805 Shares 991 views

Pięciolatki w ZSRR: stół, lata, wielkie projekty budowlane. Socjalistyczna industrializacja

Aby porównać przeszłość i teraźniejszość jest potrzebne do poprawy w przyszłości, pożądane jest, aby nie powtarzać błędów przodków. USSR – niegdyś potężnym mocarstwem vnosshaya w jednym czasie w znacznym stopniu przyczynić się do rozwoju społeczeństwa. Jednym z filarów życia obywateli radzieckich były okres pięciu lat. Zgodnie z ich wynikami, historycy mogą oceniać uprzemysłowienia kraju, porównanie osiągnięć z przeszłości i teraźniejszości, aby wiedzieć, jak daleko technologia opuścił nasze pokolenie i co nadal warto dążenie do. Więc tematem tego artykułu – pięciolatki w ZSRR. Poniższa tabela pomoże uporządkować zdobytą wiedzę w logicznej kolejności.


Po pierwsze pięciolatki (1928-1932)

Tak, 1 pięciolatka zaczęła się w imię socjalizmu. Kraj po rewolucji potrzebna w industrializacji, aby nadążyć z czołowych potęg europejskich. Co więcej, tylko za pomocą wymuszonego zdolności budynek przemysłowy możliwe było zjednoczyć kraj i doprowadzić ZSRR do nowego poziomu wojskowych, a także podniesienie poziomu rolnictwa na całym obszarze rozległej. Według rządu, potrzeba rygorystycznego i bezbłędną plan.

Tak więc, głównym celem było szybko zmaksymalizować gromadzeniu wojskowej.

Główne zadania pierwszego planu pięcioletniego

Na XIV Zjeździe KPZR (B), na koniec 1925 roku, Stalin wyraził pogląd, że trzeba przekształcić ZSRR z kraju importującego broń i wyposażenie przywożone do kraju, który sam wszystko może produkować i dostaw do innych państw. Oczywiście, są ludzie, którzy wyrazili gorące protest, ale w opinii większości, był przygnębiony. Stalin zainteresował się tym, że w ciągu pierwszych pięciu lat, aby doprowadzić kraj do ołowiu stawiając na pierwszym miejscu w produkcji stali. Tak więc, proces industrializacji będzie miało miejsce w 4 etapach:

  1. Odnowa infrastruktury transportu.
  2. Ekspansji przemysłu związanych z wytwarzaniem materiałów i rolnictwie.
  3. Redystrybucja przedsiębiorstw państwowych na terenie.
  4. Zmiana kompleksu energetycznego.

Wszystkie cztery procesu nie są na przemian, i misternie powiązane. Tak zaczął się pięcioletni plan uprzemysłowienia kraju 1.

Wszystkie pomysły, aby przywrócić do życia nie może jednak produkcja przemysł ciężki zwiększył się o prawie 3 razy, a technika – 20 razy. Naturalnie, taka ukończenie projektu spowodował całkiem naturalną przyjemność rządu. Oczywiście, trudno jest ludziom dano pierwszy plan pięcioletni w ZSRR. Tabela z wynikami pierwszej z nich byłyby zawarte w następujących słowach jak slogan lub napisy: „Najważniejsze – na start!”

To właśnie w tym czasie nie jest dużo rekrutacji plakatów, które odzwierciedlają główny cel i tożsamość narodu radzieckiego.

Dużych projektów budowlanych w tym czasie były kopalnie w Donbasu i Kuzbass, Magnitogorsk metalurgiczny kombajnów. Pozwoliło to na osiągnięcie niezależności finansowej ZSRR. Najwybitniejszym budynek – to Dniepru. 1932 th oznaczała nie tylko koniec pierwszego planu pięcioletniego, ale przede wszystkim dla ciężkiego przemysłu budowlanego.

Nowa moc skokowo wzmacnia swój status w Europie.

