201 Shares 3641 views

Bóg Loki: obraz mitologii skandynawskiej

Bóg Loki jest jednym z najbardziej popularnych mitologicznych stworzeń z mitologii skandynawskiej od wielu wieków. Był postacią wielu książek, muzyki, filmów, a nawet gier komputerowych. Jednocześnie charakteryzacja tego bóstwa ma wiele kontrowersyjnych interpretacji wśród badaczy i mitologów. Podstawowe dane o Loki są zawarte w takich pracach, jak "Młodsi Edda" i "Starszy Edda", napisane przez islandzkiego pisarza Snorri Sturluson w 11 wieku jako podręczniki o poezji skaldickiej.

Istota i pochodzenie

Loki jest skandynawskim batem ognia, oszustwa i przebiegłości. Snorri dał również opis zewnętrznej części bóstwa: jest przystojny, krótki, cienki, a jego włosy mają ognisty czerwonawy kolor. Jego charakterystycznymi cechami są ostry umysł, przebiegłość, zaradność, przebiegłość i drapieżność, a także możliwość zmiany wyglądu. Ze względu na te cechy, Asy pozwoliły oblubienicy żyć w Asgara. Ten bóg ma również kilka innych nazwisk: Lodur, Loft i Hwedrung.

Jeśli chodzi o pochodzenie Loki, uważa się, że jego ojcem był matka Farbauti, a matka – Lauvei (inna nazwa to Nahl). Choć według innych badaczy Loki istniały przed Odinem, bo jego ojciec był olbrzymem Ymirem, powietrzem Kari, wodą braci Hler i bogini Ran-siostry. Dopiero później bóg ognia i oszustwa weszli do triady demiurgii wraz z Odinem i Henirem. Pomimo tego, że we współczesnej interpretacji mitologii skandynawskiej w różnych źródłach wskazano, że Thor i Loki są antypodami, w tym samym Snorri Sturluson One jest bliźniaczym bogiem oszustwa, ale jednocześnie jego przeciwieństwem. Ale bóg-grzmot tylko sporadycznie dokonał sprytnego towarzystwa bóstw w tych lub innych sytuacjach.

Funkcja

Bardzo wszechstronne i sprytne bóstwo ujawnia mitologię. Bóg Loki posiadał wiele niezbędnych cech, za które asy tolerowały jego antyki i zamknęły oczy na wiele rzeczy. W wielu sytuacjach uratował innych bogów, ale w większości przypadków wpadli w kłopoty dzięki Loki, który ocalił własną skórę lub zobaczył jakieś korzyści. Podstępny bóg pomagał asów, olbrzymów i przez długi czas wszyscy byli zadowoleni z tego, zwłaszcza że od początku jego pojawienia się w Asgard Loki był dobry, w miarę możliwości dla oszustwowego Boga, pomagał bogom wiele razy. Razem z Odinem uczestniczył w tworzeniu świata wraz z innymi demiurgami, oddychał żywotem w drewniane prototypy ludzi. Pomagał bogom odzyskiwać mnóstwo skarbów. Jednak później, stając się bardziej zły i znajdować się w bardziej demoniczny sposób, bogini Loki zasłużył na nienawiść do asów, którzy wciąż kłócili się ze sobą i stali się uosobieniem wszystkich chorób, aż do Ragnaroka. To bóstwo stało się analogiem Lucyfera w mitologii skandynawskiej.

Osobiste korzyści

W przygodzie z Odinem i Hernirem, opisywanym w "Młodej Edzie", bóg Loki uderzył Tiazza, który zamienił się w orła i próbował wziąć najlepsze kawałki żywności przygotowanej przez asami, ale przylgnął do olbrzyma, który zabrał go do swojej legowiska. Tiazzi obiecał uwolnić Loki w zamian za Idunn i jej młodocianych jabłek, a dzięki swojemu sprytowi i przebiegłości poprowadził boginię do olbrzyma. Ale asy bez jabłek zaczęły rosnąć i sprawiły, że Loki wrócił Idunn. Odwracając sokół, sprawca był w stanie oddać boginię Asgardowi i Titaniowi, który poleciał po jej zabiciu innych bogów. Ten przypadek doskonale pokazuje, że Loki w większości dokonywał jakichkolwiek działań wyłącznie na podstawie własnej korzyści lub zagrożenia życia.

