622 Shares 8945 views

Analiza biochemii krwi: jak rozszyfrować?

Analiza biochemii krwi jest jednym z najbardziej powszechnych testów. Na podstawie wyniku badania ludzkiej krwi żylnej danych laboratoryjnych lekarz może dokładniej ocenić pracę narządów i układów pacjenta. Aby dane były jak najbardziej dokładne, pobieranie krwi odbywa się rano na czczo. W przypadkach klinicznych, pobieranie próbek krwi jest możliwe w każdej innej porze dnia, ale nie wcześniej niż sześć godzin po ostatnim posiłku.


Pomoc z wynikami, które wykazały badania krwi na biochemii, zawiera wiele liczb i symboli. Za co każde białko jest odpowiedzialny? Jest odpowiedzialny za to, co każdy enzym? Spróbuj zrozumieć więcej.

Hemoglobina jest białkiem czerwonych krwinek. Jest on odpowiedzialny za dostawę tlenu do narządów. Normalne stężenie hemoglobiny 120-150 g / l. kobiet i 130-160 g / l. dla mężczyzn. Niedobór hemoglobiny może wskazywać na anemię. Zbyt wysoki poziom tego białka wskazuje na obecność zwłóknienie płuc i choroby serca.

Analizy biochemiczne krwi odbijającej nerek. Jeśli nerki nie może poradzić sobie z pracy, zawartość mocznika we krwi wzrasta dramatycznie. U zdrowych ludzi mocznika we krwi występuje w ilości 2,5-8,3 milimola na litr. Innym wskaźnikiem, na podstawie którego lekarz może wyciągnąć wnioski o pracy nerek jest kreatynina. Poprawne wartości zawartości substancji we krwi jest uważane mikromillilitrov 45-105 za litr.

Enzymy, które mają wpływ na wątrobę i może być śledzony przez chemii krwi. AST aminotransferaza asparaginianowa i zazwyczaj zawarte w hepatocytach i chorób wątroby większości enzymów gromadzi się w krwi. Zapalenie wątroby, rak wątroby, marskość wątroby, uszkodzenie narządu alkoholikiem – to nie jest cała lista chorób wątroby, znany współczesnej medycyny. Określić, jaki rodzaj choroby uderzyło człowiek tylko badanie krwi na rękach biochemii, jest to niemożliwe; Wymaga to pełnego badania i konsultacje terapeuty.

Innym niezwykle ważnym czynnikiem jest zawartość cukru we krwi. Błędów metabolizmu i węglowodanów są przyczyną kontroli układu hormonalnego. Podwyższony poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą, albo mówi o upośledzonej tolerancji glukozy. Zbyt niskie dane wskazują wystąpienia niedokrwistości, a także mogą być spowodowane nadmiernym obciążeniem fizycznym lub emocjonalnym ciała.

Ilość białka całkowitego u dorosłych ludzi wynosi co najmniej 65 g / litr, a nie więcej niż 85 gramów / litr. To właśnie te dane muszą wykazać analizę biochemiczną krwi. Wskaźniki są uważane poniżej normalnym objawem długotrwałego głodu, ciężką wyniszczenie, wyniszczenie, a wyższe liczby wskazują na konieczność sprawdzenia wątrobę. białka krwi udział w reakcjach immunologicznych i w związku z tym w zapalnych i zakaźnych wzrasta nieznacznie poziomu.

Ilość amylazy w surowicy krwi u zdrowego człowieka jest mniejsza niż 50 jednostek na litr. Jeżeli biochemiczne badanie krwi wykazuje większą liczbę, to rozpoznano, prawdopodobnie występuje uszkodzenie lub zapalenie trzustki, nerek. Amylaza z dwóch typów: diastazy, który jest utworzony w gruczołach ślinowych i trzustki oraz amylazy trzustkowej otrzymuje się tylko w trzustce. Te typy enzymów są izomery sobą i wykonują podobne funkcje.

Badania krwi dla zapobiegania biochemii jest konieczne co najmniej raz w roku. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym łatwiej będzie radzić sobie z nim.