499 Shares 5410 views

Syntomycyna linimentowa: instrukcje użycia, recenzje

Choroby zakaźne skóry, urazy, ropne rany, trądzik – z takimi problemami od czasu do czasu prawie każda osoba spotyka się. Oczywiście patologie lub urazy skomplikowane przez zakażenie bakteryjne wymagają odpowiedniego leczenia.


W nowoczesnej medycynie często stosuje się lek znany jako śliniaczka synomycyny. Instrukcje dotyczące stosowania maści są dość proste, a odpowiedzi na temat leku pozostają pozytywne. Niemniej jednak pacjenci są zainteresowani dodatkowymi informacjami na temat tego leku. Na przykład jaki skład preparatu "Liniment syntezycyny", jego zastosowanie w dermatologii i innych dziedzinach medycyny, możliwe zagrożenia związane z terapią – wszystko to są bardzo ciekawe i ważne zagadnienia. Odpowiedzi są przydatne dla każdego czytelnika.

Forma uwalniania i opis składu

Maść synthomycyny należy do grupy lokalnych antybiotyków. Lek jest dostępny w postaci bielizny białej, czasem słabej odcieniu żółtym. Słaby specyficzny zapach. W aptece można kupić lek w aluminiowej rurce.

Głównym aktywnym składnikiem leku jest chloramfenikol – 1 g maści zawiera 50 mg tej substancji. Oczywiście istnieją inne składniki, takie jak alkohol stearylowy, olej rycynowy, alkohol cetylowy, kwas sorbinowy, woda i karboksymetyloceluloza.

Jak działa lek? Opis właściwości farmakologicznych

Chloramfenikol należy do grupy antybiotyków o szerokim spektrum działania. Zapewnia działanie bakteriostatyczne – ma szkodliwy wpływ na niektóre białka błon komórkowych bakterii, dzięki czemu mikroorganizmy tracą zdolność odtworzenia i aktywnego życia. Antybiotyk jest aktywny przeciwko różnym szczepom gronkowców, paciorkowców, a także E. coli, salmonelli, rickettsia, spirochetes i wielu innych patogennych bakterii.

Do tej pory nie ma danych dotyczących ilości, w jakiej substancja czynna maści dostaje się do krążenia ogólnoustrojowego i wpływa na organizm.

Maść "Liniment syntezycyny": zastosowanie w medycynie

Ten lek jest stosowany w dermatologii do leczenia różnych chorób. Więc w jakich przypadkach warto zastosować maść "shintomycin" (leniment)? Co pomaga lekarstwu? Wskazania do terapii są następujące:

  • Śluzujące zmiany skórne, a także rany i inne urazy, w tym uraz trawienny. Warto jednak podkreślić, że maść nie jest zalecana do stosowania w pierwszej fazie gojenia, której towarzyszy silny obrzęk i rozlany wyładunek.
  • Preparat jest leczony błonami śluzowymi. Na przykład, jest on stosowany w leczeniu tracha – choroby zakaźnej błony śluzowej oka.
  • Jednym z objawów jest sikosis – ropne zapalenie mieszków włosowych (jak najczęściej pojawia się na skórze twarzy, w okolicy brody i wąsów u mężczyzn).
  • Liniment jest często stosowany w leczeniu trądziku, boils, carbuncles.
  • Długoterminowe nielejące wrzody troficzne są również wskazaniem do stosowania maści.
  • Lek jest czasami przepisywany kobietom podczas laktacji w obecności pęknięć w sutkach.

"Synthomycin" (liniment 10%, maść): instrukcje użycia

Oczywiście po pierwsze pacjenci są zainteresowani pytaniami dotyczącymi prawidłowego stosowania leku. Natychmiast warto powiedzieć, że tylko lekarz może przepisać "Liniment sintomycyny" (maść). Instrukcje użytkowania są jedynie ogólne.

Według opinii, w większości przypadków zaleca się pacjentom stosowanie niewielkiej ilości maści bezpośrednio do dotkniętych obszarów skóry. Aby osiągnąć maksymalny efekt, narkotyk jest nanoszony na wymazówkę gazy, a następnie jest on stosowany do skupienia zapalenia (lub uszkodzenia). Z góry tampon można przykryć papierem ściśniętym lub pergaminowym i zastosować bandaż. Zmieniać kompresję co 1-3 dni. Co do zasady, efekt maści można zauważyć po 2-3 dniach od rozpoczęcia terapii.

Cechy aplikacji podczas ciąży i laktacji

Okres urodzenia dziecka to czas, w którym kobieta musi dokładnie monitorować stan zdrowia. Czy podczas ciąży można stosować maść leczniczą "Synthomycin" (liniment)? Instrukcje dotyczące stosowania zawierają informacje, że lek jest przepisywany tylko wtedy, gdy oczekiwane korzyści dla matki są większe niż potencjalne ryzyko dla płodu. Faktem jest, że badanie leku na tej grupie pacjentów nie zostało przeprowadzone. Z drugiej strony nie odnotowano również poważnych działań niepożądanych.

