjalną mieszaniną torfu.

W celu jednolitego wzrostu kwiatu, od czasu do czasu wymagane jest obracanie puli.

W miarę potrzeby usuwa się stare liście, a kwiaty rozpadają się.

Podlewanie i oświetlenie

Do wzrostu i obficie kwitnienia fiołki "ulubiona córka" Makuni potrzebują pewnego oświetlenia i temperatury. Optymalne warunki zależą od stanu kwiatu i jego danych zewnętrznych.

Miejsce kwiatu dobiera się z jasnym rozproszonym światłem, bez bezpośredniego światła słonecznego. Jesienią i zimą na parapetach staje się chłodna. Warto w chłodnym okresie umieścić garnki w głębi w pomieszczeniu, aby uniknąć hipotermii.

Optymalna temperatura fiołków zmienia się w zakresie 20-22 stopni.

Podlewanie jest wystarczające do 2 razy w tygodniu. Woda powinna być ciepła. Bezpośrednio pod korcem nie zaleca się, w przeciwnym razie może się zacząć gnić.

Fiołki bardzo lubią prysznic. Podczas rozpylania ważne jest, aby nie przesadzać z ilością wody. W przypadku świeżo posadzonych kwiatów można pokryć strefę glebową.

Warto też pamiętać, że dorosłe fiołki wymagają regularnego przeszczepu. Przenoszenie rośliny, oczywiście, jest lepsze w okresie wiosennym.

Choroby kwiatów

Jeśli dobrze dbasz o kwiaty w ogrodzie, możesz uniknąć kłopotów w postaci chorób i śmierci rośliny.

Głównymi wrogami fiołków są agresywne promienie słoneczne i niepoprawne podlewanie.

Na liściach fioletowych pojawiły się brązowe liście? To oznacza oparzenie słoneczne.

W takim przypadku należy przesunąć doniczkę do nóg. Z biegiem czasu, obdarzone, klarowane liście odzyska oryginalny wygląd. Ulotki, które zostały poważnie uszkodzone, lepiej jest wygodnie przycinać.

Reprodukcja fiołków w domu

Fiołki mogą być rozmnażane niezależnie. Jest to siła nawet dla początkujących. Cięcie jest najczęstszym sposobem.

Wybierz zdrowe liść. Roślina powinna być pod kątem 45 stopni, zwiększy to obszar powstawania korzeni. Długość nóg nie powinna przekraczać 4 cm. Liść przemywa się w ciepłej wodzie.

Rootowanie można prowadzić zarówno w wodzie, jak iw lekkiej ziemi. Podczas uziemienia konieczne jest utworzenie szklarni. Można to zrobić za pomocą słoika polietylenowego lub szklanego. Szklarnia jest usuwana po półksiężycu lub trochę więcej.

Prostym sposobem na odtworzenie jest pasynkovanie. Ważne jest, aby wybrać krokica, aby upewnić się, że na nim jest co najmniej 3 liści. Oddzielając kiełkę, ważne jest, aby nie uszkodzić gniazda matki. Oddzielny stepson jest umieszczony w garnku z gruntem, a on tworzy warunki cieplne przez 3 tygodnie.

Zwykle pojawienie się pięknego domu fioletowego "umiłowana córka" przynosi różnorodność i przytulność. Regal łagodne kwiaty po prostu podbija swoje piękno.