534 Shares 4803 views

próchnica butelek: przyczyny, leczenie, zapobieganie

Trudno znaleźć osobę, dla których problemy dentystyczne stanowić będzie drobnostką. A jeszcze bardziej dla dzieci, chore zęby – to prawdziwe źródło strachu, bólu i emocji.


Butelek próchnica – wspólna choroba zębów, które mogą wystąpić u niemowląt, nie karmi ze wspólnym stole. Jeśli zauważysz, ciemne plamy na powierzchni zębów u noworodka, nadszedł czas na alarm.

Jakie są próchnica karmiące?

To choroba, która dotyka małych dzieci od 6 miesięcy do 3 lat. „Butelka” – nazwa zwyczajowa, ma wiele innych potocznych odpowiedniki: mleko, przedszkola, kefir. próchnica butelek dotyka głównie przednim zęby górnego rzędu. Fakt, że jest na nich mocno obciążone podczas butelki do karmienia dziecka lub piersi. Nagromadzone resztki żywności i płytki nazębnej mieć szkodliwy wpływ na delikatną szkliwa.

Mleko próchnicy dzieci zaczyna się od szyi: bakterie do organizmu z zewnątrz, wytwarzają kwasy i niszczenia szkliwa. W pierwszym etapie są małych, ciemnych obszarów, które w końcu zamienia się w pełnowartościowych ubytków.

Głównym „źródłem” próchnicy są słodkie napoje, począwszy od soków dziecięcych, kończąc zwykłą wodę cukru. Mleko matki ma podobne właściwości, ponieważ jest również, choć nie w znacznej ilości, zawiera cukier. Wieczór i noc karmienia dziecka – okres najbardziej niebezpieczny: po sen flory bakteryjnej jamy ustnej staje się aktywny, gdy ślina ledwo stoi na zewnątrz, zapobiegając w ten sposób aktywność bakterii w organizmie.

przyczyny

Powody butelka próchnica może być bardzo zróżnicowany. Najczęstszym jest zwyczaj matki karmić dziecko przed pójściem do łóżka dzień i noc. Bity żywności pozostają na powierzchni zębów, co ostatecznie prowadzi do kłopotów.

Jest również szkodliwe dla zębów mlecznych słodkie soki, ciastka, słodycze i inne produkty zawierające cukier w dużych ilościach. Nie trzeba dodawać mleka matki może być również czynnikiem występowania próchnicy u dziecka.

Oprócz oczywistych powodów, istnieje kilka innych czynników, które mają negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej:

 • Zmiany w ślinie dziecka (lepkość cech, składników mineralnych, a wartość pH);
 • luk organizm osłabiony układ immunologiczny z powodu innych bardziej poważnych chorób;
 • brak fluoru w organizmie;
 • niski poziom higieny jamy ustnej lub jego brak;
 • predyspozycje genetyczne.

Niezwykle często próchnica może być przenoszony z rodzica na dziecko. Jeśli masz problemy z zębami, powstrzymać się podczas leczenia uczuć rodzicielskich, a jeszcze bardziej wyrzucić stąd zwyczaj trzymania smoczka w ustach, zanim dać go do swojego dziecka.

Eksperci zalecają, aby pozbyć się problemów stomatologicznych na etapie planowania ciąży, aby uniknąć w przyszłości poważne konsekwencje nie tylko dla dziecka, ale również dla wszystkich członków rodziny.

Jak rozpoznać mleka próchnicy: fotografie, rozpoznanie na wczesnym etapie

Mleko próchnica u dzieci, jak wspomniano powyżej, nie wpływa na zęby, ale tylko w przedniej części cholewki. Że są w kontakcie z żywnością więcej niż inni.

Zidentyfikować butelkę próchnicy zębów u dzieci jest dość prosta. Przejawia się w postaci brązowo-żółte i brązowo-czarnych plam na powierzchni szyjki macicy. Zęby nie tylko dotknięte zepsuć uroczy uśmiech dziecka, ale także może spowodować poważne dolegliwości. Próchnica zębów jest często towarzyszy wysokie wrażliwości na ciepło i na zimno, przy czym co najmniej – ból.

Kryteria ostatecznej diagnozy to:

 • wczesny wiek do 3 lat;
 • Obecność nocnych i wieczornych karmień;
 • pokonaniu 4-6 przednie zęby;
 • widocznych oznak upośledzenia higieny jamy ustnej.

