324 Shares 7291 views

Proso – że … Rośliny

Tradycja gotowania proso owsianka jest zakorzeniony w głębokiej przeszłości. Proso – to starożytne zboże, dostał się do Rosji z Chin czy Mongolii. Polerowane roślin ziarna pszenicy.


Głównym obszarem przetwarzanie

Obecnie wynosi do 500 gatunków prosa. Kadrowanie obszary tradycyjnie zajmowane przez mieszkańców suchych i półpustynia. Z Azji (Chiny, Mongolię, Indie, Pakistan, Sri Lanka) stanowią ponad 55% światowej produkcji prosa. Na krajach afrykańskich (Nigeria, Etiopia, Mali, Tanzania, Uganda, Senegal) – do 25%. Byłego Związku Radzieckiego jest głównie proso jest uprawiana w regionach stepowych Ukrainy i Kazachstanu jak zboża, a na Białorusi – jako pasza.

Proso w Rosji

Na terenie Federacji Rosyjskiej jest 8 gatunków roślin uprawnych, a tylko dwa z nich: zwykłe proso – Panicum muliaceum L. (ziaren) i główkowaty – Setaria italica, l (zielony masa paszy dla zwierząt).

W zależności od dyscypliny kwiatostany prosa zwyczajnego posiada 5 podgatunków: owalny i Komov (hodowanej jako termofilowa i susza), a rozprzestrzenia rozłożysta (mniej termofilowa, mogą rosnąć nawet w Nechernozemie) i sprężonego (zwiędłe).

Setar (włoski, Borovoye proso) jest uprawiana na Dalekim Wschodzie. Posiada 2 podgatunki – proso i panikę.

Główne uprawy prosa zwyczajnego skoncentrowane w Zachodniej Syberii, Baszkirii, w Central Black Earth, żyzne ziemie na północnym Kaukazie. Powierzchnia zasiewów wcześnie dojrzewających odmian prosa, stale rosną w non-czarne Ziemi i Wschodniej Syberii.

cechy biologiczne

Proso – to coroczna, samopylne, swiatlolubny roślin. Roślinność jest krótki – od dwóch do czterech miesięcy. Sadząc w szeroko daje siedem pustych łodyg, zwykle krzewienia – 2-3 łodygi.

Główne uprawy (żyto, pszenica, jęczmień, owies) mają węższe liści na łodydze niż prosa. Kwiatostan – wiecha różnych gatunków rozprzestrzenianiu się zgrubienia.

Korzenie mogą przenikać głębokość pół-metr, a główną masę nadawę znajdujące się w warstwie na 40 centymetrów.

Wzrost po wykiełkowaniu jest powolne (2-3 tygodni), z tego powodu, roślina jest odporna na złe rosnące chwasty. Proso – zakład, żądając, aby zaopatrzyć wilgoci w górnej warstwie gleby: im wilgocią, rozwijające się korzenie węzłowe szybciej. W niekorzystnych okolicznościach może nastąpić złożenie uderzenie Breakage korzeni. Natężenie zależy od dostępności substancji odżywczych wilgoci Zdjęcie krzewienia, umożliwiając czasu siewu (May 15), konieczne głębokość nasion (5 cm) z minimalnymi chwastów.

inżynieria rolnicza

Proso jest dobry asekuracyjny w zakładzie, gdy inne rośliny (zarówno zimą i wiosną) nie kiełkują lub zmarł. Wynika to z późnego okresu sadzenia – od połowy maja do czerwca. Nasiona kiełkowały zaczynają razem dopiero w stosunkowo wysokiej temperaturze – 14 °, to uważany jest za najlepszy temperaturze 18 ° C.

Proso – żąda do struktury gleby z roślin: najwyższa wydajność obserwowane na strukturalne czarnoziemnych i kasztanowca gleby (do 50 ton na hektar). Ziem uprawnych w obojętnym i nieznacznie alkalicznym, gdy wilgoć jest wystarczający zapas może dawały stabilnie wysoki plon.

Ze względu na fakt, że zachwaszczenia prowadzi do niższych wydajności, należy uważnie przygotowania podłoża do uprawy: snegouderzhanie, wczesne bronowanie (już po pierwsze chwasty kiełkowania) aż do trzech kolejnych uprawach w wysokiej zanieczyszczeń.