Numer pięciolatki dwa (1933-1937)

Drugi plan pięcioletni w wysokich kręgach nazwano „plan pięcioletni kolektywizacji” lub „edukacja publiczna”. Został zatwierdzony przez VII Zjeździe WKP (b). Po ciężkim kraju przemysłu potrzebnych w rozwoju gospodarczym. Jest to sfera, i stał się głównym celem drugiego planu pięcioletniego.

Główne kierunki drugie pięć

Główne siły i finanse rządowe w początku „pięciolatki kolektywizacji” skupiały się na budowę zakładów metalurgicznych. Nie było Ural-Kuzbass, niech pierwszy bieżący Dniepr. W kraju nie pozostają w tyle w postępu naukowego. W ten sposób, drugi okres pięciu lat był pierwszym lądowania na wyprawę na Biegun Północny Papanin pojawiła stację polarną SP-1. Aktywnie budować metro.

W tym czasie, wielki nacisk położono na socjalistyczną konkurencji między pracownikami. Najbardziej znanym perkusistą pięciolatki – Aleksey Stahanov. W 1935 roku ustanowił nowy rekord wykonując pojedynczy wskaźnik zmiany biegów 14 shift.

Trzeci pięciolatki (1938-1942)

Począwszy od trzeciego okresu pięcioletniego cechował hasłem: „dogonić i prześcignąć produkcji na mieszkańca rozwiniętych krajach kapitalistycznych” Główne wysiłki rządu miały na celu zwiększenie obrony kraju, a także w ciągu pierwszych pięciu lat, z powodu których cierpiał wytwarzanie przedmiotów użytku ludowej.

Plan kierunki trzecią pięcioletnią

Na początku 1941 roku, prawie połowa (43%), stolica kraju było podniesienie poziomu przemysłu ciężkiego. W przededniu wojny w ZSRR, na Uralu i Syberii szybko rośnie bazy paliwowej i energetycznej. Konieczne dla rządu było stworzenie „drugiej Baku” – nowy obszar wydobycia ropy naftowej, co miało nastąpić między Wołgą a Uralem.

Szczególną uwagę zwrócono na zbiorniku, samolotów i innych zakładów tego rodzaju. Znacząco zwiększyło poziom produkcji amunicji artyleryjskiej i pocisków. Jednak ramiona ZSRR nadal pozostaje w tyle zachodu, zwłaszcza z Niemiec, ale kwestia nowych rodzajów broni, tak naprawdę nie są w pośpiechu, nawet w pierwszych miesiącach wojny.

Czwarty pięciolatki (1946-1950)

Po wojnie wszystkie kraje miały ożywić swoją produkcję i gospodarkę ZSRR powiodło się prawie całkowicie wykonane pod koniec lat 40., kiedy to rozpoczęła się czwartego okresu. Pięciolatki nie służy gromadzeniu wojskową, jak poprzednio, ale ożywienie stracił we wszystkich sferach życia publicznego w czasie wojny.

Główne osiągnięcia czwartego planu pięcioletniego

Zaledwie dwa lata udało się osiągnąć ten sam poziom produkcji przemysłowej, która przed wojną, pomimo faktu, że plany dla drugiego i trzeciego planu pięcioletniego podniesionego trudne standardów operacyjnych. W 1950 roku, główne zakłady produkcyjne powróciły do poziomu 1940. Gdy okres pięciu lat zakończył 4, przemysł wzrósł o 41% i konstrukcji budynków – 141%.

Aby ponownie wprowadzić nową Dniepr, przywrócił wszystkie miny Donbasu. W tym pamiętać ponad 4 pięciolatki.

Piąta pięciolatki (1951-1955)

Podczas piątego pięciolatki więcej wspólnych broni atomowej, pojawia się najpierw w EJ światowej w Obnińsku, a na początku 1953 roku stanowisko głowy państwa zamiast I. V. Stalina zajmuje N. S. Hruschov.

Ważniejsze osiągnięcia piąty Five

Jako inwestycja w produkcji zwiększona dwukrotnie, i zwiększenie ilości produktu (71%), w rolnictwie – 25%. Wkrótce nowe huty zbudowano – Kaukaski i Czeriepowiec. Na pierwszym pasku jest całkowicie lub częściowo wykonana Tsimlyanskaya i Gorkovskaya HPP. Pod koniec piątego pięcioletniej nauki słyszałem o atomowych i wodorowych bomb.

