103 Shares 5789 views

Pomnik Aleksandra Newskiego. Pomniki Aleksandra Newskiego w Rosji

Alexander Nevsky urodził się w 1220 roku w Peresławie-Zalessky. Wielki książę Nowgorod, Włodzimierz i Kijów bardzo wcześnie angażował się w wydarzenia polityczne i zaczął brać bezpośredni udział w różnych bitwach. Na przykład podczas bitwy o Nevę miał zaledwie dwadzieścia lat, a podczas bitwy o lód uczestniczył w wieku dwudziestu dwóch lat. Książę należy do niewielkiej liczby tych naprawdę wielkich ludzi Rosji, których działalność nie tylko miała wielki wpływ na różne narody i kraje, ale pod wieloma względami je zmieniała, a także wyznacza bieg historii rosyjskiej przez wiele następnych lat. Następnie Alexander Nevsky został oficjalnie kanonizowany przez Kościół Prawosławny i wzniósł się do oblicza wiernych w moskiewskiej katedrze, która odbyła się w 1547 roku.


Pomnik Aleksandra Newskiego

Książę Nowogród i Kijów zajmują szczególne miejsce wśród dość dużej liczby świętych postaci tego lub ówczesnego okresu rosyjskiego. Według ostatnich ankiet, jest to jeden z najbardziej popularnych ludzi starożytnej historii Rosji. Przed naszym rodakiem pojawia się jako bezkompromisowy myśliwiec o niepodległość, obrońcę Ojczyzny, który spędził całe życie w obronie nienaruszalnych granic Ojczyzny. W tym samym czasie tradycja czci Wielkiego Księcia została ustanowiona przez następców Piotra I, którzy zorganizowali szereg specjalnych oficjalnych wydarzeń. To dzięki niemu w pamięci historycznej zaczęto konsolidować wizerunek Nevskygo jako obrońcy rosyjskiej ziemi. Tradycja czci, wbrew oficjalnie ustalonej ideologii, była kontynuowana w okresie radzieckim. W latach powojennych w wielu miastach zaczęto aktywnie tworzyć zabytki Aleksandra Newskiego. Obecnie w Rosji jest około dwudziestu.

Pomnik w Petersburgu

Wielki Książę, wraz z ostatnim carem Wszystkich Rosji, Piotrem I, jest duchowym patronem północnej stolicy Rosji. Sam cesarz zdał sobie sprawę, że nie ma dostępu do Morza Bałtyckiego nikomu innemu niż Aleksanderowi Nevsky. Zgodnie z dekretem carskim relikwie księcia przeniesiono do brzegów Neva z Władimira, gdzie byli wówczas. Wkrótce po tym wydarzeniu oficjalnie uznano centrum duchowe stolicy północnej za Aleksandra Newskiego Lavry. Pomnik księcia znajduje się naprzeciwko wejścia do klasztoru, położonego na nasypie rzeki Monastyrki.

Opis pomnika w Petersburgu

Pomnik projektu sowieckiego rzeźbiarza Valentina Kozenyuka został ukończony. 9 maja 2002 r. W Petersburgu został wzniesiony pomnik Aleksandra Newskiego. Cokół pomnika wykonany jest z takiego naturalnego materiału jak różowy granit, a postać księcia siedzącego na koniu jest odlana z brązu. W tym przypadku pomnik jest pojedynczym zespołem z rzeźbą Brązowego Jeźdźca. Jedna z nich znajduje się pod koniec Nevsky Prospekt, w pobliżu katedry św. Izaaka, a druga – na początku alei – jak gdyby chroniła Aleksandra Newskiego Lavrę. Oddzielnie powinniśmy powiedzieć o wizerunku Wielkiego Księcia, który jest w tym przypadku kolektywem. Na przykład gest ręki symbolizuje przyczynę suwerennej budowy Rosji, koń działa jako symbol heroizmu i rosyjskiej władzy. Mówiąc o tym, co innego jest pomnik Aleksandra Newskiego w Petersburgu, trzeba wspomnieć o mostku Aleksandra Newskiego, a także o świątyni Aleksandra Newskiego, położonej w Krasnoe Selo. Oba przedstawiają kulturowe i historyczne dziedzictwo stolicy północnej.

