155 Shares 9938 views

Kiedy świat TB dzień?

Patrząc na kalendarz, widzimy, że każdy dzień jest obchodzony wakacje. Czy jest to pewna data, mający na celu zwrócić uwagę opinii publicznej na to czy tego problemu. Jest teraz chcę mówić o tym, kiedy Światowy Dzień TB i dlaczego ten dzień jest bardzo ważne dla każdego człowieka.

Trochę historii

Światowa Organizacja Zdrowia już dawno przyciąga ludzką uwagę na ten problem. Po gruźlicy – choroby, która może dotknąć każdego. Dlatego WHO, we współpracy z organizacją międzynarodową, czy raczej Unia zwalczania chorób płuc, 24 marca 1982 zaczął obserwować Światowy Dzień TB. Dlaczego ta data? jest to kwestia dość logiczne. Wszystko jest proste. Jest to liczba, ale sto lat wcześniej, prątek Kocha została odkryta w 1882 roku – jedyny czynnik sprawczy gruźlicy.

W 1993 roku społeczność międzynarodowa uznała ten problem całkowitą katastrofą. A w 1998 roku Światowy Dzień Gruźlicy był tak ważnym i oczekiwane wsparcie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Kilka słów o gruźlicy

Chciałbym powiedzieć trochę o samej chorobie. Po tym wszystkim, musisz zrozumieć, o co chodzi, jeśli chodzi o gruźlicę. Jest to choroba zakaźna. Wielkie niebezpieczeństwo, że choroba jest przenoszona przez unoszące się w powietrzu kropelki. Udostępnianie zakaźne prątki mogą być kaszel, kichanie, a nawet w trakcie rozmowy, kiedy, aby uzyskać cząstki rozmówca śliny pacjenta. Ponadto, nie każdy wie, że jest zakażona. Bez odpowiedniego leczenia gruźlicy przewoźnika zarażenia się chorobą średnio 15 osób rocznie. Jednocześnie pomaga choroby rozwijać złe jedzenie, złe nawyki (alkoholizm, palenie tytoniu, narkomania), rodzaj stresu i depresji, jak i chorób przewlekłych (takich jak AIDS czy cukrzyca).

Dlaczego ona publiczna?

Światowy Dzień TB – 24 marca, należy pamiętać każdy. Po tym wszystkim, problem ten może dotknąć osoby w każdym miejscu i na każdym, nawet najbardziej nieoczekiwanej czas. I to niezależnie od statusu społecznego czy materialnego dobrobytu. Przynajmniej raz w roku, w tym dniu, potrzeba publicznego otrzymywać przypomnienia o tej chorobie, jak to jest transmitowany, a na pewno trzeba zrobić, aby chronić siebie i wszystkich członków rodziny z infekcją. W tym celu wiele działań może być przeprowadzone: seminaria, wykłady, okrągłe stoły, szkolenia. Mówi się też, że potrzeba do tego problemu, aby informować dzieci. Konieczne jest, aby organizować różne spotkania z lekarzami w szkołach i innych instytucjach edukacyjnych. Również działa dobrze i przekazać niezbędne informacje o tym problemie dzieci ławek, gazety, czasopisma, broszury ściennych.

Co robić?

Co można powiedzieć w TB Day? Tak więc konieczne jest, aby informować ludzi nie tylko o tym, jak można się zarazić, ale również, co zrobić, jeśli infekcja już nastąpiło.

 1. Szczepienia. Ludzie muszą zrozumieć, że można chronić siebie, czy szczepione w odpowiednim czasie. Tak więc, już w 1919 Calmette mikrobiolog, a jego bliski przyjaciel lekarz weterynarii Guerin stworzony szczep Mycobacterium, która jest odpowiednia dla osób TB szczepieniu. szczepionka została podana do pierwszego dziecka BCG w 1921 r.
 2. Odpowiednie leczenie. Trzeba wiedzieć, że ważne jest nie tylko, aby dowiedzieć się o chorobie, ale także, aby uzyskać odpowiednie leczenie. Tak więc konieczne jest, aby powiedzieć, że w 1943 roku naukowcy i biochemików został otwarty „streptomycyny” – lek (antybiotyk), który zabił bakterie gruźlicy.

