478 Shares 7848 views

Pierwotne i wtórne czynniki wpływające na trzęsienie ziemi

Czynniki wpływające na trzęsienie ziemi – powoduje to naturalne zjawisko, bo z czego ludzie, zwierzęta i rośliny zostały naruszone. Oni bardzo dużo. I wszystko powinno udostępniać jak najwięcej szczegółów, jak to możliwe.

wstrząs sejsmiczny

To – Pierwszą rzeczą, którą należy zauważyć uwagę, mówiąc o trzęsień wpływających czynników. Wstrząs sejsmiczny nazywa wpływu spowodowanego atakami podziemnych (wybuchów) i wahań Ziemi. Wynika to z wpływu głębokich sił tektonicznych. W tym momencie, deformacja warstw skalnych ziemi A potem – ich późniejsze prasowanie. Rezultatem jest krytyczna przeciążeniem, z powodu której warstwy są przesunięte i rozdarcie. Stanowi usterkę cieście że zamyka szarpnięć. A oni z kolei mają wyraźny charakter wstrząsu sejsmicznego.

Również w tym zakresie powinny obejmować przemieszczenie lodowce i skały. To nie jest głównym czynnikiem trzęsienie ziemi uderzające, ale jeden z nich.

Inne czynniki pierwotne

Do wyżej może również zawierać przemieszczanie, drgania, wypaczenia w glebie i do gleby. Kluczowych czynników wpływających na trzęsienie ziemi, – jest to również zniekształcenia, pęknięcia, osiadanie i zagęszczanie. Natychmiast przychodzi na myśl to zjawisko geologiczne, jak osuwiska. Jednak to nie jest głównym czynnikiem uderzającego trzęsienia ziemi. Ta konsekwencja, wynikająca zazwyczaj nad brzegiem morza lub rzek, jak również w górach. I na zboczach dolin. Najbardziej niebezpieczna forma na dnie mórz.

I dlaczego występuje? Ze względu na trzęsienia ziemi. Oczywiście, nie ma klasyfikacji osuwisk. Deszcz, śnieg, lód, wulkaniczny, limnogennye wynikać z innych przyczyn, może być rozumiane z nazwy. Ale seismogenic osunięcia ziemi wywołane przez silne trzęsienia ziemi. masa mielona gasi się zboczach. Skutki więcej niż poważny. Jeśli upadku potężny, ludzie, zwierzęta, rośliny i budynki w niebezpieczeństwie kalekie fragmenty różnych wzorów, kamieni i głazów.

Inne czynniki – błędy, fale tsunami przepięć (późniejsze), upadek budynków i podziemnych gazów.

Trzęsienie ziemi – wybuch wulkanu

I to jest prawdziwe. Międzynarodowy zespół naukowców, w kwietniu tego roku, po raz kolejny potwierdziła wnioski – trzęsienie ziemi może spowodować (lub czynnik) wybuch. Albo nawet nie jeden, lecz kilka.

Naukowcy już dawno zorientowali się, że niektóre erupcje miały miejsce bezpośrednio po trzęsieniu ziemi. Jednak, co dziwne, w pewnej odległości od ich centrów. Ten temat interesuje nawet Karola Darwina.

I połączenie pomiędzy jednym a drugim zjawiskiem jest wyjaśnione na różne sposoby. Jedna z wersji jest następujący: drżenie mieć pozytywny wpływ na wzrost pęcherzyków magmowych. Zwiększają one swoją objętość. Oraz zwiększenie ciśnienia magmy. A jednak okazało się, że kuliste kieszenie magma rezonować z fal sejsmicznych.

Druga fala konsekwencji

Z powyższych – nie wszystko, co pociąga za sobą aktywność sejsmiczną. To tylko podstawowe czynniki wpływające na trzęsienie ziemi, i nie jest też drugorzędnym.

Należą eksplozje i pożary. Stan zapalny pojawia się w obszarach zamieszkanych, z powodu wycieku gazu ziemnego lub innych substancji palnych, a także z powodu zerwania przewodów elektrycznych. Warto pamiętać, trzęsienie ziemi, które miało miejsce w 1995 roku w Kobe (Japonia). Jeden z najgorszych klęsk żywiołowych w kraju – 7,3 w skali Richtera. Przyczyną był właśnie tektoniczne wina. Z powodu pożarów, które powstały w wyniku katastrofy zginęło około 5000 osób.

Inne czynniki wpływające na wtórne trzęsienia ziemi – katastrofa, powódź, przerwy sieci kanalizacyjnych, a także lawiny błotne i Rockfalls. Wszystkie powyższe jest w stanie prowadzić życie setek ludzi.

lawiny

To jest – jeszcze jedna konsekwencja, że jest konieczne, aby dotknąć, mówiąc o trzęsieniu ziemi i jej czynników wpływających. Prezentacja będzie proste zjawisko. Avalanche – ogromna masa śniegu spadających z zboczach. Fakt, że może to być spowodowane aktywnością sejsmiczną i drżenie – nie dziwi. Avalanche jest katastrofą, które mogą zamiatać osobę ze stoku. Więc zabił wielu wspinaczy i snowboardzistów. Ludzie po prostu spaść z dużej wysokości i przerwy. Ale są też inne powody.

