493 Shares 2580 views

Opera teatr w Kijowie – perła architektoniczna Ukrainy

Budynki, podobnie jak ludzie, mają własną historię, im starsze są, tym bardziej interesujące, a często dramatyczne. Narodowy Akademicki Teatr Operowy i Baletowy Ukrainy nie był wyjątkiem. Do 1867 roku, w ramach projektu I. Shtrom, wybudowana w 1856 r. W teatrze miejskim, nie była. Do miasta przyjeżdżali turyści krajowi i zagraniczni, a włoscy śpiewacy operowi mieli szczególny sukces. Ponieważ mieszkańcy Kijowa z przyjemnością przyjeżdżali do teatru, zdecydowano się na utworzenie własnej orkiestry.

Pierwsze sukcesy

Do kreatywnego debiutu zespołu teatralnego wybrano Graftę Askolda Verstovsky'ego. Premiera była wielkim sukcesem, niesamowita praca aktorów i krajobrazów przekazała historyczną atmosferę wydarzeń, jakie miały miejsce w stolicy Ukrainy wiele wieków temu.

Opera w Kijowie zaczęła cieszyć się dużą popularnością, jego trupa nie była gorsza od wybitnych teatrów Imperium Rosyjskiego. Repertuar był stale uzupełniany utworami rosyjskich i zagranicznych kompozytorów. W murach teatru grali śliczna muzyka: Michaił Glinka, Siergiej Rachmaninow, Nikolaj Rimsky-Korsakow, Aleksander Dargomyzhsky, Piotr Czajkowski, Nikolay Lysenko, Alexei Verstowski, Wolfgang Amadeus Mozart, Gioacchino Rossini, Giuseppe Verdi i inni wybitni kompozytorzy.

Budowa nowego budynku teatralnego

Być może nie powstał piękny budynek teatralny, gdyby nie tragiczne okoliczności z 1896 roku. Ogień, który wystąpił w jednym z tylnych sal teatru podczas porannej spektaklu, szybko rozwinął się w ogień, który niemal całkowicie zniszczył budynek. Miejscowi, którzy już się zakochali w Operze w Kijowie zwrócili się do władz o nowy budynek. Władze miasta podjęły decyzję w tej sprawie w sposób odpowiedzialny, ogłoszono konkurs na najlepszy projekt.

Ponieważ Kijów był jednym z największych ośrodków kulturalnych Imperium Rosyjskiego, budynek teatru musiał spełniać wszystkie wymagania tego czasu. Krajowi i zagraniczni architekci wzięli udział w konkursie. Najlepsze prace uznano za projekt wybitnego rosyjskiego architekta Victor Schretera, który wziął pod uwagę utworzenie otaczającego krajobrazu i stylu architektonicznego.

Już w 1898 r. Robotnicy zaczęli budować budynek w stylu neorenesansowym. Prace były prowadzone przez trzy lata pod kierownictwem znanego architekta Władimira Nikołajewa – autora słynnego pomnika Bogdana Chmelnickiego. Niestety, Wiktor Aleksandrowicz nie miał czasu, aby zobaczyć wzniesioną operę w Kijowie, zmarł tuż przed zakończeniem prac.

Nowy budynek wyróżniał nie tylko elegancja i piękno dekoracji, ale także najnowocześniejszy sprzęt tego dnia: klimatyzacja, ogrzewanie parowe i wyposażenie techniczne o wysokim stopniu technicznym. Podczas otwarcia i poświęcenia budynku publiczność doceniła luksusową powierzchnię i wystrój wnętrz teatru. Liczne kompozycje rzeźbiarskie, formowanie, musujące kryształy, marmur, złocenie i aksamit pod wrażeniem majestatu i blasku. Ponadto teatr miał najszerszy etap w kraju i jednocześnie mógł przyjąć 1600 gości. Wreszcie dostaliśmy wspaniałą operę w Kijowie, recenzje o repertuarze i najnowszy budynek były entuzjastyczne.

Ciekawe fakty historyczne

Budynek teatru został ozdobiony rzeźbiarskimi kompozycjami, którego centrum było herby miasta. Był nad głównym wejściem, przedstawiając na nim archistratigus Michael – patron kijowski. Ponieważ kościół uznał miejsce grobu Melpomene za grzeszne, Metropolitan Theognost nalegał na zastąpienie herbu. Dlatego główne wejście było ozdobione griffinami, trzymając w łapach symbolem kreatywności muzycznej – liry.