Strategia pozbycie się problemu

Światowy Dzień Gruźlicy powinien również poinformować opinię publiczną oraz fakt, że w roku 1993 choroba ta została uznana za krajowy problemu. Nieco później, w celu uniknięcia szerokiego rozprzestrzeniania się choroby, specjalna strategia, która nazywa KROPKI został opracowany. Jej celem – wczesne wykrywanie problemów i przydział do leczenia. Istotą pozbycie się tej choroby polega na tym, że dana osoba będzie przypisany do krótkich kursów chemioterapii. Jest to bardzo ważne jest stałym nadzorem specjalistów.

Niektóre dane i statystyki

Mając do czynienia z kiedy TB Dzień (24 marca), powinniśmy również zapewnić pewne dane, które powinny skłonić każdego człowieka.

 1. W 2013 roku liczba chorych na gruźlicę było 9.000.000. Man. W tym samym roku, półtora miliona ludzi zmarło (jedna piąta z nich żyje z HIV / AIDS).
 2. Rozprzestrzenia się choroby na całym świecie. Ale nadal duża część – 56% pacjentów – znajdują się w Azji i Oceanii. Wielu pacjentów jest również w Indiach, Chinach i Afryce.
 3. Według statystyk, 60% pacjentów – mężczyzn.
 4. W ciągu ostatnich 25 lat, występowanie choroby zmniejszyła się o 41%.

Jak przyciągnąć uwagę publiczności

Jak trzymać Międzynarodowego Dnia TB? Tak, można używać różnych metod informowania społeczeństwa. Co to może być?

 1. imprezy informacyjne. W tym przypadku, ludzie muszą się komunikować, lekarzy, naukowców, którzy mają obowiązek poinformować o problemie i sposobach jego wystąpienia, a także sposobów jego zwalczania. Jest najlepszy w tym przypadku rozmów i wykładów roboczego. Wskazane jest, aby organizować spotkania, tak aby odwiedzający wydarzenie może zadawać pytania.
 2. Umieszczanie materiału tematycznego. Opinia publiczna powinna być informowana za pośrednictwem prasy, Internetu, radia i telewizji. Aktywnie przekazać informacje do osób, broszur, gazet ściennych i plakatów, które informują o chorobie.
 3. Dostępu dzień otwartych drzwi. Odnosi się to do instytucji medycznych. Na przykład, w Dniu TB może zorganizować mobilną fluorografię, gdzie ludzie są wolni i szybko robić zdjęcia. Częściej niż nie umieścić je w centrum miasta, gdzie każdy może sprawdzić na obecność choroby. Natychmiast tam powinien być obecny i specjaliści, którzy mogą informować zarówno pacjentów zdrowych i chorych.
 4. Edukacja. Możliwe jest prowadzenie różnych szkoleń i seminariów, w których ludzie zostaną przeszkoleni w jaki sposób można uniknąć zakażenia i co zrobić, gdy pojawiły się pierwsze objawy.
 5. Konferencje, seminaria. Można zbierać pracowników w różnych dziedzinach, które są „wysoki poziom” omówi sam problem i sposoby ich usuwania.
 6. Konferencja prasowa. Społeczeństwo musi poinformować o tym, jak choroba jest powszechna w tym czasie, zwiększa lub zmniejsza odsetek spraw, czy istnieją nowe sposoby radzenia sobie z tym problemem. Lepiej jest, jeśli ta informacja będzie informować naukowców, a nie politycy.

I, oczywiście, w każdym mieście powinny być organizacja walki z gruźlicą. Przecież każdy musi pamiętać i wiedzieć, gdzie mogą szukać pomocy, gdyby umieścić taką diagnozę, takich jak gruźlica.