Śnieg tylko pozornie wydaje się łatwa i przyjemna. W rzeczywistości, masa lawinami do kilkuset ton! W konsekwencji – złamań kości i zamartwicy (uduszenie). Ponadto, prawie niemożliwe, aby wezwać pomoc. W śniegu słabej przewodności dźwięku. Jest miękka i tłumi nawet najgłośniejsze wołanie o pomoc.

Man – prowokacja

I to jest dobrze znane wszystkim. Wcześniej wymienione czynniki wpływające na trzęsienie ziemi. Pierwotne i wtórne skutki dla ludzi mogą być bardzo poważne. To tylko ich wygląd często obwiniają samych ludzi.

Niektóre z ich działań nałożyć bezpośredni nadruk na klęski żywiołowe. Obejmuje wylesiania, rozwój głębokie wód, emisji szkodliwych odpadów do atmosfery, a nawet próby jądrowej. Błędy w projektowaniu, a następnie bardziej zawarta w życiu, może być śmiertelna.

Powodują nienaturalne trzęsienia ziemi może być wtrysk wody lub oleju w głąb ziemi, które są przeprowadzane w celach środowiskowych i przemysłowych. Ciecz wpływa na wzrost ciśnienia podziemnego. A to z kolei osłabia szwy. Rezultat – wystąpienie trzęsienia ziemi. I ich czynniki wpływające, w skrócie, jest już odzwierciedlone w zdrowiu ludzi. Dlatego tak ważne odpowiedzialnego podejścia. To nie tylko słowa. Człowiek, ponieważ może on cierpieć z ich własnych działań.

obszar tła

Dobrze, wyżej wymienione czynniki wpływające na trzęsienie ziemi – pierwotne i wtórne. Ale jest bardziej interesujący temat, odnoszące się bezpośrednio do tego naturalnego zjawiska. A to – czynniki, które nie pojawiają się później, ale przed katastrofą.

Nie tak dawno temu, japońskie geofizycy dowiedział się czegoś ciekawego. Fakt, że trzęsienia ziemi mają związek z cyklem księżycowym. W zasadzie nie jest to zaskakujące. Po tym wszystkim, te same przypływy związane z cyklem księżycowym.

Co naukowcy doszli? Poza tym, jak się okazuje, najbardziej potężne trzęsienie ziemi miało miejsce w tych okresach, gdy nów czy pełnia panował.

Wyjaśniono, że nie jest bardzo proste, ale jest jasne. Jeśli mówimy w języku potocznym, Ziemia, Księżyc i Słońce są stale w ruchu. Następnie zamknij, a następnie oddalają się od siebie. To prowokuje osławionego siły pływowe. Ze względu na odmienny efekt przyciągania rozpocząć pływy w zbiornikach. W szczególności – w oceanach. Równolegle powierzchni ziemi następuje odkształcenie. Zmiany są niewielkie – kilka centymetrów. Ale te szczepy są czynnikiem, który wyzwala aktywność sejsmiczną. Kiedy to nastąpi, zlokalizowane obszary powierzchni Ziemi gwałtownie spada napięcie, które kopilos lat, ponieważ wszystkie wspomniane wcześniej – cykle księżycowe, przypływ, odpływ i inne czynniki.

wielkość

Mówiąc o tym, co czynników wpływających na trzęsienie ziemi, należy zauważyć, uwagi i skali Richtera. Określa on ilość, która charakteryzuje wydany energii w aktywności sejsmicznej.

Przynajmniej – jest zero punktów. Każda czynność tylko stałe urządzenia. Jednostka jest wskazywana przez trzęsienie ziemi, które nie są odczuwane przez ludzi. Deuce – coś, co może być odczuwane przez lokatorów z wyższych pięter. Aktywność, waha się od 2,5 do 3 punktów, filc w całym budynku. Widziany swinging obiektów zdolnych To – żyrandole, „łapacze snów”, huśtawki, itp …

Na 3,5 pkt okien pierścień i otwarte drzwi z oknami. Zauważalne wsady w wodach? Stąd siła rejestrowane od 4 do 4,5 w skali Richtera. Z pięciu punktów ludzie tracą równowagę, tynk i popękane szyby uszkodzony. Jeśli twoje stopy trudno się oprzeć, a stary trzyma „Modlitwa na” budynek upadku – aktywność wzrosła do poziomu „6” na skali. 6,5 na pęknięcia ziemi.

Zniszczenie komunikacji i konstrukcji zdefiniowane przez 7 punktów. 7.5 Jeżeli istnieje więcej notorycznie osuwiska. Jeśli szyny są wygięte, a rurociągi przestają funkcjonować – już 8 punktów. 8.6 Kiedy energia generowana przez trzęsienie ziemi, ponad milion (!) Razy taki, który ma bombę atomową. 9 punktów – to koniec. Budynek, a także wszystko, co istnieje w tym obszarze, jest zniszczona.

seaquake

Jest to – ważny numer temat 2. Trzęsienia ziemi i ich czynniki wpływające naprawdę straszne. Ale jeśli wahania dotyczą wód – prawdziwa katastrofa nadchodzi.