W dekoracji teatru przyczyniły się teatr Teatru Maryjskiego, popiersie kompozytorów Glinka i Serowa, którzy zaprezentowali się kolegom z działu kreatywnego, ozdobili elewację budynku. Wybitni kompozytorzy Czajkowski i Rakhmanow uczęszczali do teatru opery (Kijów) z trasami.

W repertuarze znalazły się takie słynne opery, jak Eugene Onegin, Mazepa, Oprichnik, Królowa Pik, Aleko, Śnieżka Maiden, Ivan Susanin, Ruslan i Lyudmila, The Rusalka, "Małżeństwo z Figaro" i wiele innych.

Smutne zdarzenia

Wzrosła chwała teatralna. Podczas pobytu w Kijowie, cesarza Mikołaja II, sierpniowa rodzina i orszak uczestniczyli w 1 września 1911 w operze Opowieść cara Saltana. Takie radosne wydarzenie zostało w cieniu śmierci Prezydenta Stolpina, który przybył do miasta wraz z Augustową, aby otworzyć pomnik Aleksandra II.

Pyotr Arkadevich był w teatrze, podczas przerwy został śmiertelnie ranny przez anarchistę Bogrowa przed Mikołajem II. Lekarze nie stracili nadziei i walczyli o swoje życie, ale rana była zbyt ciężka, a wieczorem 5 września Stolypin zmarł. Zgodnie z wolą Piotra Arkadevicha pragnął zostać pochowany, gdzie zostanie zabity. Pochowano premiera w Kijowie-Pechersk Lavra.

Nowoczesny wygląd teatru

Budynek przetrwał kilka rekonstrukcji, w latach trzydziestych ubiegłego wieku planowano całkowicie zmienić wygląd teatru. Zdaniem władz sowieckich jego styl i dekoracja były sprzeczne z potrzebami klasy robotniczej. Na szczęście te plany nie miały się spełnić. Budynek dodawał tylko rozszerzenie o dodatkowe sale prób i tylko upadki kompozytorów padły ofiarą zmian.

Nazwa Tarasa Szewczenki Teatru Opery w Kijowie była w 1939 roku, zmieniając w tym czasie kilka nazwisk. Wydarzenie zostało nagrodzone podczas II wojny światowej przez Operę Narodową. Następnie Kijów został zbombardowany i zbombardowany. Powłoka uderzyła o dach budynku, uderzyła go i upadła na ziemię, nigdy się nie złamała.

W 1983 roku rozpoczęto gruntowną rekonstrukcję, podjęto prace mające na celu zwiększenie powierzchni teatru, pomieszczeń próbnych i sal do dekoracji, a scena i orkiestra stały się znacznie większe. Stanowisko i oświetlenie zastępowane przez nowoczesne, na specjalne zamówienie w Republice Czeskiej, stało się organem. Staraliśmy się zrekonstruować odbudowę, aby zachować genialny kreację Victor Schreter w jak największym stopniu.

Dziś Teatru Narodowego odwiedzają rezydenci i goście stolicy Ukrainy z przyjemnością, repertuar kongregacji jest stale aktualizowany, a muzyka wybitnych kompozytorów nadal brzmi w murach.

Opera (Kijów): recenzje

Zespół Teatru Akademickiego i Teatru Baletowego nadal konkurował z najlepszymi teatralnymi kolektywami świata. Trasy niezmiennie przechodzą z wielkim powodzeniem, a publiczność nadal podziwia dzieła wybitnych kompozytorów wykonanych przez artystów teatru. Odwiedzający turystę otrzymują nie tylko z produkcji operowej i baletowej, ale zawsze podziwiać można wycieczkę do pięknego budynku.

Opera (Kijów): adres

Teatr znajduje się przy ulicy. Vladimirskaya, 50 (stacja metra "Golden Gate"). Łatwiej będzie tam dotrzeć, korzystając z usług metra w Kijowie. Teatr znajduje się na skrzyżowaniu Bogdana Chmielnickiego z Vladimirskaya, tuż obok słynnych zabytków w Kijowie: Złotej Bramy i katedry św. Zofii.