595 Shares 5967 views

Wzory i zasady ewolucji. proces ewolucyjny

Ewolucja biologiczna oznacza naturalną ewolucję żywych organizmów, które towarzyszą zmiany w strukturze genetycznej populacji, a także wzrostem właściwościach adaptacyjnych, pojawienie się nowych gatunków i wymierania starych. Wszystkie te czynniki zmieniają się w czasie zarówno ekosystemów i biosfery jako całości.


Teoria podstawowa

Istnieje kilka teorii wyjaśniających mechanizmy, na których proces ewolucyjny jest zbudowany. Większość naukowców jest obecnie zaangażowana w syntetycznej teorii ewolucji (STE), na podstawie połączenia genetyki populacyjnej i darwinizmu. Teoria syntetyczny opisuje związek pomiędzy mutacjami genetycznymi, to jest, materiał zmian i naturalnej selekcji (mechanizm Evolution). Ewolucyjny proces, w ramach tej teorii jest proces zmiany częstości alleli z różnych genów w populacji gatunków przez wiele pokoleń.

Wzory i zasady ewolucji

Ewolucja jest procesem nieodwracalnym. Każdy organizm, który przez nagromadzenie pozytywnych mutacji mógł przystosować się do nowych warunków, po powrocie do dawnego ośrodka należy ponownie przechodzą adaptację ścieżki. Co więcej, żaden gatunek nie może zostać w pełni zaspokojone, sam Karol Darwin napisał, że nawet jeśli siedlisko będzie takie samo jak przedtem, potem ewoluowały gatunek nie jest w stanie powrócić do poprzedniego stanu. Oznacza to, że zwierzęta będą w stanie dostosować się do powrotu starych warunkach, ale nie „starych” sposób.

Można to łatwo zauważyć w przypadku z delfinami. Wewnętrzna struktura płetw (łącznie z wieloryba) zachowuje oznaki ssaków kończyny. Mutacje w puli genowej zaktualizowanej generacji, więc nigdy nie powtórzyć. Pomimo faktu, że delfiny i wieloryby zmieniły siedlisko, a pięć palcach kończyn – do żeberek, nadal są ssaki. Podobnie jak gady ewoluowały od płazów na pewnym etapie, ale nawet z powrotem w starym środowisku, nie może stanowić podstawy do płazów.

Innym przykładem tej zasady ewolucji: wiecznie krzew miotła. Na jego trzonie znajdują się jasne, duże i grube liście, które są faktycznie zmodyfikowane gałęzie. Prawdziwe liście są podobne do skali i znajdują się w centrum tych „łodygi”. Płatków zatok pojawia się wczesną wiosną kwiat, z którego dalej rozwija owoce. Butcher pozbył liści w procesie ewolucji, jako wynik był w stanie dostosować się do suszy, ale następnie ponownie wprowadzone do środowiska wodnego, ale zamiast tego pozostawia zostały zmodyfikowane pędy.

niejednorodność

Warunki ewolucji powiedzieć, że proces jest bardzo różnorodny i nie zależy od czasu astronomicznego. Na przykład, nie są zwierzętami, które istniały na niezmienionym poziomie setek milionów lat. To crossopterygian ryby, Tuatara i sablehvost – żywych skamieniałości. Ale zdarza się, że specjacja i zmienność zachodzi bardzo szybko. W ciągu ostatnich 800 tysięcy lat w Australii i na Filipinach, pojawiają się nowe gatunki gryzoni i Bajkał w ciągu ostatnich 20 milionów lat został wzbogacony przez 240 gatunków krabów, które są podzielone na 34 nowych rodzajów. Występowanie lub zmienić typ nie zależy od czasu jako takiego, ale jest ustalana przez brak kondycji i liczby pokoleń. Oznacza to, że szybko rozmnażające gatunek, tym wyższe tempo ewolucji.

system zamknięty

Procesy takie jak ewolucji, dobór naturalny i mutacji, może działać znacznie szybciej. Dzieje się tak wtedy, gdy warunki środowiskowe są niestabilne. Jednak w głębokich mórz, wody jaskini, wyspy i inne izolowane tereny ewolucji, dobór naturalny i specjacji występują bardzo powoli. Tłumaczy to fakt, że wiele ryb crossopterygian milion lat pozostają niezmienione.