Pomnik w Pskovie

Pomnik Aleksandra Newskiego w Pskov znajduje się tuż za miastem, na wzgórzu zwanym Sokolikha. Został on zainstalowany na cześć jednego z najbardziej znanych wyczynów Wielkiego Księcia – klęski krzyżackich rycerzy podczas bitwy, która miała miejsce na lodzie jeziora Peipsi. Znana masakra odbyła się 5 kwietnia 1242 roku. Tego dnia wojska pod wodzem księcia Władimira i Nowogrodu z powodzeniem pokonały armię tak zwanego Zakonu Livońskiego. Pomnik został wzniesiony do Aleksandra Newskiego w Pskowie w 1993 roku.

Opis pomnika w Pskowie

Autorami rzeźby byli uhonorowani artyści RSFSR, radziecki rzeźbiarz Józef Iwanowicz Kozłowski oraz prestiżowy Architekt RSFSR Peter Semenovich Butenko. Pomnik jest potężnym pomnikiem, wykonanym z brązu. Wysokość rzeźby wynosi prawie trzydzieści metrów, a ciężar ponad stu sześćdziesięciu ton. Brązowa kompozycja przedstawia wielkiego księcia siedzącego na koniu i otoczonym przez rosyjskich wojowników. Masywna natura pomnika ma na celu podkreślenie niepodzielności i jedności wszystkich Rosji, a także podkreślenie w szczególny sposób duchowej siły rosyjskiej ziemi. Odrębnie powinniśmy powiedzieć, że miejsce, w którym został wzniesiony pomnik Aleksandra Newskiego, został wybrany absolutnie przypadkiem. Według legendy, po bitwie o lód, Wielki Książę odwiedził Pskov przed wyjazdem do Moskwy. To właśnie tutaj opuścił znany tak zwany pożegnalny list Aleksandra.

Pomnik w Nowogrodzie

Pomnik Aleksandra Newskiego w Nowgorodzie powstał w zimie 1985 roku. Stało się to w przeddzień czterdziestej rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej i w dniu czterdziestego pierwszego rocznicy wyzwolenia miasta od niemieckich najeźdźców. Co roku w kwietniu, w pobliżu tego pomnika, położonego na nasypie, odbywa się rajd poświęcony rocznicy zwycięstwa oddziałów Aleksandra Newskiego na jeziorze Peipsi. Warto zauważyć, że nie jest to jedyny pomnik ku czci księcia Władimira i Nowogrodu, które mogą zaoferować Novgorodzie. Pomnik Aleksandra Newskiego znajduje się również przy placu przed kościołem św. Borysa i Głębia, niedaleko kościoła św. Jana Teologa. Ponadto, na pamiątkę słynnego dowódcy w mieście jest popiersie przed dworcem kolejowym i niewielki wysoki relief na budynek tego ostatniego. Jest to jedna z głównych atrakcji, a wszystko to można zobaczyć w wielu miastach. Pomnik Aleksandra Newskiego tutaj jest bardzo szanowany, a to ze względu na fakt, że wielowiekowa historia miasta jest ściśle powiązana z nazwą Wielkiego Księcia. Dowodem na to jest pomnik Kremla Nowogrodzkiego na cześć Milenium Rosji, gdzie wśród najważniejszych mężów stanu można spotkać posąg Aleksandra Newskiego.

Pomnik w Kursku

Mówiąc o tym, gdzie zlokalizowane są najsłynniejsze pomniki Rosji (większość z nich można tu zobaczyć) zainstalowanych na cześć wielkiego dowódcy, nie sposób nie wspomnieć o mieście Kursk. Pomnik znajduje się w parku nazwanym po 1 maja, prawie w jego centrum. Wielkie otwarcie rzeźby miało miejsce w październiku 2000 roku. Pomnik Aleksandra Newskiego w Kursku został stworzony przez rosyjskiego rzeźbiarza Wiaczesława Mikhailowicza Klykowa.