Wreszcie, po raz pierwszy skonstruowany Wołga-Don kanał i Omsk rafinerię, znacznie zwiększone stawki górnictwie węgla kamiennego. I 12,5 miliona hektarów nowych terenów weszły do obiegu.

Szósty pięciolatki (1956-1960)

Ponad 2 500 największych przedsiębiorstw przyszedł do pracy, gdy szóstego planu pięcioletniego. Na koniec, w 1959 roku, zaczął równoległego planu siedmioletni. dochód narodowy wzrósł o 50%. Inwestycje w tym czasie podwoiła się ponownie, co zaowocowało ekstensywnego rozwoju przemysłu lekkiego.

Główne osiągnięcia planu Szósty pięciolatki

Produkcja globalna przemysłu i rolnictwa wzrosły o ponad 60%. Zostały one zakończone Gorkiego Wołgi Kujbyszewie i Irkuck HPP. Pod koniec pięciolatki buduje się największy na świecie czesankowej młyn w Iwanowo. W Kazachstanie, zaczął aktywny rozwój ziem dziewiczych. Związek Radziecki w końcu mieć tarczę antyrakietową jądrowej.

uruchomił pierwszy na świecie satelitarny 4 października 1957. Niesamowite wysiłki rozwój przemysłu ciężkiego. Jednak większość były awarie, rząd zorganizował plan siedmioletni, który zawiera siódmy plan pięcioletni i ostatnie dwa lata szóstym.

Siódma pięciolatki (1961-1965)

Jak wiecie, w kwietniu 1961 roku pierwsi ludzie na świecie poleciał w kosmos. To wydarzenie zapoczątkowało siódmej pięciolatki. dochód narodowy rośnie w ciągu najbliższych pięciu lat, wzrost o prawie 60%. Poziom produkcji przemysłowej brutto wzrosła o 83%, rolnictwo – 15%.

Do połowy 1965 roku Związek Radziecki wziął zaawansowaną pozycję na węgla i rud żelaza, a także do produkcji cementu, co nie jest zaskakujące. W kraju jest nadal aktywnie rozwijany przemysł ciężki i budownictwo, miasto rozrastało się w jej oczach, a silne budynki muszą cement.

Ósma pięciolatki (1966-1970)

pięciolatka nie oznacza produkcję materiałów i budowy nowych budynków i fabryk. Miasta nadal rozwijać. O prezydenturę pochodzi L. I. Breżniew. W ciągu tych pięciu lat, istnieje wiele stacji metra Zachód-syberyjskie i Karaganda Zakłady Metalurgiczne, pierwsza fabryka samochodów VAZ (Issue. 600 tysięcy samochodów rocznie), Krasnojarsk HPP – największa stacja na świecie w tym czasie.

Aktywny budownictwo rozwiązał obezdolivaniya problem (echa wojny wciąż echem w dużych miastach). Pod koniec 1969 roku ponad 5 milionów mieszkańców otrzymali nowe mieszkania. Po locie Yu. A. Gagarina w kosmos astronomii poczyniła duży krok naprzód, pierwszy łazik, przyniósł glebę z księżyca, maszyna osiągnęła powierzchnia Wenus została utworzona.

Dziewiąty pięciolatki (1971-1975)

Podczas dziewiątego Pięć zbudowany ponad tysiąc przedsiębiorstw przemysłowych, objętość brutto przemysłowego charakteru produktu wzrosła o 45%, a rolnictwo – 15%. Aktywnie rozwija samochodowych, naprawiane samochody i koleje. Inwestycja przekroczyła 300 mld rubli rocznie.

Rozwój ropy i gazu łożyskowych zagłębień Syberii Zachodniej doprowadziła do budowy wielu firm, kostki rurociągu. Od momentu pojawienia się dużej liczby roślin uprawianych i poziomu populacji pracujących, został ustanowiony przez „Drummer of Ninth pięciolatki” (znak doskonałości w swojej pracy iw miejscu pracy).

