285 Shares 2123 views

Uprawiamy bakłażany: odmiany i hybrydy

Uprawa oberżyny nie jest tak trudna jak wielu ludzi myśli. Ponadto, owoce rosnące samotnie, będą smakować znacznie lepiej niż sklep, a duży wybór odmian umożliwi wybór najodpowiedniejszej dla pewnych warunków klimatycznych.


Należy zauważyć, że oberżyny, których odmiany różnią się formą i smakiem owoców, wymagają starannej troski. W swojej rodzinie warzywa są najbardziej ciepłe i lekkie, dlatego zaleca się uprawy wczesno dojrzewających odmian, zwłaszcza w regionach północnych, tak aby w krótkim czasie letnim owoce mogły napełniać się i dojrzewać. Sadzonki wymagają ciągłego obfitego podlewania, w przeciwnym razie roślina umrze. Odmiana oberżyny różni się czasem dojrzewania. Warto zauważyć, że trudno jest zebrać nasiona z dojrzałych owoców, i zaleca się ich coroczne aktualizowanie.

Tak więc można wymienić wczesne odmiany bakłażana, wśród których najbardziej popularne są Bibo F1, Clorinda, Premier.

Bibo F1 – hybryda, dająca dość bogate zbiory, odporne na różne choroby. Owoce tej odmiany mają gładką, błyszczącą powierzchnię białego koloru. Miazga jest soczysta i nie ma goryczy. Do przygotowania różnych potraw z oberżyny jest najchętniej wybierana.

Owoce odmian Premiera mają kolor liliowy i osiągają 400 gramów. Od pierwszych pędów do dojrzałości wynosi około 3,5 miesiąca. Odmiana ta daje wysoką wydajność, jest zalecana do uprawy w warunkach otwartego i zamkniętego gruntu. Smak dojrzałych owoców nie gorzki.

Clorinda jest stosunkowo nowym hybrydą, która długo ulega fruzywaniu. Nasiona dojrzałych owoców są praktycznie nieobecne, ciało jest delikatne i soczyste, nie czyni ciemności, gdy jest czyszczone. Ta kategoria jest zalecana dla regionów północnych, ponieważ dobrze toleruje niskie temperatury.

Takie wczesne odmiany oberżyny są sadzone przez sadzonki pod koniec kwietnia – na początku maja, a owoce zaczynają się na początku lipca. Nie zapominaj jednak o dbałości o rośliny, w tym ich ochronę przed szkodnikami, a także na czas zbiorów. W okresie wegetacji bakłażan wymaga dodatkowego odżywiania, dlatego też okresowo konieczne jest nawożenie nawozami mineralnymi lub organicznymi. Nie zaleca się zakładania bakłażanów obok pomidorów lub ziemniaków.

Aby latem mieć własne oberżyny, odmiany powinny być różne, od wczesnego do połowy dojrzewania. Ten ostatni jest lepszy w zakładach w południowych regionach. Jeden z najbardziej stabilnych i dobrze prosperujących, wielu ogrodników uważa Almaz. Można powiedzieć, że jest to pierwsza hybrydowa hodowla, której ciało ma biały kolor i gorycz. Diamentowe oberżyny nadają się do sadzenia w regionach północnych i południowych. Jednak wielu wolą inne odmiany, które są wiązane i dojrzałe.

Wśród stosunkowo nowych mieszańców połowy średnioterminowe można określić mróz. Krzewy tej odmiany dają małe (około 80 gramów) owoce białe. Ciało takich bakłażanów ma osobliwy smak. Należy zauważyć, że odmiana ta odznacza się wysoką wydajnością na metr kwadratowy. Wymaga to terminowego zbioru, ponieważ przekłuwa się owoce i zaczyna żółknąć.

Na południu odmiany i hybrydy roślin o jasnoniebieskim lub fioletowym kolorze są najbardziej udane. W regionach północnych zaleca się zakładanie oberżyny, których odmiany charakteryzują się większą wytrzymałością, a także wczesnym dojrzewaniem, na przykład Dnistrovets, Donieck yield, Universal 6 i inne.

Jeśli mówimy o korzyściach roślin, od dawna wiadomo, że oberżyny (odmiany nie mają znaczenia) zawierają dużą liczbę użytecznych elementów, które stymulują trawienie i poprawiają metabolizm.