521 Shares 4050 views

Digitalis: Właściwości lecznicze i zastosowanie w medycynie

Ozdobny herb naparstnica, właściwości lecznicze, które zostały postrzegane przez chińskich uzdrowicieli wieków przed medycyny naukowe udowodniły swoją skuteczność, należy do Plantaginaceae rodziny. Ten uroczy roślina, która jest popularnie zwane „dzikie Dzwony”, „naparstki”, „ryumochnikom”, „naparstnicy wilk” lub „dzwony” (w postaci jego kwiaty), Botanika nadano nazwę „naparstnicy» (Digitalys).


Ta roślina jest trująca, ale jest to bardzo cenne surowce lecznicze. Leki są dokonane w oparciu o nią, pomaga w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych.

Co to jest cudowne trawy ozdobne: opis

Co dwa lata lub całoroczny rośliny z naparstnicy Plantaginaceae rodziny właściwości lecznicze są spowodowane obecnością zestawu glikozydów w liściach, dzikiego korzystnym gleby o dużej kwasowości, a znajduje się nad brzegami rzek i strumieni u podnóża kamiennych i drogowych rowów. Do dekoracji ogrodów hodowców wycofane niskie naparstnicy klasy z dłuższym okresie kwitnienia, sporządzanych krawężniki lub wykorzystywane do krawędzi ścieżek.

„Jaskier Mountain”, „naperstyanaya trawa” (tak nazywa się kwiat z Północnego Kaukazu), lub „natyagach”, „polzkotsvet” (na Uralu), obejmuje 25 gatunków (wraz z odmian ogrodowych), najważniejsze z nich to: czerwony naparstnica ( fioletowy, purpurowy), które mogą być fioletowy, różowy, biały i nawet żółty; Inny rodzaj – grandiflora naparstnica, trzecie – w zardzewiałe (lub „naparstnicy Szyszkin”), czwarty – woolly. Wyglądają inaczej, ale skład chemiczny i właściwości lecznicze odmian tej samej rośliny są mniej więcej takie same. Wynikać z tych roślin są twarde i wysokie, jego długość może się wahać od półtora do dwóch metrów. Uzdrowienie (ale bardzo trujący) pozostawia ma lancetowate, kolejną lokalizację, stopniowo przechodząc do liści z kolcami w kształcie kwiatostanów, które składają się z drobnych dzwony, kwiaty w różnych kolorach. Plamki kontrast na dolnej wardze każdego kwiatka wyrusza go, nadając szczególny urok do każdego przetargu „naparstki”.

Okres kwitnienia tej rośliny mało wymagające rozpoczyna się w środku lata i kończy się upadkiem. Liczne dojrzałe nasiona w pudełkach zachowują swoją żywotność w ciągu trzech lat.

Skład chemiczny Trawa naperstochnoy

Zielarze polecam dla celów terapeutycznych do zbierania kwiatów i liści „Bells” w lecie (w drugim roku po posadzeniu). Na tym etapie, rosnąca ilość glikozydów nasercowych w liściach rośliny osiąga swoje maksimum. To właśnie te składniki odżywcze słynie naparstnicy. Właściwości lecznicze glikozydów wyrazili tonik wpływ na mięsień sercowy, pomaga wyeliminować arytmii. Zawartość tych unikalne i korzystne dla substancji serca zależy od rodzaju rośliny.

Kardenolidów (glikozydy nasercowe) są również w kwiaty i łodygi roślin, lecz surowy łodygi roślin nie są zwykle stosowane. Nasiona i liście z naparstnicy, naukowcy zidentyfikowali zawartość saponin, digitoniny tigonina, gitonina, atsetildigitoksina i sarsapogenina. Stwierdzono również, digilanidy lanatozidy, E, C, B, D, A, A, B purpureaglikozidy, flawonoidy, cholinę, kwas kawowy i inne kwasy organiczne, aglucone, cukry i sole mineralne.

właściwości lecznicze

Jeszcze w XVIII wieku, medycyna konwencjonalna uznała wysoką skuteczność biologiczną takich roślin, takich jak naparstnicy. Właściwości lecznicze tej wyjątkowej zioła mogą skutecznie zwalczać wiele chorób sercowo-naczyniowych. Ponieważ leki połowie 19 wieku opartej naperstochnoy trawa zaczęła produkować rosyjskim, a następnie – na Radzieckiego przemysłu farmaceutycznego. Wykazują one działanie przeciwbólowe, tonizujące serce, hemostatyczne nadciśnieniu, środki przeczyszczające, przeciwzapalny, moczopędny i uspokajający działania. Unikatowy skład roślin pozwala na jego zastosowanie w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego prawie wszystkich, w tym poważnych chorób układu krążenia i przewlekłych postaci niewydolności serca.

Duszność, obrzęk, zaburzenia rytmu serca (przyspieszone bicie serca) – Objawy, które pomagają usunąć leki, do których należą te zawarte naparstnicy. Gdy zaburzenia czynności serca i reguluje pracę mięśnia sercowego, lekarze często przepisują leki w terapii skojarzonej na podstawie naparstnicy. W przypadku zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, napady w czasie histeria lub użycia do gojenia ran Proszek z wysuszonych i rozdrobnionych liści rośliny lecznicze.