Jak już wspomniano, maść synomycyny pomaga z pęknięciami sutków, które często występują podczas karmienia piersią. Substancje czynne praktycznie nie wnikają do krwi, ani w mleko kobiece, dlatego na tle leczenia nie jest wymagane zaprzestanie karmienia niemowląt. Należy jednak zachować ostrożność podczas stosowania leku "Liniment Synthomycin". Instrukcje użycia są następujące:

  • Przed nałożeniem maści konieczne jest oczyszczenie skóry sutkowej – w tym celu często stosuje się 0,25% amoniaku.
  • Następnie małe bandaże gazy powinny być lakierowane, a następnie zakładać sutki i zostawić przez jakiś czas.
  • Przed podaniem dziecka ważne jest, aby usunąć pozostałości maści sterylną serwetką, po czym dokładnie wypłukać ją za pomocą gotowanej wody.

Jak zeznania świadczą, bóle zanikają już 2-5 dnia po rozpoczęciu terapii. Pęknięcia znikają stosunkowo szybko, a życie matki pielęgniarskiej staje się bardziej komfortowe.

Czy są jakieś przeciwwskazania do leczenia?

Oczywiście ten lek ma wiele zalet. Czy jest możliwe, aby wszyscy pacjenci stosowali linimentę shintomycyny? Instrukcje dotyczące stosowania sugerują, że niektóre ograniczenia w leczeniu są nadal dostępne.

Na początek należy powiedzieć, że maść nie jest przepisywana pacjentom, którzy mają zwiększoną wrażliwość na którykolwiek składnik leku. Dlatego przed rozpoczęciem terapii należy przeprowadzić niewielki test na obecność alergii, a także zapoznać się z listą składowych składników.

Lek nie jest stosowany w leczeniu wyprysku. Nie może poradzić sobie ze zmianami skórnymi dotkniętymi łuszczycą. Ponieważ lek jest aktywny tylko wobec bakterii, jego zastosowanie w leczeniu grzybiczych chorób skóry nie ma sensu.

Przeciwwskazania obejmują niektóre choroby ogólnoustrojowe, w tym ciężkie postaci niewydolności wątrobowej i nerek, a także ostre przerywane porfiry, zaburzenia krwiotwórczości w szpiku kostnym, niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.

Czy linia synomycyny przepisuje dzieci? W rzeczywistości wiek dziecka jest względnym przeciwwskazaniem. Stosowanie leku w tym przypadku jest możliwe, ale tylko za radą lekarza. Ważne jest, aby stale monitorować stan dziecka i nie przekraczać dawki zaleconej przez specjalistę.

Możliwe działania niepożądane

Czy istnieją jakieś powikłania, które pacjent może napotkać podczas terapii maścią, jak ślinianka shintomycyny? Instrukcje dotyczące stosowania zawierają informacje, że możliwe są niektóre działania niepożądane iw pewnym stopniu są związane z wrażliwością alergiczną.

Czasami na przetworzonych miejscach skóry występuje niewielka erupcja, a nawet pokrzywica. Działania niepożądane obejmują obrzęk skóry, silne świąd, zaczerwienienie.

Ponadto, podobne środki przeciwbakteryjne mogą prowadzić do uczulenia tkanki skóry – w przyszłości skóra staje się nadwrażliwa na takie leki.

Interakcje z innymi lekami

Jak wiadomo, często z tą chorobą lub pacjentem wymaga złożonej terapii – w celu szybkiego i całkowitego wyleczenia, może nie wystarczyć użycie tylko jednej maści "sintomycyny" (liniment). Instrukcje dotyczące stosowania zawierają pewne informacje o możliwych interakcjach z innymi lekami.

Przy jednoczesnym podawaniu leków zawierających nystatynę, erytromycynę, leworynę i oleandomycynę obserwuje się zwiększenie aktywności antybakteryjnej śliny. Ale przeciwnie, przyjmowanie leków zawierających sole benzylopenicyliny z maść staje się mniej wymowne.

Zabronione jest stosowanie pośladków wraz z lekami zawierającymi difenyl, sulfonamidy i pochodne pirazolonu. Lek jest niezgodny z cytostatykami i barbituranami. Podczas terapii nie zaleca się pić alkoholu ani leków zawierających etanol.

Przedawkowanie jest możliwe?

Czy możliwe jest przedawkowanie preparatu "Synthomycin, liniment 10%"? Instrukcje dotyczące użycia zawierają informacje, że użycie zbyt dużej ilości maści (szczególnie jeśli trzeba obsługiwać duże powierzchnie skóry) może prowadzić do pogorszenia działań niepożądanych. Reakcje alergiczne stają się bardziej wyraźne, a ich objawy są bardziej nasilone (czasami stosowanie leku prowadzi do powstania wstrząsu anafilaktycznego). W takich przypadkach lekarz przepisuje leczenie objawowe, które zależy od pojawienia się naruszeń.

Opinie pacjentów i lekarzy o sposobie leczenia

Instrukcja zawiera dane z różnych badań. Ale co sami myślą o takim lekarstwie, jak sytonomycynę (maść)? Opinie osób, które już zakończyły terapię są w większości pozytywne. Ten lek jest bardzo prosty w użyciu, a wyniki pojawiają się po kilku dniach – proces zapalny zaczyna blednieć, tkliwość, zaczerwienienie i opuchlizny znikają. Niewątpliwą zaletą jest również stosunkowo niski koszt, ponieważ maść sintomycyny jest bardzo mała, zwłaszcza jeśli porównaj cenę z nowocześniejszymi analogami.