Przygody z Thorem

Ale mimo to był podstępny bóg i takie działania, które można by nazwać bezinteresownie. Tylko dzięki swojej inteligencji, pomysłowości i sprytnemu grzmotowi Bożemu udało się przywrócić swój legendarny młot Mjellnir. Thor i Loki poszli do jamy Yotun Trum, która ukradła legendarną broń, ukrywała się jako jego oblubienica i jej pokojówka. Sprytny mężczyzna przekonał olbrzyma, aby pokazał swemu młodemu wielki młot, a gdy Trum pokazał Mjellnirowi, Thor zdołał wyrwać rękojeść i pokonać porywacza.

Ale ci dwaj bogowie również mieli przygodę, w której Loki zastąpił swojego towarzysza. Aby uratować życie, urodzony туtun przyniósł Tora bezpośrednio do kryjówki olbrzymiego Geirroda, Thunderer mógł być zbawiony tylko przez dobrą siatkę.

Dziedzictwo

Podobnie jak wiele bóstw różnych panteonów, Loki posiada również osobliwe dziedzictwo. Uważa się, że początkowo nie był zły, będąc duchem życia. Wraz ze swoją żoną Glut (blask), boga ognia Loki uważano za symbol domu. Od pierwszego małżeństwa miał dwoje dzieci, Enmir i Aisę. Jednak im dalej, tym bardziej Loki zemdlał się i demonizował. Jego druga żona była olbrzymią Angrbod, ich sekretne małżeństwo w żelaznym lesie Yotunheim zostało zabronione przez Odina, który był jeszcze bardziej zły, gdy dowiedział się o narodzinach trzech potwornych dzieci: czerwonej niebieskiej Hel, straszliwego wilka Fenrir i ogromnego węża Yormunganda. Jeden z nich rzucił Hel w Niflheim, gdzie stała się boginią śmierci, Yormunganda wysłał się na dno morza, gdzie stał się Wężem Światowym, ale Fenrir pierwotnie zabrał go do Asgard, gdzie próbował założyć łańcuch, ale nikt nie mógłby trzymać potężnego wilka, a w końcu Został wrzucony do podziemi.

Bóg Loki również urodził legendarnego, ośmiorzonnego ogiera Odina Sleipnir. Wykorzystując swą zdolność, odwrócił klacz, aby odwrócić uwagę konia Swadilfari, dzięki któremu marynarz Yotun obiecał asy budować Asgarda w rekordowym czasie, a bogowie nie chcą go zapłacić. Trzecią i ostatnią żoną Loki była Sigyun, która urodziła dwóch synów: Vali i Narvi (lub Ali i Nari).

Gniew Bogów

Podczas święta w Aegir (gigant morski), Bóg Loki niechcący potępił błędy w swoich wadach i przyznał się do morderstwa Baldura, syna Odina. Dla bogów była to ostatnia kropla. Złapali złoczyńcę i jego dwoje synów, zmienili Vali w wilka, który rozdarł brata, a odrodzenie Narquee'a wiązało Loki na trzy kamienie, a wąż powiesił się na jego głowie, a trucizna miała zatruć się w twarz zmarłego bóstwa i doprowadzić do niego piekielne męki. Sigyun trzymał kubek, który zebrał truciznę, tak że nie uderzył go w twarz mężczyzny. Ale kiedy przepełniła się i trzeba ją opróżnić, krople padły na twarz Loki, a sama ziemia trzęsła się z bólu. I tak do samego Ragnaroka, podczas którego bogowie Loki walczyli z Asami.