307 Shares 8773 views

Jak zakryć ciasto z maty? Porady dla początkujących

Mastic to bardzo smaczna i piękna dekoracja. Większość sklepów cukierniczych jest wypełniona arcydziełami kulinarnymi, ponieważ trudno uwierzyć, że taki cud może zostać stworzony przez samego siebie. Jednak oryginalne i jasne ciasto jest łatwe do zrobienia na własną rękę.

Technologia przygotowania

W przypadku mastyksu potrzebny jest cukier i w proszku, a także sok z cytryny i żelatyny. Niektórzy mistrzowie w swoich recepturach używają oleju i gliceryny, aby upewnić się, że masa jest odpowiednia do pracy i nie wysycha. Gotową mieszaninę należy mieszać przez co najmniej 15 minut.

Zaleca się przeprowadzenie ugniatania na stół, który jest wcześniej posypany sproszkowanym cukrem lub skrobią. Ma to na celu zapobieganie przywieraniu masy do powierzchni i dłoni. Dom Mastic jest pięknie malowany sokiem marchwi, buraków i szpinaku. Pigmenty sprzedawane w sklepach są również doskonałe. Aby masa nie wyschnęła przed rozpoczęciem pracy, należy ją zapakować do folii żywności.

Mastic z marshmallow

Do gotowania, potrzebujesz 100 gramów lekarskiego, 1 st. L. Masło, 350 gramów sproszkowanego cukru i wielu barwników. Pierwsze dwa składniki są połączone w jednym pojemniku, następnie są one ogrzewane w łaźni wodnej w mikrofali, aż do wzrostu objętości marshmallow. Następnie w tej masie dodaje się sproszkowany cukier i mieszaninę miesza aż do przypomnienia kompozycji gliny. Jeśli trzeba barwić kolorowe elementy, do kompozycji dodaje się niezbędne barwniki.

Mąka czekoladowa

Do gotowania musisz mieć 100 gramów ciemnej czekolady, 100 gramów lekarskiego, 1 łyżka. L. Masło, 35 g 30% kremu i 350 gramów cukru pudru.

Czekolada łamie się na kawałki i idzie do wstępnie ogrzanego kremu. Musisz poczekać na całkowite rozpuszczenie produktów. Następnie olej i słodzik są połączone, a tak jak w pierwszym przepisie masa jest rozgrzewana, aby zwiększyć słomę w kąpieli wodnej. Następnie zbieramy wszystkie składniki w jednym pojemniku. Po ingerencji w proszek cukru i doprowadzeniu kompozycji do stanu plasteliny.

Jak rozwijać?

Istnieje kilka opcji, jak pracować z mastykami, dzięki czemu okazało się gładkie i pięknie przykryte produktem.

1. W tym celu można użyć kołka tocznego i rozłożyć go na płaskiej powierzchni za pomocą wstępnie wylanej skrobi lub sproszkowanego cukru.
2. Innym wygodnym sposobem jest użycie dwóch arkuszy polietylenowych. Przed rozpoczęciem pracy są one smarowane olejem roślinnym, a między nimi jest masa. Po walcowaniu i kształtowaniu wierzchnią warstwę usuwa się, a powłokę przenosi się do produktu bezpośrednio na drugi arkusz. Po dokręceniu usunięto cały nadmiar.
3. Istnieje również specjalna mata silikonowa, do której nie przyklejają się składniki.

Jak zakryć ciasto z maty?

1. Odetnij odpowiednią masę i dobrze ugniata.
2. Korzystając z linijki, mierzy się wierzchołek ciasta i jego boki. Na stole, który jest posypany proszkiem lub skrobią, warstwa jest wysuwana nieco więcej niż pomiary, o grubości 3,5 mm.
3. Specjalne łopatki wyrównują powierzchnię, a nadmiar proszku usuwa się pędzlem.
4. Następnie ciasto jest pokryte mastiką, gdyż wznosi się z stołu przy pomocy kołka tocznego, który został wcześniej zwinięty, a następnie stopniowo układany na produkcie.
5. Używając specjalnego narzędzia lub dłoni, wygładź wierzchołek ciasta, zaczynając od środka i przesuwając się do krawędzi.
6. Ponadto staje się bardziej jasne, jak pracować z mastyksem, więc taka sama procedura jest wykonywana z częściami bocznymi. W tym przypadku masa powinna być lekko rozciągnięta podczas nakładania. Wygładź szczelność jest bardzo starannie, aby fałdki nie pojawiały się.
7. Powłoki nadwyżkowe są starannie wycinane ostrym nożem lub schowane pod podstawą.
8. Jeśli ciasto musi być wzorzyste lub wytłoczone, to jest to zrobione natychmiast, aż masa zostanie zamrożona.

