547 Shares 4942 views

Koagulacja – co to jest? Dekodowanie krzepnięcia krwi: Wskaźniki i stawki

„Koagulacja – co to jest?” – zdziwił się pacjenci, którzy są wysyłane do podjęcia takiej analizy. W rzeczywistości, zwykli ludzie mają do czynienia z podobnym badaniu rzadko, zazwyczaj w ramach przygotowań do planowych operacji. Godło aktywny termin i wszystkie kobiety w ciąży. Analiza procesu krzepnięcia prowadzenia dziecka jest każdy trymestr.


Pod słowem niejasnym studium leży krwawienia. Ustaw badane parametry mogą się różnić w zależności od laboratorium. Analiza wskazuje, i rozmieszczenia. W pierwszym przypadku określa się, w których tylko połączyć bezpośrednio nastąpiło naruszenie procesu krzepnięcia. Koagulacja wdrożony – rodzaj badań, które, oprócz badań jakościowych i ilościowych i wad. Może być stosowany do identyfikacji zaburzeń płytkowych, różne zakrzepicy, niedobór niektórych czynników krzepnięcia i tym podobne. D.

Zbiór metod stosowanych w celu uzyskania wynik zależy od obrazu klinicznego, rodzaju analizy patologii. Należy zauważyć, że zapis w krzepnięciu krwi – jest to duże wyzwanie nie tylko dla laika, ale czasami również dla lekarza. Zazwyczaj w celu dokładnego rozpoznania, trwa kilka dobrze dobranych testów.

Proces koagulacji krwi

Weźmy pod uwagę, w jaki sposób funkcje układu krzepnięcia. W pierwszym etapie chemicznego lub mechanicznego uszkodzenia ściany naczynia jest alokowana tromboplastyny – specjalne substancje wyzwalania reakcji krzepnięcia. Następnie, aktywacja czynników krzepnięcia krwi zachodzi – specyficznych białek, które normalnie zawsze obecne we krwi i zapewniają miejsca uszkodzenia powstawania zakrzepu w ścianie naczynia.

Ponadto, trombina (naturalny składnik układu krzepnięcia krwi, wynikające z protrombiny) aktywuje nieaktywnego białka fibrynogenu, przekształca się w aktywną skrzepu fibryny podstawy. Elementy, w tym płytek krwi, „uwikłany” w sieci fibryny. W rezultacie, płytki krwi skrzep wyciąć i wciśnięty tworząc dojrzały zamykająca skrzeplina uszkodzenie ściany naczyniowej. W przeciwieństwie do tego, układ krzepnięcia krwi w organizmie działa także układ protivosvertyvaniya. Wspólnie pozwalają utrzymać krew w normalnym stanie.

Badania w ciąży krzepnięcia

Jak już wspomniano, każdy trymestr, aw niektórych przypadkach i częściej, kobiety w ciąży powinny koagulacji. Co to jest i dlaczego jest to konieczne, w ciąży wiedzieć z pierwszej ręki. Faktem jest, że w czasie ciąży niemowlęcym aktywności układu krzepnięcia jako całość jest lepsza. Jest to naturalny proces związany z tym, co wydaje się macicę i łożysko koła traktowania krwi. Przyszła mama więc przygotowania do ewentualnej utraty krwi podczas porodu.

Aby zidentyfikować cechy krzepnięcia krwi i niektórych powikłań ciąży produkowane koagulacji. Przejść analizy na nieplanowanych czasów lekarz może zapytać, czy są odchylenia od normalnych parametrów hemostatycznych (składniki krwi i naczyń krwionośnych, co pozwala zachować integralność oddziaływanie ścian naczyń i zatrzymanie krwawienia w razie uszkodzenia). Krew do badań wykonanych rano na czczo z żyły.

Dekodowanie krzepnięcia krwi

Wyniki badań w zakresie analizy powinny być ograniczone do specjalisty. Nie posiadających specjalistycznej wiedzy, ludzie nie będą w stanie rozszyfrować parametry krzepnięcia oraz oceniać ich stopień odchylenia od standardowych wartości. Spróbujmy zrozumieć zawiłości procesu i opisać podstawowe parametry pracy.