Korzystanie z naparstnicy

„Naperstochnaya trawa” oraz preparaty oparte na nim są wykorzystywane do poprawy odporności naczyń krwionośnych, wzmacniają ściany, dla normalizacji ogólnej hemodynamiki, zaopatrzenia tkanek i mięśni krwi, w tym serca. Pomagają przez sercowego i wady mitralnej, niewydolność serca i nadciśnienie tętnicze, migotanie przedsionków i zawał Duchenne'a, z różnymi rodzajami tachykardii. Specjaliści zauważyć, że dawkowanie naparstnicy stymuluje pojemność minutową serca i obniża poziom pobudzenia układu krążenia, wzrost stężenia wapnia w osoczu, a wydłużenie rozkurczu. Działanie to przyczynia się do normalizacji procesu przepływu krwi w mięśniu sercowym i stymulują przepływ krwi w naczyniach. Ponadto, saponiny i digitoninę ułatwić proces absorpcji innych glikozydów, że pacjent przyjmuje przepisanych przez lekarza równolegle.

formy dawkowania

Czerwony, fioletowy i naparstnica grandiflora zioło, właściwości lecznicze, które mają bezpośredni wpływ na organizm, można szybko usunąć negatywne objawy po zażyciu narkotyków w sytuacji awaryjnej. Należą do nich: „” „digitoksyna Gitoksin” i „Kordigit” tabletki „Gitalov” w roztworze i zielonego proszku z wysuszonych liści rośliny. praktycznie identyczna z jego purpurowy „dziewczyną” na skład chemiczny i działanie na ludzkie ciała zardzewiałe naparstnicy. Rozwiązania, które są dostępne już dzisiaj, przemysł farmaceutyczny na podstawie tej rośliny są nazywane „Digalen Neo” i „Sukkudifer”. Powlekane naparstnicy, którego działanie na serce i naczynia mają niższy łączny (gromadzenia) efekt jest jeszcze bardziej bezpieczne długotrwałe stosowanie dla organizmu. Odbieranie preparaty na jej podstawie w medycynie (zalecane) dawkach rzadko powoduje niekorzystne zjawiska toksycznych.

Tabletki „Digoksyna” – najpopularniejszym remedium na choroby serca za granicą. Surowce do jego produkcji są zardzewiałe liście naparstnica. Oprócz leku, teraz w aptece można także znaleźć „Tselanid” (proszek), pigułki – „Abitsin” i rozwiązania „Atsetildigitoksin” – „Dilanizid” i „Lantosidum» (alkohol).

Medycyna ludowa: Przepisy z naparstnicy

Ludzie mają długie skromny posadzone w ogrodzie, ale bardzo piękne rośliny – naparstnicy, który jest znany w naszym kraju jako naparstnicy. Zdjęcia spektakularnych kolorach w postaci naparstki z różnych jasnych kolorach często zachęca ogrodników posadzić roślinę do przetwórstwa trawniki, alpinarium lub granicy. Na wieść o jego cudownych właściwościach leczniczych, wiele gospodyń domowych starają się przygotować eliksir uzdrawiający z liści i kwiatów. Ale niezależnie przygotowanie wywary, nalewki i innych preparatów, jak również otrzymujących glikozydy nasercowe w oparciu o toksycznej rośliny grozi nie tylko ich nagromadzenie w organizmie, ale również może prowadzić do zatrucia, a nawet śmierci (szczególnie u dzieci). W związku z tym, glikozydy dożylne (w atakach) przeprowadza się w szpitalu, a tabletka do leczenia przewlekłych chorób serca często traktowana pod nadzorem lekarza w szpitalu.

Naparstnicy: Właściwości terapeutyczne i przeciwwskazania

Są to choroby i stany, w których trujące zioło naparstnicy może być przeciwwskazany: zawał i wyrównywane wady serca, kompletny blok i inne objawy ciężkich bradyarytmii zapalenie wsierdzia i aktywnego reumatyczne choroby serca i zwężenie zastawki aortalnej. Nie należy przyjmować leki na bazie roślin dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób układu, zapalenie mięśnia sercowego, dusznica bolesna, zapalenie osierdzia, tachykardia żołądka oddechowego.

Nie wolno używać żadnych środków do ziół leczniczych dla kobiet w ciąży i małych dzieci. Charakterystyczny dla skumulowany efekt naparstnicy, która pozwala glikozydy nasercowe gromadzić się w tkankach, może odegrać negatywną rolę, powodując zatrucie a nawet zatrzymanie akcji serca.

środki ostrożności

Trująca roślina naparstnica, których stosowanie jest związane z szeregiem poważnych skutków ubocznych, wymaga szczególnej uwagi w trakcie odbioru. Jeżeli były objawy zatrucia – nudności, biegunka, kołatanie serca, ból głowy, zawroty głowy, duszności, sine usta, dreszcze i bóle w ciele, pilna potrzeba, aby wezwać karetkę, natychmiast oczyścić jelita, żołądek, brać węgiel aktywowany lub inny adsorbent. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić drgawki, omamy i ostre zaburzenie psychiczne. Dawka śmiertelna dla człowieka uważanego za zaledwie 2,25 grama naparstnicy. Przy przyjęciu do szpitala pacjentów z naparstnicy trucizny (lub przedawkowania leku na swej masy) podanie „atropiny”, kofeinę, chlorek potasu i „Unithiol”. Jakiekolwiek użycie leków na podstawie tego dekoracyjnych i wysoce wydajnych roślin należy uzgodnić z lekarzem!