714 Shares 1088 views

Uciekanie się kota: kiedy czekać na nią i co robić

Jeśli chodzi o hodowlę zwierząt, dobrze byłoby pomyśleć o momencie, w którym kupiłeś puszystą grudkę. Wtedy to nie będzie zaskoczeniem dla kogokolwiek, że dziecko już dorasta, a instynkt prokreacji bierze swój ciężar. Jeśli nie chcesz, aby zwierzę uczestniczyło w hodowli, najlepiej ją sterylizować. W innej sytuacji właściciel potrzebuje pewnej wiedzy, aby można było odnieść sukces w procesie krycia, ciąży, karmienia i karmienia.

Więc, po pierwsze, kiedy jest pierwsze ciepło w kotach? Seksualne dojrzewanie występuje dość wcześnie, w wieku około sześciu miesięcy. Jednak wzrost i uformowanie ciała nie jest jeszcze zakończone, nie można dzianić zwierzęcia. Felinolodzy zalecają, aby pierwsze parowanie przeprowadzono nie wcześniej niż w trzecim okresie polowania. Oznacza to, że twoja ulubiona kreacja będzie miała półtora roku. Właściciel powinien pamiętać, że pierwszy zmarszczak musi być znoszony. Leki, które hamują przejawy polowań nie powinny być podawane zwierzęciu, zmienią stan hormonalny i mogą być przyczyną rozwoju chorób nowotworowych w przyszłości.

Trochę o anatomii i fizjologii układu reprodukcyjnego

U kotów i psów żeńskich występują pary płciowe – jajniki. Ich macica jest niesparowana, ma małe ciało i dwa wydłużone rogi. W nich znajdują się owoce rozwijające się. Cykl seksualny u kotów, podobnie jak u ludzi, jest regularny, ale miesiączka u kobiety i zachorowania na zwierzętach ma odważne znaczenie. Główna różnica między nimi jest taka. U zwierząt domowych jest to oznak zbliżającej się owulacji i chęci współżycia i jest konieczna, aby przyciągnąć kota. U kobiet obecność krwawego wyładowania jest okresem, w którym możliwość zapłodnienia jest minimalna.

Rozważmy bardziej szczegółowo, jak zachodzi się zachorowanie kota. Cały cykl seksualny przebiega etapami, wyróżnia się cztery okresy:

  1. Proestrus to czas przygotowania zwierząt. Jego zachowanie zmienia się, kot staje się bardziej kochany, ale kot nie przyzna. Jest niespokojna, jej apetyt jest zwykle zwiększany. Obrzęki zewnętrzne lekko obrzęknięte.
  2. Estrus – jest to okres, który nazywamy "wyrodą kota". Ma lekkie, rzadkie wyładowania. Należy pamiętać, że krwawe utwory, jak psy, nie zostawiają kota. Ponadto, ponieważ zwierzę dokładnie obserwuje higienę narządów płciowych, właściciel może nie zauważyć w ogóle jakiegokolwiek wyładunku. Konieczne jest skupienie się na zachowaniu zwierzaka: ona łagodnie się kręci, rzuca się na podłogę, łuki, ciągnie za ogon i wchodzi za nią z tylnymi łapkami. Ogólnie rzecz biorąc staje się bardziej kochany i szuka komunikacji. Często spotyka się mocz, apetyt jest zwykle zmniejszony. Jak długo żyje kot? Okres trądu trwa od 3 do 10 dni. Oczywiście, podobnie jak częstotliwość cykli, jej czas trwania jest indywidualny i zależy od wielu czynników: rasy, sezonu, wieku, warunków utrzymania zwierząt, częstotliwości odtwarzania. Idealny do pokrycia to od trzeciego do piątego dnia, chociaż dla każdej "pani" jest bardzo indywidualna.
  3. Metaestrus – czas trwania tego etapu wynosi średnio 8 dni. Kot odpędza kota. Jeśli było koncepcja, instynkt seksualny zanika, po 58-74 dniach, rodzą się kocięta. Czasami kocia zwierzę wznowione w czasie ciąży lub na tle karmienia niemowląt trochę czasu po urodzeniu. W przypadku braku zapłodnienia zwierzę wchodzi w nowy cykl reprodukcji, znowu będzie proestrus i tak dalej.
  4. Anestros – ten okres charakteryzuje się całkowitą uśpieniem seksualnym i najczęściej zimą, kiedy lekki dzień jest krótki.

Częstość występowania polowań seksualnych u kotów może odbywać się co trzy tygodnie w dwóch odcinkach rocznie.

Wiadomo, że w owych czasach czasami owłosienie kota jest przytłumione, "ukryte", właściciel może nie wiedzieć, że przeszła. Jeśli "pani" odbywa się w tym samym domu, co "rycerz", to zwykle się nie zdarza. Jeśli w mieszkaniu kota występują oznaki zachorowania, stają się jaśniejsze. Aby rozróżnić "ukryte" owady i jego całkowity brak, należy odwiedzić lekarza weterynarii.