397 Shares 4879 views

hydrodynamiczne wypadek


Jedną z najbardziej uderzających przykładów hydrodynamicznych wypadków stał się wydarzeniem w Kalifornii, zaledwie siedemdziesiąt kilometrów od Los Angeles (San Francisco Canyon). Zbiornik zaczął wypełniać w roku 1972, ale najwyższy poziom został osiągnięty w roku. Woda przesiąka przez zapory, spowodowały zaniepokojenie nawet wtedy, ale skargi mieszkańców władze nie reagują. Problem przyszedł w 1928 roku, w dniu 12 marca. Zapora nie przetrwać ciśnienie wody, przełamanie warstwy gleby i zwinięta. 40 m długości ściany płynu prowadzi elektrownię wbudowany w 25 km po 5 minutach. Wszystkich żywych istot razem z budynków zniszczonych. Przepływ przykrywa doliny. Tu jego siła trochę słaby, ale w dalszym ciągu na drodze do zamiatania z dala wszystkiego, przenosząc się do równiny przybrzeżnej. W tym czasie było już trzech kilometrów przepływu błoto, który zabił sześć osób …

Jakie są rodzaje hydrodynamicznych wypadków? Mogę ich uniknąć?

Hydrodynamiczne wypadek głównie przewidywalne i przewidywalne, ale ludzka nieostrożność pozwala im się stało. Niestety, naturalny czynnik w postaci trzęsienia ziemi, huragany, osuwiska, lawiny i powodzie staje się przyczyną tragedii jest znacznie rzadsze niż czynnik ludzki. Hydrodynamiczne wypadki zdarzają się często z powodu błędów w projekcie, wady projektu budowlanego, łamania zasad działania, nieodpowiednich spływowe i przelania wody przez zapory. Ponadto, nie przegap okazji do aktów sabotażu i strajki przeciwko takich obiektów.

Hydrodynamiczne wypadki są wynikiem awarii budowli wodnych, powodując niekontrolowane potężnego przepływu ogromnej masy wody z szybkiego zalewa teren rozległy, niosąc zniszczenie i śmierć. Zalany powierzchnia jest podzielona na 4 strefy.

Pierwszy znajduje się w bliskiej odległości od inżynierii wodnej oraz w promieniu 12 km od niego. Prędkość i wysokość strumienia zależy od charakteru uszkodzenia budowli hydrotechnicznych, ich pełności przed wypadkiem i wysokości nad poziomem morza. Tutaj zniszczenie najbardziej ambitny.

W drugiej i trzeciej strefy prędkości przepływu i wysokości fali zmniejsza się znacząco (decydująca jest tu wskaźniki geograficzne terenu: wzgórza, zbocza, równiny, itd.).

Czwarta strefa zawiera region słabego przepływu, w których szybkość około 8-9 km / h, a długość zależy od reliefu w strefie zalane.

Było to pierwsze miejsce, w którym masowa utrata życia i zniszczenia wystąpić (i często – całkowite zniszczenie) Wyposażenie są uważane za obszary katastrofalne powodzie.

Czy hydrodynamiczne wypadki są możliwe w Rosji? Sędzia dla siebie. Kraj zbudowała dziesiątki tysięcy zbiorników, pojemność sześćdziesiąt z nich – ponad miliard metrów sześciennych. Składowanie odpadów przemysłowych i ścieków – dziesięć razy więcej. A wszystkie z nich – potencjalnie niebezpiecznych obiektów. Należą do nich nie tylko sztuczne struktury (baseny, stawy, tamy, wały przeciwpowodziowe, zbiorniki wyrównawcze, itp), ale także naturalnych formacji z różnicy w poziomie wody (w górę / w dół). Informacja: 300 oficjalnie zarejestrowanych wypadków zapór w ciągu ostatnich stu pięćdziesięciu lat, ponad 30% wystąpił z powodu nadmiernego zużycia odpadów.

Przykładami takich katastrof na terytorium Federacji Rosyjskiej, niestety, dużo: 1993 – Zbiornik Kisielewski (tama przerwa), 1994 – Tirlyan Reservoir, str. Biały (zniszczenie tamy), 1994 – Primorye (powódź), 1999 – Jakucja (a tragedia powtarza się po dwóch latach), 2002 – Krasnodar regionu (powodzie i zniszczenia wodociągów).

Najnowszy tragedii doszło w lipcu 2012 roku, w Krymsk. Eksperci wciąż zorientowani w jego przyczyn, ale ludzie nadal szukać swoich zaginionych bliskich.

Okazuje się, że w ciągu ostatnich 25 lat tama „nie widział” remontu. W przypadku fali mogłaby pokryć około pół miliona wypadek. Sześć lat temu, matka była w złym stanie. W niektórych miejscach różnica osiągnęła 50 cm. Siergiej Szojgu, minister Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji, opisał sytuację jako bardzo trudne. Miejscowi również wielokrotnie powiadomił odpowiednie władze o niebezpieczeństwie. Oficjalna konkluzja, pochodzący z 2010 roku poważnym zagrożeniem potwierdzone. Ale to nie jest grzmot …

I uderzył. W nocy z siódmego czerwca ogromna fala objęła śpiących ludzi w Krymsk, Noworosyjsk, Gelendzhik. Liczbę zmarłych liczone tak daleko. Oficjalne dane umieścić liczbę 200 osób, a sami ludzie mówią, że ofiary czasami … więcej

Nie ważne jak gorzka, ale ratowanie utonięcia pozostaje dziełem utonięcia. I dobrze, jeśli ludzie nie mają czasu, aby powiadomić o zbliżającym się kłopoty. A jeśli nie? Co robić, gdy powódź przychodzi nagle?

Weźmy najbardziej podwyższone miejsce (drzewo, dachu domu). Powiesić panel, na którym będzie można znaleźć. W nocy, wyraźnie widoczne sygnały tylko lekkie. Jeśli woda jest już na progu, nie wahaj się skonstruować improwizowaną tratwę. Jeśli znajdziesz się w wodzie, chwycić dużych pływaków. Nie panikuj. Nadal wymagają pomocy i alarmowania. Strzeż się przewodów elektrycznych i ostre kawałki gruzu. Nie pij wody bez przetworzenia. Nie spożywać żywności uwięzione w wodzie.

Po ustąpieniu wody, wszedł do domu, otwórz drzwi i okna otwarte. Gaz i przełącznika elektrycznego dopiero po dokładnej wentylacji iz pełną ufnością w dobrych urządzeń i instalacji elektrycznych.