192 Shares 1028 views

Prawosławna ikona Anny i Joachima: opis, historia, modlitwa i ciekawostki

Rocznie progi drogich klinik są używane przez pary małżeńskie, które nie mogą rodzić dzieci. Często ich wysiłki nie są nagradzane, a przeciwnie, czuje się bezradność i beznadziejność. To takie pary, że ikona Anna i Joachim mogą pomóc. Wiadomo, że rodzice Dziewicy Maryi czekają prawie 50 lat na cudowną koncepcję.


Cudotwórcza ikona

Aby nie rozpaczać, młode pary zaleca się przed oczyma przykład świętych Anny i Joachima. Małżonkowie mieszkali w Nazarecie, prowadzili sprawiedliwe życie, ale z jakiegoś powodu nie mogli mieć dzieci. Dopiero w ciągu 70 lat byli w stanie zostać rodzicami.

Od wielu wieków ich ikona działa cudownie. Zdaniem parafian, sprawiedliwy Joachim i Anna dają małżonkom uzdrowienie z tak strasznej choroby jak niepłodność.

Istnieje kilka wariantów chrześcijańskiej fabuły. W niektórych ikonach małżonkowie są przedstawieni z góry, inni widzą ich profil. W niektórych obrazach para staruszków delikatnie się trzyma. Są zdjęcia, w których Anna i jej mąż są już pielęgniarki Marii Panny.

Niemal zawsze, starsi małżonkowie spoglądają na siebie z czułością i miłością. Ubrania podkreślono na czerwono, co wskazuje na zbliżającą się radość. Często halo świętego męża, bardziej niż ukochana. Ten symbol pokazuje, że Joachim jest głową ich rodziny.

Ikona Anny i Joachima jest wizerunkiem miłości małżeńskiej. Miłość, która może działać cudownie.

Dlaczego społeczeństwo potępiło ojców?

Rodzice Dziewicy Maryi mieszkali w Nazarecie. Oboje pochodzili z dobrych rodzin. Dwie trzecie dochodu otrzymano ubogim w świątyni. Mimo to Nazarejczycy potępili tę parę. Uważano, że jeśli ludzie legalnie małżeństwa nie mają dzieci, to nie są pobłogosławieni przez Boga. Niepłodność była kara i poważne nieszczęście.

Zgodnie z prawem, Joachim mógłby rozwodzić żonę bezdzietną i ożenić się. Jednak sprawiedliwość kochała Anna za dużo i nie mogła jej odrzucić.

Ale mieszkańcy miasta cicho odwrócili się od swojej rodziny. Pewnego dnia człowiek przywiózł prezenty do kościoła w Jerozolimie, ale kapłan odmówił ich przyjęcia. Minister Boży był pewien, że jeśli Bóg nie dałby pary dzieci, to ukrywali poważne grzechy.

Tego samego dnia jeden z mieszkańców Nazaretu powiedział sprawiedliwemu, że bezdzietny człowiek nie może ofiarować Bogu.

W tym czasie nikt nie wiedział, że święci Joachim i Anna przyniosą Zbawiciela do grzesznej ziemi . W związku z tym ikona pary może mieć takie wspaniałe właściwości lecznicze.

Prędkość Jehoiaków na puszczy

Dziadek Jezusa Chrystusa był bardzo zdenerwowany, że w ten świąteczny dzień w kościele został odmówiony. Przypomniał sobie drzewo genealogiczne i uświadomił sobie, że wszyscy godni mężczyźni mają dzieci. To prawda, że ojciec Abraham był w stanie wziąć w ramiona noworodka syna tylko w podeszłym wieku.

Joachim tego dnia nie mógł wrócić do żony, ale poszedł na pustynię. Spędził 40 dni na modlitwie i na czczo. Sprawiedliwy prosił Boga, aby mu dał dziecko. Był gotowy pozostać na pustyni, dopóki Bóg nie spełnił jego prośby.

40 dnia pojawił się Anioł i kazał mu udać się do Jerozolimy. Tam musiał już czekać na swoją żonę. Tak więc ikona Ojca Chrzestnego, Joachima i Anny, pokazuje światu, że wiara w Boga i prawdziwa miłość może być wyższa niż wokół nich.

Prośby Anny

Anna urodziła się w rodzinie księdza Matfana. Wszyscy jej bracia i siostry mieli dzieci. Czcigodna pani wierzyła, że to jej ciężkie grzechy przeszkodziły jej nie stać się matką.

Przez całe życie kobieta została poparta tylko przez męża, gdy Joachim wyjechał na pustynię, Anna uznała, że teraz cały świat odwrócił się od niej na pewno.

