384 Shares 7554 views

Solovev Vladimir, filozof: biografia, pism

Władimir Sołowjow był jednym z największych myślicieli rosyjskich religijnych koniec XIX wieku. Był autorem wielu koncepcji i teorii (z bogoczłowieczeństwie i tak Panmongolism. D.), wciąż jest szczegółowo badane przez filozofów krajowych.

wczesne lata

Przyszły filozof Sołowjow Władimir Siergiejewicz urodził się 28 stycznia 1853 w Moskwie, syn słynnego historyka Sergeya Soloveva (autor wieloczęściowego „Historia Rosji od czasów starożytnych”). Chłopiec był w 5. High School, a później wszedł do fizyki i matematyki Wydział Uniwersytetu Moskiewskiego. Od młodości Sołowjow czytać dzieła niemieckich idealistów i słowianofilami. Poza tym miał wielki wpływ radykalnych materialistami. Że pasja przynieśli młody człowiek w wydziale fizyko-matematycznym, jednak po drugim roku przeniósł się do historii i filologii. Wrażeniem materialistycznej literatury młodych Władimir Sołowjow nawet wyrzucony z okna swojego pokoju niż ikoną bardzo rozgniewany ojciec. Ogólnie rzecz biorąc, zakres lektury następnie składał Khomyakov, Schellinga i Hegla.

Sergey zaszczepił synowi ciężką pracę i produktywność. corocznie sam systematycznie publikowane przez fakt jego „Historia” w tym sensie, był synem demonstracji. Jako dorośli, Vladimir pisał codziennie, bez wyjątku (czasami na skrawkach papieru, kiedy ręka nic innego).

uniwersytet kariera

Już w wieku 21 Słowiki stał się mistrzem i adiunktem. Prace, których bronił, została zatytułowana jako „kryzys zachodniej filozofii”. Młody człowiek postanowił zdobyć tytuł nie jest w jego rodzinnej Moskwie i Petersburgu. Jaki jest punkt widzenia w swojej pierwszej pracy naukowej bronił Solovev Vladimir? Filozof skrytykował wówczas popularny w Europie pozytywizmu. Po uzyskaniu stopnia magistra, poszedł do pierwszej poważnej podróży zagranicznej. Początkujący pisarz odwiedził Old World i kraje Europy Wschodniej, w tym Egiptu. Voyage było czysto profesjonalny – Sołowjow zainteresował się spirytyzmem i kabały. Ponadto, jest to w Aleksandrii i Kairze, rozpoczął pracę nad swoją teorią Sofii.

Wracając do domu, Sołowjow rozpoczął nauczanie na Uniwersytecie Petersburskim. Poznał i zaprzyjaźnił się z Fedorom Dostoevskim. Autor „Braci Karamazow” jako prototyp Alesha wybrał Włodzimierz Sołowiow. W tym czasie wybuchła kolejna wojna rosyjsko-turecki. Jak zareagował Solovev Vladimir? Filozof prawie poszedł na front jako ochotnik, jednak w ostatniej chwili zmienił zdanie. Powiedział, że jego głęboka religijność i odrzucenie wojny. W 1880 roku obronił pracę i został lekarzem. Jednak ze względu na konflikt z rektorem uniwersytetu – Michaił Vladislavlev – Sołowjow nie dostał posadę profesora.

Zakończenie działalności dydaktycznej

Punktem zwrotnym dla myśliciela był rok 1881. Wtedy cały kraj pokręcił rewolucjonistów zabójstwa cara Aleksandra II. Że w tych warunkach nie Solovev Vladimir? Filozof wygłosił publiczny wykład, w którym powiedział, że konieczne jest, aby przebaczyć terrorystów. Ten akt wykazała postaw i przekonań Sołowjow. Uważał, że państwo nie ma prawa do wykonywania ludzi, nawet w odpowiedzi na zabijaniu. Pomysł chrześcijańskiego przebaczenia zmusiła pisarza do tej szczerej, ale naiwnej kroku.

Wykład doprowadziły do skandalu. O tym, że stał się znany na samym szczycie. Minister spraw wewnętrznych Loris napisał nowy car Aleksander III notatka, która wezwała autokrata nie jest karanie filozofa z powodu głębokiej religijności tego ostatniego. Ponadto autor wykładu był syn szanowanego historyka raz byłego rektora Uniwersytetu Moskiewskiego. Alexander w swojej odpowiedzi nazwał Solovyov „psychopata”, a jego najbliższym doradcą Konstantin Pobiedonoscew uznać winnym przed tronem „crazy”.

