468 Shares 7008 views

Analiza „nowicjusz” wiersz Michaiła Lermontowa

Charakter Kaukazie przyciąga wielu pisarzy rosyjskich z 19 wieku, ale poczyniła największe wrażenie na Lermontowa. Jako dziecko wyjechał do południowej Rosji, gdzie leczenie miało miejsce. Widział górach Kaukazu, potężnych rzek, zapoznał się z życiem górali. Ponieważ tematem Kaukaz stał się jednym z ulubionych poety. Kaukaz krajobrazy fascynować: majestatyczne góry, aspirujących do nieba, głębokie przepaście, schodząc na ziemię. Wszystko to Michaiła odzwierciedlenie w jego obrazach. Jednak liczne wycieczki do południowej Rosji zaowocowały nie tylko w postaci obrazów, ale także w postaci produktów. Najbardziej znanym z wiersza Lermontowa o życiu na Kaukazie – „nowicjusz”

Podstawą fabuły poematu

Analiza „nowicjusz” jako romantycznego poematu nie można dokonać nie znając historię stworzenia. W 1837 Lermontow wykonane podróż po Gruzji, studiował miejscowe legendy. W jednym z klasztorów, spotkał starego mnicha, który opowiedział historię swojego życia. Kiedy on, syn górala, został schwytany przez rosyjskiego generała Yermolov. Choroba występuje w sposób podróżnych, Yermolov musiał opuścić chłopca w klasztorze, gdzie dorastał. Według opowieści starego mnicha, nie był w stanie na początku przyzwyczaić się do życia w więzieniu, nawet próbowałem kilka razy, aby uciec w góry, prawie umarł raz. Po powrocie, postanowił przyjmować zamówienia i pozostać w klasztorze zawsze.

Ta historia zrobił wielkie wrażenie na poetę. Lermontow postanowił napisać wiersz, który został nazwany „Barry” w drodze gruzińskich „mnich”. I wtedy wymienić nazwy słowo, które w języku gruzińskim ma kilka znaczeń – „nowicjusz”

Formalna analiza. Nowicjusz jako bohatera romantycznego

„Novice” w gruziński oznacza młody człowiek, który jest nadal tylko przygotowanie zostać mnichem, jednak nadal wywołuje miejscową ludność jako osobę, która przybyła z innego kraju. Zatem główny bohater poematu „początkujących” – o chłopcu, który dostaje się do klasztoru nie dobrowolnie. Opis Początkujący w pełni zgodne z klasycznym bohatera romantycznego. Był dzieckiem wyróżnia się od swoich rówieśników, z którymi nie dogadać. On jest poważny, ich gry nie są dla niego interesujące. Stąd Początkujący znak odsyła nas także do wizerunku romantycznego charakteru. Klasztor Początkujący czuje się jak więzień, został tłumiąc w wilgotnych krużgankach. Nowicjusz chce uciec od tego życia, świata, który znajduje się poza klasztorem, jest idealnym bohaterem. Tak więc, w tym wierszu wprowadzone dwie podstawowe zasady: romantyzmu obraz wyjątkowy charakter w wyjątkowych okolicznościach i zasady dvoemiriya. Romantyczny zawarte na wszystkich poziomach produktów. Tak więc, charakter obrazu na Kaukazie jest w pełni zgodny z kanonami tej tendencji. Po wszystkich stron wiersza nie jest zwykłe obrazy, znajdziemy Lermontow majestatyczne Góry Kaukazu, skały, wzburzone rzeki, gęste zarośla i. Bohater, The Wandering na pustyni, usłyszał wycie szakali, słyszy szum wiatru, który wydaje również niektóre fantastyczne woda w rzekach jest tak oczywiste, że ryby mogą być postrzegane, nawet nie słyszał ich ruch.

Plan "Novice" po rozdziale. Krótka opowieść

1 główka. Wprowadzenie. Lermontow zaczyna się z faktem, że opisuje scenę. „… Gdzie, śliwki, hałas, przytulić, jakby dwiema siostrami, jet Aragvi i Kura”.

Rozdział 2. W rozdziale drugim, rozmowy o tym, jak Novice autorem przyszedł do klasztoru. Rosyjski generał przechodził przez to miejsce, i niósł ze sobą uwięzioną chłopca, który musiał opuścić klasztor z powodu choroby.

3-7 rozdziału. W tych pięciu rozdziałów Novice, rannych, wypowiada swoje wyznanie. Mówi Monk, że przez całe życie czuł się jak więzień, nawet oskarżył go, że kiedyś uratował go od śmierci. Po tym wszystkim, to ustawa nie przyniesie niczego dobrego: dziecko zostało skazane na samotność ( „burzy podartego papieru”).