Raz spacerując w ogrodzie zobaczyła gniazdo z kurczętami. Ten widok nawet bardziej zdenerwowany sprawiedliwych. Pomyślała, że jest jedyną kobietą, której łono nigdy nie będzie w stanie wychować dziecka.

Wtedy Anna zaczęła się modlić z łez, obiecując przynieść jej dziecko jako dar Najwyższego. Po modlitwie anioł zstąpił do niej i powiedział mu, że Bóg usłyszał jej prośbę. A teraz powinna mieć córkę Maria. Również anioł powiedział, aby kobieta wzywała pilnie do świątyni w Jerozolimie, aby podziękować Bogu.

Jest to koncepcja Maryi przedstawiająca najbardziej znaną ikonę sprawiedliwego Ojca Chrzestnego Joachima i Anny. Na tych świętych stoją na progu świątyni.

Wspaniałe narodziny

Po zwiedzeniu świątyni, starsza para miała wreszcie długo oczekiwaną córkę. Według legendy, gdy dziecko miało sześć miesięcy, Anna wydała ją na ziemię. Mała Maria kroczyła dokładnie 7 kroków i wróciła do matki. Wtedy kobieta postanowiła, że chociaż dziewczyna nie pójdzie do świątyni, nie powinna chodzić po ziemi.

Ikona Anna i Joachim jest często uzupełniana przez trzeci znak – niemowlę Mary. To prawda dla rodziny, dziewczyna żyła tylko trzy lata. Po tym, jak obiecano, została wysłana do świątyni. Sam Joachim myślał o tym przed rokiem, ale Anna obawiała się, że ta mała dziewczynka będzie dla niej sprytna. Może po prostu chciała zostać z dłużej oczekiwaną córką.

Cudowne narodziny Maryi spowodowały, że mieszkańcy Nazaretu zmienili swój gniew na miłosierdzie. To prawda, że jeszcze nie wiedzieli, że historia Nowego Testamentu rozpoczyna się przed oczami.

Wkrótce po tym, jak rodzice dali córce służbę Bożą, zostawili tę grzeszną ziemię.

Jak się modlić ikonę?

Według wielu opinii, ikona Anny i Joachima może nie tylko pomóc bezdzietnym małżeństwom, ale również wzmacnia małżeństwo i pomaga przywrócić zdrowie kobiet. Samotni parafianie mogą zwrócić się do świętych, aby pomóc im znaleźć legalnego partnera życiowego. Kobiety w ciąży proszą św. Anny o ułatwienie urodzin, a dziecko urodziło się zdrowe.

Są specjalne modlitwy, które można zastosować do patronów rodziny:

  • Troparion do sprawiedliwych;
  • Kontakion;
  • Pierwsza i druga modlitwa do ojców chrzestnych.

A także osobistą apelację Anny o Najwyższego O dar dziecka.

Trudno powiedzieć, jak będzie lepiej modlić się. Możesz się nauczyć pewnych słów, ale musisz zrozumieć ich znaczenie i zapytać z serca. Możesz spróbować zapytać świętych własnymi słowami. Tak jak w swoim czasie. Najważniejsze jest to, że modlitwa powinna pochodzić z serca.

Gdzie można czcić świętych?

W wielu kościołach wschodu i zachodu trzyma się ikonę Joachima i Anny. Trudno przecenić jego znaczenie. Święta para jest czczona przez chrześcijan na całym świecie, w tym katolików.

Pierwsza świątynia sprawiedliwych została zbudowana w IV-VI wieku w Jerozolimie. To przetrwało do dziś. Według legendy jest również grobowiec Boga, który ma miejsce.

W Rosji Ioakim i Anna zaczęli czytać i niemal natychmiast po przyjęciu wiary prawosławnej. Do dnia dzisiejszego upamiętnia się nazwiska sprawiedliwych podczas służb. A święty dzień przypada na 9 września (22), zbiegając się z narodzinami Maryi.

Dziś w Athonite i greckich klasztorach można czcić relikwia sprawiedliwych. W Rosji część klasztoru Valaam znajduje się w relikwie świętej żony.

Ikona prawych ojców chrzestnych znajduje się w moskiewskim kościele Jana Wojownika na Yakimance. Możesz także zamówić kopię siebie. Małe obrazy są sprzedawane w granicach 500-700 rubli. Ikony są droższe od 1500 rubli. Najlepiej jest zdobyć obraz świętych w świątyniach. Jest to szczególnie ważne dla małżonków, którzy marzyli o dzieci.