Aby zidentyfikować próchnicy zębów dziecka, zdjęcie z internetu nie jest wystarczające. Jeśli zauważysz niepokojące wiadomości w zachowaniu dziecka, prosimy udać się do specjalisty.

Rozpoznać próchnicy butelkę ze 100% prawdopodobieństwem dentysty pediatrii mogą wynikać jedynie z dokładnych badań powierzchni zęba. W tym celu, co do zasady, stosować popularne techniki suszenia, stomatoskopii, a także specjalny barwnik, który sprawia, że na terenach dotkniętych jest znacznie bardziej zauważalne.

Jak niebezpieczne? Konsekwencje i potencjalne zagrożenia

Jednym z najbardziej niebezpiecznych chorób, które wpływają na zęby mleczne u dzieci – próchnicy. Jego niebezpieczeństwo polega na szybkiej progresji. W ciągu kilku miesięcy jest on w stanie przenosić się z jednego zęba do sąsiedniego, powodując poważne konsekwencje.

Bez terminowego leczenia rozwoju próchnicy opieki może stać się przyczyną ambony, a przy całkowitej utraty zęba.

Pod nieobecność jednego lub więcej Zubikov mogą wpłynąć na przyszłe zdrowie dziecka. Nieuchronnie, powstawanie wad zgryzu, niektóre deformacja szczęki, a także zaburzenia mowy, a nawet oddychanie.

Etap rozwoju próchnicy u dzieci karmiących

Mleko próchnica, jak każda inna choroba, ma swoje etapy. W zależności od sytuacji zaniedbania, aby wyróżnić 4 etapy zniszczenia zębów dzieci.

Pierwszy etap. W obszarze szyjki zęba, tworząc małe białe plamy. Nie są one widoczne gołym okiem, ale pojawiają się w pełnym wyschnięciu. Jeśli zaniedbamy higieny procedury w tych miejscach mogą tworzyć tablicę żółtawy. Jest to wyraźne wskazanie demineralizacji powierzchni zęba.

Drugi etap. Na tym etapie zmiany stają się bardziej wyraźne. To obnaża zębiny, co prowadzi do zwiększonej wrażliwości zęba, szczególnie na zimno. Powierzchnia zębów staje się bardziej miękka, co ostatecznie prowadzi do dyskomfortu i bólu. Dziecko nie może jeszcze mówić, ale boczyć, pokazując swoje niezadowolenie podczas posiłku lub czyszczenia.

Trzeci etap. zmian pierwotnych rosną, stają się coraz bardziej zauważalne. Choroba sięga do miazgi, która z kolei staje się przyczyną bólu podczas jedzenia, higieny snu. próchnica zaczyna boleć i sąsiednie zęby mleczne. Wiek dziecka na tym etapie, co do zasady, do 1 rok, 8 miesięcy – 3 lat.

Czwarty etap. Ostatnim etapem niszczenia zębów. W istocie, po etapie martwicy, w którym całkowicie zniszczone związek zębiny i szkliwa. Siekacze prawie 95% zniszczone, kły i trzonowe uzyskać brązowawe zabarwienie. Dodatkowo dziecko jest ciągle odczuwa ból, który przeszkadzał mu kompulsywnie w czasie snu i odpoczynku. Może częściowo utrata apetytu, aw niektórych przypadkach całkowicie zniknąć zainteresowanie jedzeniem.

Butelka próchnicy: leczenie

Naprawić ten problem jest najlepszy na pierwszym etapie, kiedy jeszcze nie zaczął rozwijać. W przeciwnym razie konieczne jest uciekać się do radykalnych metod leczenia, które wymagają użycia znieczulenia ogólnego.

W każdym razie, nie ignoruj choroba pojawiła, lub zaniechanie wynik może być katastrofalne: edukacja ambona, przejście choroby do innego mleka i zęby stałe tworzą pod nimi, zaburzenia mowy i oddychania dziecka.

Aby nie doprowadzić dziecko do skrajnego stopnia choroby, ważne jest, aby radzić sobie z próchnicy w jej wczesnym stadium, gdy powierzchnia zęba jest jak małe gąbki z wieloma porami. Dobre uszczelnienie będzie ratować sytuację. Na szczęście, metody leczenia zębów u dzieci, jest ich kilka, a wszystkie są jednakowo skuteczne.

żele remineralizujące

Leczenie zębów mlecznych na wczesnym etapie – jeden z najprostszych zadań dla rodzica. Jednakże, należy rozumieć, że oznacza niezależnie wyznaczyć dziecku, po przeczytaniu artykułów medycznych w Internecie, jest zabronione. Takie samoczynnie nie może być skuteczne, i w niewłaściwych dawkach powodować poważne konsekwencje – ogromna ilość fluoru i dalszego rozwoju Fluoroza.