8 głowa. Już w 8. rozdziale zaczyna się historia jak bohater był na zewnątrz. Nie Początkujący opowiedział, jak był wolny, czuł jedność z naturą ( „..rukami piorun złapany”)

9-11 rozdział. Początkujący, nie widząc w bezpośredniej bliskości wszystkich natury piękna, zachwytu, mówi stary mnich, co widział: ptaki latające w czystej wodzie rzek górskich, śpiew ptaków, bujna roślinność.

12-13 głowy. Bohater poznaje młodego Gruzina. To oddaje dźwięk jej śpiewu. Patrzył, jak poszła do chaty, a smutek płynęła w jego duszy. Po tym wszystkim, że nie wie, jego rodzinę, że nie wie, co to znaczy własny dom.

14-15. Nowicjusz utracone. On jest pośród swobodnego charakteru Raging nigdy nie czułem się jak w domu. Dlatego bohater płacze, który nigdy nie zrobił w jego dzieciństwie.

16 głowica. Jest to klucz do zrozumienia ideologiczną intencję autora. Tutaj bohater spotyka się z lamparta. Walka z zwierząt opisanych w trzech następujących rozdziałach.

Ostatnie 8 rozdziałów – poczucie charakteru. Znów skarży się na mnicha na jego los, znowu przypomniał sobie dzień spędzony w środowisku naturalnym.

Bohaterowie poematu „Mtsyri”: starego mnicha, gruziński, początkujących i pantery. Cała akcja koncentruje się wokół głównego obrazu. Ze względu na fakt, wiersz – to jego wyznanie.

Jak analizować wiersz?

Oczywiście, analiza „Novice” powinny być prowadzone w oparciu o tekście. Jest to poetycka, a zatem trzeba wziąć pod uwagę sylaby, środków wyrazu, wierszyk. Wiersz jest zdominowany sobowtórów drogę do rymu. Napisał poetycki pentametru wymiary.

Prawidłowo przeprowadzić analizę „początkującego” należy wziąć mały fragment, na przykład, w rozdziale 2-3. Tak, że odcinek był skończony. Już w tym fragmencie, do poszukiwania środków wyrazu (epitet, metafora, metonimia, porównanie, itp) tekstu jest czymś z Lermontowa, to jest potwierdzone przez notowania. „Novice” tekst jest bardzo piękny, daje podatny grunt dla badań.

Dlaczego Lermontow wybiera formę spowiedzi?

Faktycznie, historia Początkujący trochę podobieństwo do spowiedzi w dosłownym tego słowa znaczeniu. Bohater odkrywa swoją duszę, ale nie mówi o ciemnej stronie tego, nie odwrócili się od wszelkich grzechów popełnionych. Wręcz przeciwnie, trzymał próbuje obwiniać mnicha, który potępił go do cierpienia. Plan „Novice” po rozdziale pokazuje, że spór z nowicjusz powinien być umieszczony w przybliżeniu w środku wiersza, który zrezygnował z dóbr doczesnych, przygotowane ze złym życiem pozbawionym radości, ale to nie działa, ponieważ czytelnik słyszy tylko głos nowicjuszem. Ta forma pozwala autorowi pełniej ujawnić charakter Novice, pokazać jego możliwości.

Znaczenie finału poematu

Tak więc, pod koniec poematu Mtsyri umiera. Jednak nie bał się śmierci, nawet na krawędzi śmierci, wciąż żałuję przeszłe życie ( „Nie boję grobu …”). Oczywiście, taka odwaga Początkujący wzbudza sympatię od jej twórcy. Po tym wszystkim, to jest podyktowane przez silne pragnienie, aby doświadczyć prawdziwego życia i wolności. Będąc na zewnątrz, bohater czuł się jej częścią, nie bał szakali, ani ciemności. W walce z lamparta pokazał całą swą gwałtowną siłą, jak to było silniejsze. Bary jako uosobienie sił fizycznych ginie z rąk bohatera. Dlaczego umierają Novice? Tylko czy od urazu, który spowodował mu bestię? W nowicjatu śmiercią położył głębszą myśl. Po tym wszystkim, ranny bohater musiał wrócić do klasztoru, stąd jego marzenia o wolności upadł, nie mógł już nadzieję, stracił wiarę, że umiera. Opis Novice bardzo tragiczne w chwili jego śmierci.

Pesymistyczny końcowy kawałek jest bardzo charakterystyczna dla twórczości Lermontowa. Jego romantyczny bohater nigdy nie znajdzie szczęścia. Dlatego praca Michaił Jurewicz nazwać pesymistyczny. Jednak idea ta jest sprzeczna z faktem, że sam Lermontow miał wielkie pragnienie życia, pragnienie ruchu i pasji, która nosi na swoich bohaterów.