Seaquake we wszystkich przypadkach towarzyszą fale pływowe. To przynajmniej. I często jest to zjawisko – w wyniku trzęsienia ziemi, które miało epicentrum na ziemi w pobliżu morza lub na dole.

Powodem może być również ogromna warstwa brzeg osuwisko. Albo, że nie jest lepiej, wybuch podwodnego wulkanu. Konsekwencje żadnej z tych opcji zgnieceniem. Warto przypomnieć, w 1755 – katastrofa, która wystąpiła w pobliżu Lizbony. Było wstrząsy sejsmiczne, które wywołało seaquake dziesiątki pożarów i potężny 17-metrowa tsunami. Do wypadku doszło na 9:20 rano w dniu 1 listopada. Sześć minut zginęło 80 000 (!) Ludzi. Jeśli wierzyć geologów, ogrom następnie zbliżył się do 8,7 punktów. W tym, że trudno jest nie wierzyć – w rzeczywistości 1/3 miasta następnie została beznadziejnie zniszczone.

Jak przewidzieć zjawisko?

Każdy badanie czynników wpływających na trzęsienia ziemi, odbija – to jest możliwe, aby w jakiś sposób uniknąć wszystkich wyżej wymienionych? Bardzo mało prawdopodobne. Zapobiec naturalne zjawisko sił ludzkich niemożliwych. Jednak jego podejście do identyfikacji – doskonale.

Należy zachować ostrożność, jeśli w okolicy, który był dawniej powietrze było czyste, nie było zapach gazu. Ptaki i zwierzęta są niespokojne zachowywać? Może to być również znak. Koty zwykle opuścić swoje zwykłe miejsce zamieszkania, przynosząc kocięta. Ptaki 10-15 minut przed rozpoczęciem imprezy niezwykle krzyczeć i skakać po klatce. I zwierząt, które żyją w stodołach, paniki. Fakt, że trzęsienia ziemi towarzyszą nieprawidłowe działanie pól elektromagnetycznych. Zwierzęta są w pełni świadomi i reagować.

Deformacja drogi lub lądowych wstęg powinna ostrzegać wstępne drżenia – też. Innym pobudką – spontaniczny zapłon świetlówek. Oczywiście, jeśli jest jedna rzecz, panika nie jest konieczne. Ale tu jest całością wszystkich tych czynników powinny być powiadamiani.

Nadchodzi katastrofa – co robić?

trzęsienia ziemi wpływające czynniki były brane pod uwagę. Zasady zachowania – kolejny temat, który należy zauważyć uwagę. Nie daj Boże, oczywiście, że ta katastrofa nie dotknął ludzi. Ale uprzedzony – jest uzbrojony.

Reguła №1 – potrzeba, aby nie zasnąć. Musimy działać pewnie i szybko, a do tego musimy samokontroli. Reguła №2 – musimy natychmiast opuścić budynek. Ponieważ jest to najbezpieczniejsze miejsce podczas aktywności sejsmicznej – jest to obszar o minimalnej liczby struktur.

Reguła №3 – konieczne jest opuszczenie budynku po pierwszym wstrząsie. Gdyż w przeciwnym razie można stracić równowagę. Zasada №4 – nie strata czasu. Liczy się każda sekunda. Konieczne jest, aby zabrać ze sobą tylko te pieniądze, dokumenty i rzeczy niezbędnik – coś, bez czego ludzie nie mogą naprawdę istnieć. Słaby, wątły ludzie i zwierzęta, został zniesiony z budynku.

Reguła №5 – brak windy, tłumy na przystankach i wyskakuje z okna. I wreszcie ostatni. Opuszczając mieszkanie / biuro / home / pracy, konieczne jest, aby wyłączyć gaz, woda i prąd.

Jeśli nie ma ucieczki?

Zdarza się, że opuszczają budynek nie działa. Zbyt późno, przejście jest wypełniona, drzwi zablokowane – każdy może się zdarzyć. Ale w tym przypadku, wydawałoby się beznadziejna, nie możemy tracić nadziei i ducha walki.

Najbezpieczniejsze miejsce w pokoju – to narożniki głównych ścian lub otwory w nich. A także w przestrzeni znajdującej się pod struktur nośnych. Człowiek, który okazał się w takim „pułapkę”, muszą kucać, pochyl tułów do przodu, a następnie zamknij twarz i głowę ze swoimi ramionami. Można wstać i zmierzyć się z nośną ściany. Jeszcze wolno „leży” i to jest.

Szansa na ucieczkę z powyższym, jeśli pokój ma zapasowego źródła światła, zapas żywności i wody, apteczka i radio autonomicznym.

Ale co najważniejsze – nadzieje i wiara w zbawienie. Cud, nie może się zdarzyć, ale to nie tracić odwagi osoba łatwiej poruszać się w danej sytuacji – to fakt.