Prześledzić zależność tempa ewolucji dobór naturalny jest dość prosta owad. W latach trzydziestych ubiegłego wieku przed szkodnikami zaczęli używać toksycznych leków, ale po kilku latach były gatunki, które przystosowały się do leku. Formy te zajęły dominującą pozycję i szybko rozprzestrzenił się po całej planecie.

Do leczenia wielu chorób, często stosuje silne antybiotyki – penicyliny, streptomycyna, gramicydynę. ewolucja zasad odniosły skutek: w latach czterdziestych, naukowcy zauważyli pojawienie się drobnoustrojów opornych na te leki.

regularności

Istnieją trzy główne obszary ewolucji, zbieżności, rozbieżności i równoległości. W czasie rozbieżność była stopniowa rozbieżność wewnątrzgatunkowych objawów, które ostatecznie prowadzą do nowych grup osób. Ponieważ różnice w strukturze i sposobie produkcji żywności staje się coraz bardziej widoczne, grupy zaczynają się rozchodzić do innych obszarów. Jeżeli jeden obszar został dozwolony, te same potrzeby w żywności, w czasie, gdy dostawa żywności będzie mniej, będą musieli opuścić stronę i dostosować się do różnych warunków. Jeśli w tym samym obszarze, istnieją gatunki o różnych potrzebach, konkurencja między nimi jest znacznie mniejszy.

Znamiennym przykładem, w jaki sposób ewolucyjny rozbieżność procesu – jest 7 gatunków jeleni podobne do siebie: to renifery, jelenie, łosie, jelenie, cętkowany daniele, sarny i piżma.

Gatunki o wysokim stopniu zróżnicowania, mają możliwość opuszczenia więcej potomstwa i mniej konkurują ze sobą. Kiedy oznaki rozbieżności jest wzmocniona, populacja jest podzielona na mniejsze gatunki, które w wyniku doboru naturalnego, może w końcu stać się oddzielne gatunki.

społeczność

Konwergencja zwany także ewolucja systemów żywych, co spowodowało niepowiązanych gatunków pojawiają się wspólne cechy. Przykład zbieżności jest podobieństwo kształtu ciała delfinów (ssaki), rekinów (FISH), ichtiozaurów (gady). Jest to wynik o istnieniu w tym samym środowisku i tych samych warunków życia. Laza i kameleon agama też są niezależne, ale bardzo podobny w wyglądzie. Skrzydełka są również przykład zbieżności. Nietoperze i ptaki występują one zmieniając przednie nogi, ale motyl jest gromadzenie się w organizmie. Konwergencja jest dość powszechna wśród różnorodności gatunkowej naszej planecie.

równoległość

Termin pochodzi od greckiego „parallelos”, co oznacza „przyjście obok”, a to tłumaczenie jest dobre wyjaśnienie jego znaczenia. Współbieżności to proces niezależny nabycia podobnych cech strukturalnych między zbliżonych grup genetycznych występujących ze względu na obecność funkcji odziedziczony wspólnych przodków. Ten typ ewolucji jest szeroko rozpowszechniony w przyrodzie. Przykładem tego jest wygląd żeber jak urządzenia do wodnego ośrodka, w którym Morsy otariids i phocids utworzone równolegle. Także wśród wielu skrzydlatych owadów nastąpiło przesunięcie w przednich błotnikach elytra. W Crossopterygii istnieją oznaki płazów i ssaków podobny do jaszczurki, istnieją oznaki ssaków. Obecność równoległości wskazuje nie tylko jedność pochodzenia gatunków, ale także istnienie podobnych warunkach.