Dla powtarzalne wydajności sprężyna wymaga nawozowych – wapń, fosfor, azot. To nie trzeba, jeśli prekursorami ziemniakami prosa lub buraki: żyzność gleby, pozostaje na wysokim poziomie. Dobre zbiory plonów z upraw prosa, po zimie. W monokulturze umiera z powodu chorób grzybowych porażka.

Główne szkodniki roślin – wciornastków, muszek chleb, cykad, łodygi świdra.

Plony prosa jest słaba w Rosji: od 8 do 12 ton z hektara, podczas gdy w czasach radzieckich w Kazachstanie słynnego na całym krajem otrzymał Chaganak Bercy żniwa prawie 156 kilogramów na hektar w 1941 roku, aw 1943 – 201.

Znaczenie żywności

Waga prosa do paszy przeszły próbę czasu: proso w Rosji jest drugim po grecku.

Do ziarna jęczmienia jest przetwarzany. Proso opuszczone tylko po nierównym kwiat powłoki o nazwie Dranets. Po zmieleniu otrzymano proso. Kruszywo – produkt uboczny podczas szlifowania. I modna płatki – w wyniku obróbki cieplnej i mechanicznej z pszenicy.

Ocena proso powodu odżywcze (do 13% białek, około 81% skrobi, 3,8% tłuszczu), zrównoważony smak właściwości lecznicze (zawartość witaminy z grupy B jest większa niż w przypadku innych ziaren) (sole mineralne i pierwiastki śladowe) oraz łatwość razvarivaemosti wysoka strawność.

Wpływ ziarna zbóż na kolor jakości

Przez prosa intensywności zabarwienia ziarna są podzielone na trzy rodzaje: pierwszy typ – białą i kremowy, drugi – czerwony proso (wszystkie odcienie tego zakresu ciemnobrązowego), trzecia – z żółtego koloru. Odmiany uprawne prosa RF Orlowski karłowatej Vsepodolyanskoe-59 przypisana do pierwszego typu; Standardowe Gorlinka, Barnauł-80 Orenburgskoe-9-6 Saratów Saratów-3, Omsk-10 Lipetskoe – drugie i Kinelskoye-92 Belgorodskoye-1, 8-Charkow i Charkowie-57 – do trzeciego.

Kolor ziarna zależy od obecności lub nieobecności antocyjany (barwniki). Rdzeń (proso) ma jasny kolor (gęsty żółty) kolorowy, przewidziane odpowiednio intensywny ziarna powyżej jak jakość i cenę konsumentów.

wartość pasza

Proso – jest istotną częścią diety w hodowli zwierząt i drobiu.

Matowy ziarna prosa jest wykorzystywana jako pasza dla ptaków: kury zwiększył produkcję jaj, zwiększa wytrzymałość powłoki i kurczaka owsianki prosa i ziarna – niezbędne uprawnienia. Mąka proso w mieszaninie z dodatkami do żywności tuczonych świń i gęsi. Odpady przy produkcji pszenicy stosowanej do przygotowywania pasz dla zwierząt, karmy dla zwierząt jak stężony.

Proso słoma jest o wiele cenniejszy jako paszy objętościowej niż słomą innych zbóż, a po zbiorach i pozostaje zielony z dużą ilością liści.

Świeże proso (zielony) – doskonały pokarm dla bydła i owiec, więc jest to dość często obsiane pastwiska.

Wszelkie nasion dzikich ptaków odbywa się na podstawie prosa. Ostatnio, istnieje praktyka zmuszając proso na zieleni w ograniczonych ilościach (kontenerów, maty rolka) zarówno dekoracyjne, jak również dla drobiu.

Ceny formacja prosa w Rosji

Z powodu wysokiego składowania kapitałowym związany zarówno z cech biologicznych (bardzo drobnym ziarnie, wymaga wentylację lub chłodzenie), a zależność od pogody, często oferowane do sprzedaży pasz prosa. Cena dostarczonego ziarna zależy od jakości: im bliżej do wymagań standardu, więc jest powyżej. Istniejące wymogi dotyczące przekazywania do obróbki zbóż dość trudne i nie wszystkie firmy rolnych (nawet większych) może stanowić dla nich. Eksport prosa w krajowych producentów rolnych trudno przychodzi. Głównymi przywóz z Turcji i Mongolii – kraje produkujące wysokiej jakości proso.