Konieczne jest, aby dziecko zdiagnozowano kwalifikowanej, odpowiednie leczenie. We wczesnych stadiach – remineralizujące żele. Skutecznie uporać się z początkami problemu, starannie przywracając skażoną powierzchnię zęba, bez tworzenia dyskomfort dla dziecka i trudności rodziców.

System ICON

Skuteczny sposób, aby wyeliminować próchnicę mleko jest tak zwany system ICON. Polega ona na izolację od reszty pacjentów zębów płytowych specjalny lateks – koferdamu. Powierzchnia pokryta żelem przeznaczonego do rozszerzenia porów, które są następnie osadzone szczególnej kompozycji po wysuszeniu zęba. Po zakończeniu pracy na zęby świecą specjalną lampę, aby zapewnić dobre hartowanie, jak również dla estetycznego polskim.

ICON – skuteczny sposób leczenia. Choroby we wczesnym stadium można wyeliminować wszystkie naraz, ale dla małych dzieci będą musiały znieczuleniu ogólnym.

srebrzenia

Kontrowersje wśród stomatologów, ale wystarczający sposób budżet do leczenia próchnicy zębów butelki. Dotknięte obszary pokrycia rozdrobnionego srebra, który tworzy naturalną ochronę. Procedurę należy powtórzyć po miesiącu.

W tej metodzie, jest jeden poważny mankament: nieestetyczne wygląd. Srebra nanosi się na powierzchnię zęba, tworząc czarne kropki, z powodu którego cierpi atrakcyjności miech. Ale są też plusy: brak bólu i konieczność znieczulenia.

uszczelnienie

Takie leczenie zębów mlecznych niezbędnych jeśli właściwej części swojej firmy – zębiny. Jeśli zauważysz ciemne plamy zbyt późno, nie może obyć się bez usuwania uszkodzonych części powierzchni za pomocą wiertarki.

Podczas leczenia specjalista usuwa uszkodzone wgłębienie, po czym wypełnia je materiałem wypełniającym. Procedura nie jest najszybszy, a więc musiał uciekać się do znieczulenia ogólnego, a dzieci w wieku do 3 lat nie mogą siedzieć długo w jednej pozycji z otwartymi ustami.

usuwanie

Metoda ta jest stosowana bardzo rzadko i tylko w przypadku, gdy uszkodzony ząb nie jest już możliwe, aby przywrócić. Niektórzy rodzice wolą natychmiast uciekają się do tej metody „leczenie”, tak aby nie powodować dyskomfort dla dziecka. Jednakże, należy rozumieć, że próchnica jest łatwo rozprzestrzeniać do sąsiednich zębów. Usuwanie wielu może prowadzić do zaburzeń mowy, a także w postaci nowych, stałych zębów.

Jedyne wyjście – miejsce usuwania ubytków zębów ustanowienie protezę, że wczesne dzieciństwo jest bezwzględnie przeciwwskazane. Dlatego przed podjęciem decyzji wysypka, należy skonsultować się ze specjalistą, który ustali dokładną metodę leczenia.

profilaktyka

Zapobiegać próchnicy jest znacznie łatwiejsze niż leczyć. Jedyny warunek – aby odrzucić lenistwo i dać wystarczająco dużo czasu na opiekę nad dzieckiem. Środki zapobiegawcze, jak należy:

 1. Podnieść przez specjalistę odpowiednimi środkami i past do zabiegów higienicznych.
 2. Porzucić nocne karmienia, sutki i butelki na rzecz filiżanek specjalnej dla dzieci.
 3. Aby chronić dzieci przed kontaktem z agresywnymi „dorosłego” środowiska: co najmniej używać pojedynczych łyżek.
 4. Przyzwyczajać niemowlę na słodycze w późniejszym życiu.
 5. Regularne wizyty u dentysty w pediatrii.
 6. Wykonując wszystkie zalecenia ekspertów, szczególnie w zakresie wykrywania początkowego stadium rozkładu.

Próchnica – nieprzyjemna choroba dla dorosłych. O dzieciach i nie gadać! Jednakże, jeśli nasze zdrowie zależy od nas, dobro dziecka – obowiązkiem każdego rodzica! Monitorować swoje dziecko, a jego uśmiech zawsze będzie promienna i szczęśliwa.