Dziesiąta pięciolatki (1976-1980)

Aktywnie podniesienie dochodu narodowego i zaczyna głośności produkcji przemysłowej zejść. Teraz kraj nie potrzebuje ogromny wzrost w biznesie, ale zawsze potrzebny stabilny rozwój wszystkich dziedzin przemysłu.

produkcja ropy doszły do głosu, tak wiele rurociągi, które rozciągają się w poprzek Syberii Zachodniej został zbudowany przez pięć lat, gdzie jego praca opracowanych setki stacji. Znacząco wzrosła liczba urządzeń pracujących: Traktory ciężarówek.

Jedenasta pięcioletni (1981-1985)

Dla Związku Radzieckiego zaczęła bardzo burzliwe czasy. Cały rząd poczuł nadejście kryzysu, powody, dla których nie było wiele: wewnętrzne, zewnętrzne, polityczne i gospodarcze. W pewnym momencie można było zmienić strukturę władzy, nie wyrzekając się socjalizm, ale nic z tego nie zostało wyprodukowane. Ze względu na kryzys, osoby zajmujące stanowiska kierownicze państwa, zostały zastąpione bardzo szybko. Tak więc, L. I. Brezhnev pozostała Secretary of WKP aż 11.10.1982 Yu V. Andropov położeniu pełnił do 13.02.1984, K. W .Chernenko. – aż do 03.10.1985.

To rozwija gazu transportowego z Zachodniej Syberii do Europy Zachodniej. Zbudowany rurociąg „Urengoy – Pomary – Użhorod” długość 4500 km, przekraczanie gór Ural i setki rzek.

Dwunasta pięciolatki (1986-1990)

Ostatni pięciolatki do ZSRR. Jak na swoje czasy, to było zaplanowane do realizacji długoterminowej strategii gospodarczej, ale plan nie wyszło. W tym czasie wiele było znakiem młota Dwunasta pięciolatki: rolników, pracowników i specjalistów przedsiębiorstw, inżynierów planowanych … (i częściowo spełnione) organizowanie produkcji przemysłu lekkiego.

Pięciolatki ZSRR: Podsumowanie tabeli

Mamy więc pokrótce wymienione plan pięcioletni w ZSRR. Stół do uwagi, pomogą zorganizować i skompilować powyższy materiał. Książka zawiera najważniejsze aspekty każdego planu.

№ (lata pięcioletnie)

cele planu

Duże budowlanych plany pięcioletnie

wyniki

pierwszy

(1928-1932)

Wszelką cenę zwiększyć siłę militarną i poprawy produkcji przemysłu ciężkiego.

Magnitogorsk metalurgiczny Combine, Dniepr, kopalnie węgla w Donbasu i Kuzbass.

3-krotnie zwiększona produkcja przemysłu ciężkiego i 20 razy – inżynieria, wyeliminować bezrobocie.

drugi

(1933-1937)

I. V. Stalin: „Musimy dogonić krajach rozwiniętych w ciągu 5-10 lat, czy też będą nas zniszczyć.”

Kraj potrzebuje, aby zwiększyć poziom wszystkich gałęziach przemysłu, zarówno ciężkich i lekkich.

Ural-Kuzbass – drugi węglowy i hutniczy podstawa kraj, żeglowny kanał „Moskwa – Wołga”.

Znacznie zwiększyła dochód narodowy i produkcji przemysłowej (2 razy), Rolnictwo – o 1,5 razy.

trzeci

(1938-1942)

Z powodu agresywnej polityki Niemiec hitlerowskich za głównymi siłami zostały wysłane do obrony kraju i produkcji maszyn i przemysłu ciężkiego.

Nacisk na instytucje edukacyjne na początku wysiłku pięć post przeniesiony do Uralu: samoloty, samochody, pistolety i moździerze są tam produkowane.

Kraj poniósł ogromne straty z powodu wojny, ale awansowała do przodu obronne i produkcji przemysłu ciężkiego.

czwarty

(1946-1950)

Odbudowa kraju po II wojnie światowej. Jest to konieczne, aby osiągnąć ten sam poziom produkcji, jak w okresie przedwojennym.