1. Fibrynogen

Białko to jest syntetyzowana w wątrobie, obracając się pod wpływem takich czynników krwi do fibryny. Liczba ta musi obejmować krzepnięcie krwi. Normalna fibrynogenu – 2-4 g / l. Jeśli jest zwiększona krzepliwość średnia wzrosła, i istnieje ryzyko zakrzepów. Typowo, taka sytuacja występuje, przed urodzeniem, zapalenie po operacji, z infekcji i zapalenia ostrego przyrodzie (gruźlica, grypa), zawału serca i udaru mózgu (pierwszy dzień), przy oparzeniach, niedoczynność tarczycy, doustne środki antykoncepcyjne i estrogenów. Fibrynogen może być zmniejszona ze względu na toksyczność, marskość wątroby lub zapalenia wątroby, w ciężkiej postaci niedoboru witaminy B12 lub C otrzymujących androgenów steroidy anaboliczne, olej z ryb, antykoagulanty.

2. Aktywowany czas częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT)

Koagulacja sprawdza czas, w którym, po połączeniu z chlorkiem wapnia w osoczu i innych substancji powstających skrzepów krwi. Jeżeli co najmniej jeden czynnik krzepnięcia jest poniżej normy o 30-40 procent, APTT zmiany poziomu. Średnia stawka wynosi 30-40 sekund. Czas może wzrosnąć z niedoborem witaminy K, choroby wątroby. Powodem wydłużenia aPTT i konsekwencji powolne krzepnięcie może być hemofilia.

3. antykoagulant tocznia

Ten parametr zawsze zawiera koagulacji. Czym jest ta postać? Kto pokaże. Ten IgC i przeciwciała IgM, co pociąga za sobą wzrost aPTT. Normalnie, kobiety w ciąży, nie powinny one być produkowane. Przeciwciała pojawiają się w przypadku chorób autoimmunologicznych, zatrucie ciążowe. Ciąża z tej patologii często przyczyną samoistnego poronienia, śmierci płodu lub zawał łożyska.

4. protrombiny

Jest to białko, które jest złożone z prekursora trombiny (białko, które stymuluje powstawanie skrzepów we krwi). Jest to jeden z najważniejszych wskaźników krzepnięcia. Protrombiny, przy udziale witaminy K jest syntetyzowana w wątrobie. Po analizie tej wartości, lekarz może określić patologii przewód pokarmowy i wątrobę.

5. Czas protrombinowy

Czas, podczas którego plazmę za pomocą dodawania chlorku wapnia, tromboplastyna i tworzy skrzep fibryny. Wartość ta jest w sekundach i jest zwykle równe 11-15.

6. Indeks protrombinowy (PTi)

Koagulacja często wiąże się dokładnie z tej opcji zamiast poprzedniej. Stosunek ten jest czas krzepnięcia normalnym osoczu ludzkim i w osoczu pacjenta, wyrażona w procentach. W normalnych proporcjach protrombiny powinny zmieniać się od 93-107 procent. Czynniki tego parametru jest syntetyzowany w komórkach wątroby, choroba wątroby, ich liczba jest ograniczona, tak IPT, można do pewnego stopnia służyć jako parametr do określania stanu funkcjonalnego ciała.

Jeśli PTI wzrosła, więc krzepnięcia wzrasta, a istnieje ryzyko zakrzepicy. Wzrost może wystąpić podczas stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych i w ostatnich miesiącach noszenia dziecka. Zmniejszenie wskaźnika protrombiny wskazuje na pogorszenie właściwości krzepnięcia krwi. Formowanie kompleksu protrombiny czynników zależnych od witaminy K, jednak jego wadą, nieprawidłowym wchłanianiem w jelitach (dysbakterioza jelit) i może pociągać za sobą redukcję IPT. Ponadto, może to spowodować przyjmujących duże dawki aspiryny, leków moczopędnych.

