283 Shares 2160 views

Jak wyświetlić listę użytkowników w Linuksie?

Jedną z cech systemów operacyjnych dla wielu użytkowników, w tym Linux, możliwe jest korzystanie z różnych ludzi. Typowo, dla każdego z nich założyć osobne konto. W Linuksie, to lista użytkowników mogą być przeglądane za pomocą powłoki wpisując specjalną sekwencję znaków. Ten wariant rozwiązania problemu jest najbardziej prosty i nie wymaga specjalnych umiejętności.

Kto jest użytkownikiem systemu

Każda osoba, która korzysta z zasobów komputera i systemu operacyjnego może być uznane przez użytkownika. Jest on przypisany konkretny unikalną nazwę (w przeciwnym razie nie jest to dozwolone), który może zawierać litery, cyfry arabskie, znaki „_” i „”. Każdy użytkownik ma oddzielny katalog. W nim, dostaje po zalogowaniu. Zawiera on szereg osobistych plików i folderów. Zwykle katalogi użytkowników znajdują się w katalogu / home. Administrator OS można skonfigurować konta na ograniczenie dostępu do plików, katalogów i urządzeń peryferyjnych.

Jak wyświetlić listę użytkowników Linuksa

Jak więc rozwiązać problem wycofanie istniejących kont? W Linuksie, to lista użytkowników wyświetlane polecenia (które może używać różnych ustawień):

# Cat / etc / passwd

Dlaczego to działa? Fakt, że wszystkie niezbędne dane zawiera plik / etc / passwd. Do niego bezpośrednio i odsyła zainteresowanych kont osób. Po ustawieniu polecenie wyświetla listę kont Linux. lista użytkowników w systemie mogą być bardzo rozległe. Dane o istniejących kont są wyświetlane linia po linii.

Jak może ona pojawić się na ekranie? Każda linia będzie podobny do następującego:

root: xD634Jhs5jH32: 0: 0: root: / root: / bin / bashnewuser: Xv7Q641g89oKK: 1000: 100: Iwan Fiodorow: / home / newuser: / bin / bash

Transkrypcja:

konta (nazwa użytkownika): password (hasło przechowywane w postaci zaszyfrowanej): UID (unikalny identyfikator): GID (ID główne grupy użytkowników): GECOS (informacje dodatkowe): katalogu (katalogu użytkownika): shell (interpreter poleceń używany).

Jak mogę wyświetlić aktywność konta,

Powyższe polecenie wyświetla listę wszystkich użytkowników zarejestrowanych w systemie. Ale co, jeśli chcesz wyświetlić na liście użytkowników systemu Linux, które są aktywne w tej chwili? Można użyć następującego polecenia:

# kto

Wpisanie tej instrukcji, ludzie mogą przejrzeć listę aktywnych kont w systemie. W tym przypadku lista użytkowników Linuksa również wykonywana linia po linii. Z uprawnieniami administratora, można produkować z aktywnym kontem różnych manipulacji. Tak, można dać ludziom dostęp do określonych plików lub folderów, aby ograniczyć korzystanie z niektórych programów.