Po tym filozof opuścił Petersburski Uniwersytet Państwowy, chociaż technicznie nie został zwolniony. Po pierwsze, był to szum, a po drugie, pisarz chciałby skupić się na książkach i artykułach. Dopiero po 1881 rozpoczął się okres twórczego rozkwitu, która przetrwała Solovev Vladimir. Filozof pisał bez przerwy, bo dla niego to był jedyny sposób, aby zarobić pieniądze.

Knight-Monk

Według wspomnień współczesnych, żył Solovyov w przerażających warunkach. Stałe domu nie miał. Pisarz przebywał w hotelach lub mają wielu przyjaciół. niestałość gospodarstw domowych jest szkodliwe dla zdrowia. Ponadto, filozof regularnie utrzymywał ścisły post. A wszystko to w towarzystwie intensywności ćwiczeń. Wreszcie, Solovyev wielokrotnie trawione terpentyną. Do tego roztworu, jest traktowana jako leczenia Mystic. Terpentyny wszystkie jego mieszkania były moczone.

Dwuznaczny sposób życia i reputacji pisarza inspirowana poeta Alexander Blok o nazwie jego wspomnienia rycerz-mnich. Sołowjow oryginalność przejawia się we wszystkim. Pisarz Andrey Bely pozostawił wspomnienia, w których na przykład mówi, że filozof miał niesamowity śmiech. Niektórzy znajomi myśleli, że Homera i radosne, inne – demoniczny.

Solovev Włodzimierz Siergiejewicz często wyjeżdżał za granicę. W 1900 roku po raz ostatni powrócił do Moskwy, aby umieścić w publikując własne tłumaczenie dzieł Platona. Następnie pisarz czuł się źle. Został zabrany do Sergeyu Trubetskomu – filozof, publicysta, religijną osobą publiczną i student Sołowjowa. Jego rodzina należała do Moskwy gardłem nieruchomości. Vladimira Siergiejewicz lekarze przybyli postawić diagnozę – „rozczarowujący marskość nerki” i „miażdżyca”. Ciało pisarza został wyczerpany przeciążenia przy biurku. Rodzina żył samotnie, więc śledzić swoje nawyki i wpływać Solovyov nikt nie mógł. Dworu wąskie i stała się miejscem jego śmierci. Filozof, zmarł 13 sierpnia 1900. Został pochowany na Cmentarzu Novodevichy, obok ojca.

męskość

Kluczową częścią starszego Vladimira Soloveva jest jego idea bogoczłowieczeństwie. Teoria ta została po raz pierwszy wysunął filozofa w jego „Wykłady” w 1878 roku. Jej podstawowym założeniem jest wyjście jedności człowieka i Boga. Sołowjow leczonych krytykę do tradycyjnego masowej wiary narodu rosyjskiego. Uważał zwyczajowe obrzędy „nieludzkie”.

Wiele innych rosyjskich filozofów, jak również Sołowjow starał się nadać sens ówczesnego stanu rosyjskiej Cerkwi. W swoich naukach, pisarz użył terminu Sophia, czyli mądrość, która miała stać się duszą odnowionej wiary. Poza tym, że ma ciało – Kościół. Jest to wspólnota wierzących miało stać się podstawą przyszłego idealnego społeczeństwa.

Sołowjow w jego „Wykłady na bogoczłowieczeństwie” zapewnił, że Kościół przeżywa poważny kryzys. To jest rozdrobniony i ma władzę nad umysłami ludzi, a na jego miejscu nowy roszczenie popularne, ale kontrowersyjna teoria – pozytywizm i socjalizm. Solovev Włodzimierz Siergiejewicz (1853-1900) był przekonany, że przyczyną tej duchowej katastrofy była Wielka Rewolucja Francuska, który wstrząsnął fundamentami zwykłego społeczeństwa europejskiego. Teoretyk 12 odczytów stara się udowodnić, że tylko zaktualizowane kościół i religia mogą ideologiczną próżnię, gdzie pod koniec XIX wieku było wiele radykalnych teorii politycznych. Sołowjow nie żyć do pierwszej rewolucji w Rosji w 1905 roku, ale czuł, że nadchodzi prawdziwe.