7. Czas trombiny

Jest to czas, w którym fibrynogen zostaje przekształcony w fibrynę. Jego wartość normatywną – 15-18 sekund. Wzrost tego wskaźnika obserwowano wrodzonym brakiem fibrynogenu lub ciężkiego uszkodzenia wątroby. Zmniejszenie parametru, to znaczy skrócenia czasu trombiny, wskazuje na obecność paraproteiną (immunoglobulin) lub nadmiar fibrynogenu. Typowo, wartość wskaźnika sterowania podczas fibrynolitycznych leczenia lub heparyny.

8. antytrombiny III

Jest inhibitorem trombiny, system leków przeciwzakrzepowych białek. Ma przygnębiający wpływ na proces krzepnięcia. Wskaźnik poziomu wyznaczonego przez wiązanie z trombiną z badanej próbki (inhibicji). Średnia wartość antytrombiny III – 71-115 procent. Ustawienie zmniejszenie do 50 procent normalnie wiąże się z ryzykiem zakrzepicy.

Definicja tego wskaźnika jest szczególnie ważne dla kobiet ciężarnych przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. Leki te są stosowane w rozrodczym podczas krzepnięcia krwi jest zwiększone, a istnieje niebezpieczeństwo powstawania łożyska, niewydolności przerywania ciąży.

9. D-dimerów

Jest to ważny wskaźnik dla rozpoznania zakrzepicy, która obejmuje koagulację. Ten parametr pokazuje? Objawia procesy zakrzepicy i fibrynolizy. Zwykle, D-dimera jest mniejszy niż 248 ng / ml. Wskaźnik poziomu zaczyna się rozwijać we wczesnych stadiach ciąży. Aby pozostawić wartość parametru może przekroczyć początkowe trzy do czterech razy. Uważa się normą. Wyższa szybkość u kobiet z skomplikowanego przebiegu ciąży (przedrzucawkowego), jak i tych, którzy cierpią na choroby nerek, cukrzycę.

10. Płytki

Bierze udział w dostarczaniu płytki hemostazy. Są one utworzone w szpiku kostnym. wartości normatywne – 150-400 tysięcy / ml. W niektórych przypadkach, u zdrowych kobiet może wystąpić spadek liczby płytek krwi do 130 tys. / L. Znaczny spadek elementów danych krwi o nazwie „trombocytopenia” i występuje w wyniku zmniejszenia tworzenia się płytek krwi, zwiększenie ich zużycia lub zniszczenia. Z niedostatecznego odżywiania zmniejszone powstawanie płytek. Na DIC, które zostaną omówione poniżej, jest opisany kształcie komórki krwi wzrasta.

11. DIC

Interakcję płytek, czynniki krzepnięcia krwi i fibrynolizy procesu zapewnia równowagę między układu krzepnięcia i przeciwzakrzepowego. Jeśli któryś z tych linków ulegnie Zaburzenia w ciąży może spowodować poważne komplikacje. Najgroźniejszym z nich jest rozsiane krzepnięcie. Rozwija się w wyniku uaktywnienia układu fibrynolizy i układu krzepnięcia. U kobiet w ciąży, powoduje DIC może zator płynem owodniowym przedwczesne oderwanie łożyska, zapalenie błony śluzowej macicy.

12. antyfosfolipidowy (APS)

Jest to zespół objawów, które charakteryzują żylnej (żył i tętnic). Kobiety z APS mają wysokie ryzyko poronienia i wystąpienia samoistnego poronienia, ponieważ w tym przypadku wzrost liczby statków łożysko jest zakłócany i rozwój niewydolności fetoplacental. Aby rozpoznać zespół antyfosfolipidowy, zwiększenie zakrzepów ponadto również wykryć przeciwciała przeciwko błonie zewnętrznej powłoki (fosfolipidy).

Konkludując

wskaźniki krzepnięcia uważane nie są wyczerpujące. Jak wspomniano powyżej, wybór konkretnych parametrów pracy zależy od różnych czynników. Wyniki analizy będą dostępne następnego dnia po podaniu krwi.