864 Shares 5387 views

Funkcja i budowa nefronu

Nephron nie tylko główną strukturę, ale także jednostka funkcjonalna nerek. To właśnie tutaj są najważniejsze etapy powstawania moczu. W związku z tym informacje, które wygląda strukturze nefronu, oraz funkcje, jakie wykonuje, będzie bardzo interesujące. Ponadto, cechy funkcjonowania nefronów może wyjaśnić niuanse układu nerkowego

Struktura narząd: cząsteczka nerek

To ciekawe, że w dojrzałym nerce zdrowej osoby wynosi od 1 do 1,3 mld nefronów. Nephron – funkcjonalne i strukturalne jednostki nerki, który składa się z krwinkami nerkowych i tzw pętli Henlego.

Nie trzeba dodawać, cząsteczka nerek obejmuje Malpighian kłębuszków i kapsułki Bowmana – Shymlanskaya. Na początek warto zauważyć, że piłka jest w rzeczywistości zbiorem małych naczyń włosowatych. Krew pobiera się przez tętnicę tutaj prinosnuyu – są filtrowane plazmy. Równowaga krwiopochodne odprowadzających tętniczki.

Kapsułka Bowmana – Shymlanskaya składa się z dwóch warstw – wewnętrznej i zewnętrznej. A jeżeli zewnętrzny arkusz jest zwykłym tkaniny nabłonka płaskiego, struktura wewnętrznego arkusza zasługuje na większą uwagę. Wewnętrzna część kapsułki jest zasłonięty Podocyty – są to komórki, które spełniają rolę dodatkowego filtra. omija ich glukozy, aminokwasów i innych substancji, ale zapobiega ruchowi dużych cząsteczek białka. Tak więc, w ciałka nerkowego utworzone moczu pierwotnego, który jest inny niż w osoczu tylko w przypadku braku dużych cząsteczek.

Nephron: struktura kanalika proksymalnego oraz pętli Henlego

Kanalika proksymalnego jest to jednostka, która łączy się z ciałka nerkowego i pętli Henlego. Wewnątrz rurek ma kosmków, które zwiększają całkowity obszar wewnętrznego kanału, a tym samym zwiększenie wydajności ponownej absorpcji.

Kanalika proksymalnego płynnie w dół części pętli Henlego, charakteryzującej się małą średnicę. Pętla jest opuszczana do rdzenia, gdzie zgina się wokół własnej osi o 180 stopni i wznosi – tu zaczyna rosnąco część pętli Henle, który ma znacznie większy, a zatem średnicę. Rosnące pętla leży w przybliżeniu na poziomie kłębuszków.

Struktura narząd: dystalnych kanalików

Rosnąca część pętli Henle w korze przechodzi w tzw dystalnych nerkowych kanalikach krętych. On wchodzi w kontakt z piłką i w kontakcie z prinosnoy zewnętrznym i tętniczek. Tam odbywa się skończoną wchłanianie składników odżywczych. Dystalnym kanaliku przechodzi w końcowej części narząd, co z kolei wpływa do rury zbiorczej, ciecz nośną w miedniczki nerkowej.

Klasyfikacja nefronów

W zależności od lokalizacji jest podzielony na trzy główne rodzaje nefronów:

  • korowe nefronów stanowią około 85% całkowitej ilości wszystkich jednostek strukturalnych w nerkach. Z reguły są one zlokalizowane w zewnętrznej kory nerek, która jest w rzeczywistości, o czym świadczy ich nazwa. Nephron konstrukcja tego typu jest nieco inny – pętli Henlego jest niewielka;
  • juxtamedullary nefronów – takie struktury są tylko pomiędzy mózgiem i korowej warstwy mają długiej pętli Henlego, które penetrują głęboko do rdzenia, a niekiedy piramidy;
  • podtorebkowe nefronów – konstrukcja, które są umieszczone bezpośrednio pod kapsułki.

Można zauważyć, że struktura nefronu jest w pełni zgodny ze wszystkimi jego funkcjami.