Pomnik Władimira

Pomnik z brązu dla wielkiego dowódcy został zainstalowany w Vladimir w parku nazwanym AS. Puszkina, niedaleko pomnika Włodzimierza Chrzciciela. Alexander Nevsky od 11 lat był księciem Włodzimierzem, a później pochowany w katedrze Matki Bożej – klasztor Bożego Narodzenia. Jednak w roku 1723 ostatni car Rosji Peter I nakazał przetransportować jego relikwie do Petersburga. Ten pomnik został zainstalowany w Vladimir w 1967 roku. Uważa się jednak, że ten skromny pomnik księcia Władimira i Nowogrodu jest kopią kamienną rzeźby z brązu Aleksandra Newskiego – dzieła słynnego rzeźbiarza moskiewskiego i artysty Siergieja Michajłowicza Orłowa, który jest w ojczyźnie wielkiego dowódcy w Peresławie-Zalessky.

Pomnik Aleksandrowa

Pomnik Aleksandra Newskiego można też znaleźć w mieście Aleksandrowie, w rejonie Władimira. Tutaj znajduje się pomnik obok Katedry Narodzenia, pod otwartym niebem. Został on zainstalowany w 2013 r., Ale według mieszkańców miasta od dawna chcą utrwalać pamięć wielkiego dowódcy. Ponadto na cześć Aleksandra Newskiego i niegdyś Alexandrov. Ogromny wkład w proces instalacji pomnika dokonał filantrop Victor Kirillov. Przygotował niezbędne fundamenty pomnika, pod warunkiem, że na cokole były cztery tony marmurowego kamienia naturalnego, w pełni opłacone za produkcję rzeźby z brązu w fabryce Smoleńska i zmontowano robotników do postawienia pomnika.

Pomnik w Rostowie nad Donem

Pomnik księcia Nowogrodu i Kijowa znajduje się w Rostowie nad Donem na terenie miejscowego korpusu kadetów. Popiersie słynnego dowódcy powstało w ramach dużego przedsięwzięcia zwanego Alley of Russian Glory. Na terenie budynku, oprócz pomnika na cześć Aleksandra Newskiego, można zobaczyć zabytki na cześć Nakhimova, Skobelev, Ushakowa i innych sławnych ludzi. Autor i realizacja projektu "Aleja Rosji Glory" to Mikhail Leonidowicz Serdyukow, który od ponad 10 lat zajmuje się warsztatami rzeźbiarskimi. Popiersie dowódcy jest darem od niego do Korpusu Cadet. Nie jest to jednak jedyny pomnik księcia Władimira z Rostowa, z siedzibą w Rostowie nad Donem. Istnieje również reduta Aleksandra Newskiego. Znajduje się on w parku 1 maja, na ulicy Bolshaya Sadovaya. Ta struktura rzeźbiarska jest ścianą skorupową, która (jak zapoczątkowali artyści) symbolizuje ochronę miasta. Ponadto tutaj można zobaczyć dwa ramiona, z których jeden należy do Rostowa-on-Don, a drugi – do Aleksandra Newskiego. Obok reduta jest armata, która reprezentuje armatę, która wówczas była najpotężniejszym i najbardziej potrzebującym. Podobnie jak większość innych zabytków w Rostowie nad Donem, pomnik słynnego dowódcy został wezwany do wspomagania pamięci obrońców Ojczyzny i licznych ciężkich prób doświadczonych wojownikom tych epok. Zdaniem autorów projektu jest to konieczne, aby miasto mogło rozwijać się i dorastać, zajmując się tylko sprawami pokojowymi.

Pomnik w Moskwie

Biorąc pod uwagę pomniki Aleksandra Newskiego w Rosji, trzeba wspomnieć o kościele świętego księcia w Kożukowie. Jest to kościół prawosławny zbudowany w dzielnicy Juzhnoportovy stolicy. Ta świątynia odnosi się do dziekan Danilova diecezji moskiewskiej. Uważany za świętego, Książę Nowogród i Kijów przez wiele lat uważany jest za niebiańskiego patrona żołnierzy ortodoksyjnych. Świątynia Aleksandra Newskiego została położona w Kozhukhowie 5 maja 2005 r., W przeddzień 60. rocznicy zwycięstwa Rosji w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Ten kościół jest dwuwarstwowy i ma dwa ołtarze. Górna część jest oświetlona na cześć Aleksandra Newskiego, a dolna – na cześć mnichów Oslyabi i Peresvet – bohaterów bitwy na Kulikowie.