Koncepcja Sophia

Według idei filozofa, zasada jedności Boga i człowieka mogą być realizowane w Sofii. Jest to przykład idealnego społeczeństwa opartego na chrześcijańskiej miłości bliźniego. Mówiąc o Sophia jako ostateczny cel ludzkiego rozwoju, autor „Reading” poruszył także kwestię wszechświata. Opisał swoją teorię procesu kosmogonicznej.

Książka filozof Władimir Sołowjow (10 czytanie) daje chronologię powstania świata. Po pierwsze, była to epoka Astralu. Writer kojarzy się z islamem. Potem następuje Solar epokę. W tym czasie miała słońce, ciepło, światło, magnetyzm i inne zjawiska fizyczne. Na stronach z jego dzieł teoretyk ten okres związany z licznymi słonecznymi kultów religijnych starożytności – wiary w Apollo, Ozyrysa, Adonisa i Herkulesa. Wraz z pojawieniem się w świecie życia organicznego rozpoczął ostatni telluryczne erę.

Okres ten dał szczególną uwagę na Władimira Sołowjowa. Historyk, filozof i teoretyk podświetlone trzy z najważniejszych cywilizacji w historii ludzkości. Te narody (Grecy, Hindusi i Żydów) może zaoferować pierwszy ideę idealnego społeczeństwa bez rozlewu krwi i inne zło. To była głoszona Iisus Hristos wśród Żydów. Sołowjow traktowali go nie jako jednostka, ale jako osoba, która udało się ucieleśnieniem całej ludzkiej natury. Niemniej jednak, filozof uważał, że ludzie położył znacznie więcej materiału niż boskości. Ucieleśnieniem tej zasady został Adam.

Argumentując o Sofii Władimir Sołowjow przyklejona do idei, że natura ma swój własny pojedynczą duszę. Uważał, że ludzkość powinna naśladować ten rozkaz, gdy wszyscy ludzie mają coś wspólnego. Te poglądy filozofa znalazł inną refleksję religijną. Był unicka (tj zalecał jedność Kościoła). Istnieje nawet pogląd, że nawrócił się na katolicyzm, choć jest ona kwestionowana przez biografów ze względu na fragmentaryczny charakter i źródła niedokładności. Taki czy inny sposób, ale Sołowjow był aktywnym zwolennikiem zjednoczenia Zachodniej i Wschodniej Kościoła.

"Beauty in Nature"

Jednym z podstawowych dzieł Vladimira Soloveva był jego artykuł „Beauty in Nature”, opublikowane w 1889 roku. Filozof zbadano szczegółowo tego zjawiska, dając mu zestaw klas. Na przykład, dostrzegł piękno drodze przemiany materii. Jednocześnie Sołowjow nazywa się doceniać piękno samo w sobie, a nie jako środek do osiągnięcia innych celów. Odniósł się również do piękna w wykonaniu pomysłem.

Solovev Włodzimierz Siergiejewicz, krótka biografia, która jest przykładem życia autora, który dotknął jego pracę w niemal wszystkich sferach ludzkiej działalności, w tym artykule opisano także jego stosunek do sztuki. Filozof uważa, że zawsze ma tylko jeden cel – poprawa ważności i wpływu na przyrodę i ludzkiej duszy. Debata o celu sztuki był popularny pod koniec XIX wieku. Na przykład, na ten sam temat mówił Lew Tołstoj, z którymi pisarz pośrednio przekonywał. Solovev Włodzimierz Siergiejewicz, której wiersze są znane mniej niż jego dzieł filozoficznych, był również poetą, więc nie jest to rozumowanie o sztuce. „Beauty in Nature” znaczący wpływ na postawy inteligencji Srebrnego Wieku. Znaczenie tego artykułu dla swojej twórczości pisarzy obchodzony Alexander Blok i Andriej Bieły.

„Sens Love”

Co pozostawił Vladimir Sołowjowa? Męskość (jego głównym concept) został opracowany w serii artykułów zatytułowanych „The Meaning of Love”, opublikowanej w latach 1892-1893. Te nie były izolowane publikacji, jako część jednego całego kawałka. W pierwszym artykule Sołowjow obalił tezę, że miłość jest jedyną metodą rozmnażania i kontynuacja ludzkiego. Ponadto, pisarz porównaniu swoje poglądy. Porównał szczegóły płyty głównej, przyjazny, seksualne, mistyczną miłość, miłość do Ojczyzny, i tak dalej. D. Jednocześnie dotknął natury egoizmu. Dla Soloveva Lubow jest jedyną siłą, która może sprawić, że wykraczają poza indywidualistyczny sens.