Robienie figur

Po tym jak stało się jasne, jak zakrywać ciasto z maty, możesz zacząć robić różne biżuteria.

Ponieważ masa struktury przypomina plastynę, wtedy z aktywną wyobraźnią powstają niezbędne fragmenty. Do łączenia części są zwilżone małą ilością wody i połączone ze sobą. Aby dodać kolor do elementów, nie jest konieczne użycie masy kolorowej, można też rzeźbić figury z białego mastusa, a następnie po prostu malować. Lepiej, aby przygotować duże ozdoby z wyprzedzeniem, aby mogły wysychać dobrze. Takie szczegóły, jak kwiaty, przedstawione bezpośrednio przed złożeniem, ale aby zrozumieć technologię mocowania figurek pomoże klasy mistrzowskiej. Ciasta z takimi ornamentami nie powinny stać długo w lodówce, w przeciwnym razie mogą pochłaniać dużo wilgoci i po prostu upadają.

Jakie produkty mogą i nie mogą być ozdobione masticą?

Jak zakryć ciasto z mastem w domu, stało się jasne, ale istnieją pewne warunki, które muszą być przestrzegane podczas wyrobu kulinarnego.

Powłoka ta nie może być nakładana na wszelkiego rodzaju ciasta. Te desery, które emitują wilgoć, nie nadają się do biżuterii w ten sposób. Ale jeśli nie ma wyjścia, a chcesz wziąć ulubiony tort jako podstawę , a następnie przed owinięciem produktu, musi być rozmazany cienką warstwą śmietany lub karmelu. Stosowana jest głównie baza olejowa.

Ciasta-suflet nie jest zalecany do dekoracji tak ciężkich mas, jak mogą po prostu odpadać. Ponadto, nie należy rozprowadzać mąki na śmietanie, śmietanie lub jogurcie, ponieważ mogą wystąpić gruczoły.

Nadal musisz dowiedzieć się, które ciasta są pokryte mastiką? Jedną z najlepszych opcji jest suchy herbatnik bez silnej impregnacji i deserów, które mają bazę olejową.

Porady dla początkujących

Większość gospodyni domowych przy dekorowaniu produktów kulinarnych ma jedno pytanie: jak przykryć ciasto mastykami. Poniżej przedstawione zostaną główne zalecenia.

1. Należy zauważyć, że masa ma dwa typy: do formowania i do zawieszania. Pierwsza jest przeznaczona do modelowania figur, ale może również wypełnić produkt, jest bardziej uniwersalny. Drugi jest używany tylko zgodnie z jego przeznaczeniem. Ma również swoje zalety, jest wystarczająco elastyczny i miękki, nie wysycha i nie jest zakrywany kroplami w lodówce.
2. Na podstawie zaleca się, aby nie przyjmować "mokrych" ciastek, a mianowicie ciasta gąbczastego lub kremu masła.
3. W przypadku innych deserów stosuje się warstwę specjalnego kremu, która może być:
– gotowane skondensowane mleko;
– ganek czekoladowy;
– tłustą śmietankę ze skondensowanym mlekiem;
– warstwę marcepanu.
4. Aby wyrównać powierzchnię, użyj żelaznego ostrza, nasączonego gorącą wodą.
5. W przypadku idealnej powłoki masa jest zwijana od 2-3 mm. Dla tych, którzy chcą nauczyć się robić to dobrze, lepiej jest uczęszczać na lekcje mistrzowskie. Ciasta o bardziej delikatnym pokryciu mogą zdeformować i tracić estetykę.
6. Jeśli materiał zacznie się twardnieć podczas pracy, można ustalić sytuację, podgrzewając ją trochę w kuchence mikrofalowej.
7. Aby pięknie przyciąć krawędzie, najlepiej użyć specjalnego noża z wałkiem, jak zwykle, najprawdopodobniej, pozostawi fałd.
8. Jeśli mastyks przypadkowo się złamie, musisz wziąć szeroką szczoteczkę, zwilż wodę i przykryć ją lekkimi ruchami.
9. Aby połysk świecił, rozcieńczony jest roztworem wódki i miody (1: 1), po czym alkohol zanika, a połysk pozostanie.
10. Po tym, jak nauczyłeś się przykrywać ciasto mastem, musisz pamiętać, że gotowy produkt jest przechowywany w chłodnym miejscu, ale nie w lodówce.
11. Jeśli jest chęć nadania deserowi cienia, najlepiej użyć żelowych barwników. Pomogą uzyskać wymagany kolor bez utraty struktury masy do modelowania.