Powrócimy do Dniepru eksploatacją, Donbass władzy na Północnym Kaukazie.

W 1948 roku osiągnięto poziom przedwojenny, USA brakuje monopol na broń jądrową, znacząco obniżył ceny podstawowych popyt towarów.

piąty

(1951-1955)

Zwiększenie wolumenu dochodu narodowego i produkcji przemysłowej.

Kanał Wołga-Don (1952).

Obnińsk Nuclear Power Plant (1954).

Wbudowany wiele zbiorniki i elektrownie wodne, dwa razy zwiększył poziom produkcji przemysłowej. Nauka uczy o atomowych i wodorowych bomb.

szósty

(1956-1960)

Podniesienie kapitału jest nie tylko ciężka, ale także w przemyśle lekkim, jak również w rolnictwie.

Gorkovskaya, Kuibyshevskaya, Irkutsk i Volgogradskaya HPP.

Młynek tartaczny (Iwanowo).

Inwestycje kapitałowe są niemal podwojone, a ziemie zachodniej Syberii i Kaukazu są aktywnie rozwijane.

Siódme

(1961-1965)

Wzrost dochodu narodowego i rozwój nauki.

12 kwietnia – lot Yu A. Gagarin.

Wzrost środków trwałych o 94%, przychody krajowe wzrosły o 62%, o 65% w przemyśle brutto.

Ósmy

(1966-1970)

Wzrost wszystkich wskaźników: produkcja brutto przemysłu, rolnictwa, dochód narodowy.

Krasnojarskaya, Bratskaya, Saratovskaya HPP, Zachód-Siberian Metallurgical Combine, Volzhsky Automobile Plant (VAZ) są w budowie.

Został utworzony pierwszy rover księżyca.

Przekazywanie zaawansowanej astronomii (przyniesiona ziemia z Księżyca, osiągnęła powierzchnię Wenus), nat. Dochód wzrósł o 44%, o wielkość przemysłu – o 54%.

Dziewiąte

(1971-1975)

Rozwój krajowej gospodarki i inżynierii.

Budowa rafinerii naftowych w zachodniej Syberii, początek budowy rurociągu naftowego.

Przemysł chemiczny rozwija się znacząco po rozwoju depozytów zachodniej Syberii. 33 tys. Km rurociągów gazowych, 22,5 tys. Km rurociągów naftowych.

Dziesiąte

(1976-1980)

Otwarcie nowych przedsiębiorstw, rozwój Syberii Zachodniej i Dalekiego Wschodu.

Kama Plant, Ust-Ilimskaya HPP.

Liczba rurociągów gazu i ropy wzrosła.

Były nowe przedsiębiorstwa przemysłowe.

Jedenasta

(1981-1985)

Zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów produkcyjnych.

Rurociąg olejowy "Urengoy – Pomary – Użgorod" o długości 4.500 km.

Długość gazociągów i ropociągów wyniosła odpowiednio 110 i 56 tys. Km.

Dochód narodowy wzrósł, zwiększono płatności socjalne.

Rozbudowano wyposażenie techniczne fabryk.

Dwunasta

(1986-1990)

Realizacja zreformowanej strategii gospodarczej.

W większości budynki mieszkalne.

Częściowo ustalona produkcja przemysłu lekkiego. Wzrost podaży energii przedsiębiorstw.

Trudno jednak przewidzieć te plany, wyniki pięcioletnich planów świadczą o uporczywości i odwadze ludzi. Tak, to nie wszystko. Szósty pięcioletni plan musiał zostać "przedłużony" z powodu siedmioletniego planu.

Niech plany pięcioletnie w ZSRR będą ciężkie (stół jest bezpośrednim potwierdzeniem), ale radzieccy ludzie z powagą poradzili sobie z wszystkimi normami, a nawet przepełniali swoje plany. Głównym hasłem wszystkich pięcioletnich planów było: "pięć lat po czterech latach!"