Orientacyjna ocena innych rosyjskich filozofów. Na przykład, Nikołaj Bierdiajew uważa cyklu „najwspanialszą, który został napisany o miłości.” Alexey Losev, który stał się jednym z biografii pisarza, podkreślił, że Sołowjow wierzył miłosną drogę do osiągnięcia wiecznego jedności (a więc wcielenie).

„Uzasadnienie Good”

Książka „Uzasadnienie dobre”, napisany w 1897 roku, jest kluczowym etyczny dziełem Władimira Sołowjowa. Autor planował kontynuować to dzieło ma dwie części, a tym samym do publikowania trylogię, ale nie miał czasu, aby zrealizować swojego pomysłu. W tej książce autor przywołane argumenty, że dobro jest kompleksowe i bezwarunkowe. W pierwszej kolejności, ponieważ odpowiada on za podstawę ludzkiej natury. Sołowjow udowodnił prawdziwość idei, że wszyscy ludzie są zaznajomieni z narodzinami poczuciem wstydu, który nie jest wykształcony i nie mogą być narzucone z zewnątrz. Zadzwonił i inne podobne cechą jakości człowieka – z podziwem i litości.

Powitanie jest integralną częścią ludzkiego, ponieważ jest także dane przez Boga. Sołowjow, tłumacząc tę tezę, używane głównie źródeł biblijnych. Doszedł do wniosku, że cała historia ludzkości – to proces przechodzenia ze sfery natury do sfery ducha (czyli od pierwotnego zła do dobra). Dobrym przykładem jest ewolucja metod przestępców kara. Sołowjow powiedział, że ostatecznie zasadę zemsty krwi zniknął. Także w tej książce po raz kolejny opowiedział się przeciwko stosowaniu kary śmierci.

„Trzy rozmowy”

Z biegiem lat, filozofia twórczości napisał kilkadziesiąt książek, wykładów, artykułów itd. D. Ale, jak każdy autor, był ostatnim dziełem, który ostatecznie stał się podsumowanie ścieżce długoterminowego. Co zatrzymał Włodzimierz Siergiejewicz Solovev? „Trzy rozmowy na temat wojny, postępu i końca historii świata” – tak nazwano książki, napisany wiosną 1900 roku, na krótko przed śmiercią. Został on opublikowany po odejściu autora z życia. Dlatego wielu biografów i naukowcy doszli do zobaczyć go jako świadectwo twórczej pisarza.

Filozofia Vladimira Sergeevicha Soloveva, wpływając etyczny problem rozlewu krwi, na podstawie dwóch prac. War – jest zły, ale nawet ona może być sprawiedliwy. Jako przykład, myślicielem podał przykład kampanii prewencyjnych w Vladimir Monomakh stepu połowieckich. Z tej wojnie, książę był w stanie uratować słowiańska osada z niszczycielskimi najazdami mieszkańców stepu niż uzasadnić swoje działania.

W drugiej rozmowie na temat postępu Sołowjow powiedział ewolucja stosunków międzynarodowych, które zostały zbudowane na zasadach pokoju. Choć najpotężniejsze kraje bardzo chciał znaleźć równowagę między nimi w szybko zmieniającym się świecie. Jednak filozof nie widział krwawe wojny światowe, które wybuchły w ruinach tego systemu. Pisarz w drugiej rozmowie podkreślił, że główne wydarzenia w historii ludzkości miała miejsce na Dalekim Wschodzie. Podobnie jak kraje europejskie dzielone między Chinami a Japonią rozpoczęła ścieżkę gwałtownego postępu w modelu zachodniego.

Trzecia rozmowa koniec historii świata Sołowjowa, ze zwykłą sobie pobożności twierdził, że mimo pozytywnych trendów w świecie zła jest zachowana, czyli Antychrysta. W tej samej części filozofii pierwszy użył terminu „Panmongolism”, który później zaczął używać swoich licznych zwolenników. Zjawisko to jest konsolidacja azjatyckie narody przeciwko kolonizacji europejskiej. Sołowjow wierzył, że Chiny i Japonia łączą siły, stworzenie jednolitego imperium i wydaleniu cudzoziemców z sąsiednich regionów, w tym Birmy.